Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?
Компромис или избори през пролетта?
Статуквото в родната политика дискутираме с Първан Симеонов от "Галъп интернешънъл болкан".
Радио ВИДИН: На отминалите избори очевидно имаше повече раздвижване. Активността беше по-висока от очакваното. Вие как си го обяснявате?
"Не бих казал, че имам конкретно обяснение, но пък имам няколко хипотези. Първата е все пак свързана със сезона. Предишният път имахме избори през лятото, а сега имаме избори в доста по-активен сезон. Защо си мисля, че това е едно от обясненията? Защото аз виждам пропорционален ръст. Всички вдигнаха, даже Величие не падна много. Което означава, че има и периферия на всички, която просто през лятото не е била на линия. По-важната причина според мен е това, че предният път бяха излезли от сглобка. Не се виждаше сглобяването, а се помнеше разглобяването. Сега след като преминаха през най-ниската точка като че ли пак имаше някаква пътна карта или поне посока, вятър в някаква посока. Не беше такова безветрие, както миналият път. Винаги, когато има избори, които могат да донесат нещо, като че ли стимулът е по-голям. А пък избори, които следваха от току-що счупилата се Сглобка, нямаше как да донесат ентусиазъм. Какво значи ентусиазъм? Този път като че ли ентусиазмът протече по две линии: за и против господин Пеевски. За добри или зло, знаете, че този разказ в България е от повече от 10 години вече. Съответно Пеевски даде максимума от себе си. А пък силите анти-Пеевски също събраха не малко гласове. Има и не малко вот за изцяло протестни опции като МЕЧ. Комплексна е причината. Наистина гласовете този път не са 2.2-2.3 милиона, а са 2.5 милиона, даже малко повече, от които валидните са 2.4 милиона. Ако има преразглеждане на изборите, тогава пак ще го мислим. Поне засега това беше приятната изненада на тези избори. Други изненади нямаше, както пролича и от работата на нас социолозите. Бяхме доста близо, а някои от нас - съвсем близо до изборните резултати".
Радио ВИДИН: Като гледам в последните няколко дни ми се струва, че отново политиците предпочитат да не търсят допирни точки, а да се конфронтират.
"Да. Аз се боя, че България е изправена на прага на своеобразен граждански конфликт. Дотук си позволявах да говоря просто за проблеми на партийната система, за проблеми на демокрацията, сега вече имам чувство, че едно стъпало нагоре може да се извърви. Защо? Защото Пеевски директно казва "не може да се подигравате с гласа на тези хора", а гласът на тези хора е и глас на различни етноси, които имат все пак важна квота в българския политически процес. От другата страна казват, че е немислимо с Пеевски. Да не си Борисов по това време... точно в предвижданията Борисов е в тази дилема. С единия или с другия лагер. Неговата надежда беше двата лагера вътре в ДПС да вземат по-малко гласове. Те обаче взеха много гласове. Сега не можеш да ги заобиколиш току-така. Въобще пред Борисов е дилемата, тя е свързана с това дали ще избере прозападните либерали или ще избере по някакъв начин Пеевски. Тук, ако прозападните либерали имат куража, могат да играят докрай и да оставят Борисов да се пържи, така да се каже, защото ще трябва да прави някакво правителство, вече няма накъде да се ходи. Ако те не участват, той ще или не, ще трябва да го прави с Пеевски. Борисов обаче не иска, то му личи. Нали миналият път имаше такава възможност, но избяга, отиде на нови избори... Ужасна е ситуацията. Най-ужасно е, че хората в България масово не ги харесват нито едните, нито другите. Това означава, че започва търсенето за нещо трето. Това трето естествено е президентът Радев, който просто трябва в един момент да реши в каква посока потегля, дали скоро, дали не толкова скоро, потегля или не. Но при всички положения проблемът е, че ще има две много яростни агитки. Аз не казвам кой крив и кой прав, не казвам защо се стигна дотук, как се стигна, но с искането за касиране на изборите и с този вятър - ние взимаме още едно стъпало. Ако изборите вече в България бъдат подкопани, аз не виждам какво остава въобще на страната ни като институционални опори, особено след като са разклатени имиджите на много от системите. Нищо от това не е приятно за казване, но трябва да си го кажа, за съжаление".
Радио ВИДИН: Аз съм съгласен, че нашият народ, въпреки че излезе и гласува, като цяло е отвратен от абсолютно всички. Проблемът е, че търсим това ново през 3-6 месеца. Не мисля, че може да се зароди за такова късо време.
"Аз не знам дали е излязъл да гласува. Гласуваха около 2.5 милиона. Преди излизаха 3.5-4 милиона. В България вероятно има не повече от 5.3 милиона, но някак 2.5 милиона дори спрямо тях е под половината. Въпросното ново - да, няма как да се зароди толкова бързо, но аз затова си отделям едно чакащо ново, което от известно време насам събира всички очаквания, това е Радев. Това, което ми прави впечатление е, че дори на тези равни интервали, дори и тогава, успяват да се появят някакви нови неща. Сега МЕЧ качи от 64 на 110 хиляди гласа, Величие остана в играта, а си спомняте Възраждане как се качи от избори на избори тогава, отскочи и мина летвата в една поредица от избори. Излишно е да ви казвам колко бързо се заформиха Продължаваме промяната и победиха в изборите, може би за три седмици време. Излишно е да ви казвам как Слави Трифонов спечели изборите на 11 юли 2021 година. Дори в тези кратки интервали е възможно. Дори в тези кратки интервали е възможно. Което означава много сериозно търсене за алтернатива. Тук има две опции: или алтернативата да се появи по нормален начин през някаква нова формация, или да тръгнем да променяме самите правила на играта чрез Народното събрание, нови Конституции, нови изборни системи. Това е гарантиран провал според мен. Няма как в тази възпалена среда тези нелегитимни елити да рестартират държавата. По-скоро тези елити трябва да останат известно време в опозиция. Това е демократичният механизъм, за да възвърнат част от доверието. Така се прави в една демократична система. В противен случай отиваме към това, от което се опасявам, да заменяме едни силоваци с други силоваци".
Радио ВИДИН: Именно тук е и моето притеснение. Да, играта се променя, когато се сменят правилата. Изпълнителите ще си останат същите... Няма да се появят нови хора от никъде.
"Появяват се. По този начин се появиха Петков и Василев, по този начин се появи Слави, по този начин ще се появи и Радев. Даже по този начин се появява и Пеевски. Той има повече гласове, отколкото може би и самият той е очаквал. Шегувам се, разбира се, той вероятно е очаквал повече, но виждате, че системата произвежда обновление. Пак казвам, свикнали сме с поредица малки обновители: Марешки, Жорж Ганчев, Бареков, патриотите, Сидеров, ще пропусна някого... Имаше и поредица, през по-голям интервал, разбира се, и от големи обновители. Сакскобургготски, Борисов, после Слави Трифонов, сега Радев. През 3-4 месеца се събира за един малък обновител, но през 3-4 години - за един голям такъв. То си се събира и си чака реда".
Радио ВИДИН: Ще се осъзнае ли някога, че на нашия роден терен ДПС е незаобиколим фактор?
"То се осъзнава. ДПС има блокираща квота в България в един или друг вид или в един и друг вид. Това пък е сигнална лампа за съвсем други процеси, защото ДПС представлява разни етнически общности. Това нещо лесно може да се превърне от играчка в плачка. Да не влизаме в тази тема, защото тя е доста голяма, свързана с нашето място на Балканите. Това даже е и заложено на масата. От нищо нещо може да се получи буквално. Имаме работа с етнически взаимоотношения".
Радио ВИДИН: Вече слушаме как влиза в обращание "следващите избори са близо, ако това и това..."... Почва да изглежда притеснително.
"Аз все пак вярвам, че този път ще направят усилие да съставят правителство, защото всички по терена знаят, че едни нови избори могат да бъдат непредвидими. Освен това, едни нови избори няма да родят много по-различна ситуация. Възможно е Пеевски да има още по-висок резултат. Така че, да си го кажем директно, ние нямаме сигурност едни нови избори въобще до какво ще доведат. Не че преди имахме, но този път като че ли имаше известен прилив на демократична легитимност. Този прилив може да бъде проигран буквално, ако се отиде на нови избори. Партиите знаят това".
Радио ВИДИН: Забелязвате ли, че много се говори за Пеевски, но изобщо не за Доган?
"Да, така е. Това е част от лицемерието на българската ситуация. Част от лицемерието на прозападните либерали у нас, които имат този навик "ти си лош, лош, но ако минеш към нас, си добър, а заедно с теб ще бием другия останал лош". Това го правят редовно. Това е и тяхната оферта към Борисов в момента. Мини на наша страна и остави само Пеевски лош. Това е, както направиха с Гешев. Това е част от лицемерието на ситуацията. Това е част от обяснението защо и те не предизвикват въодушевление. Още повече, че, извинявайте, те до онзи ден бяха с Пеевски, а сега викат "санитарен кордон". То има шанс за такъв, защото и Доган, и Слави, ППДБ, и Костадинов, и Радев най-вече, като че ли заформя се някакво заграждане на Пеевски, но пък той е по-силен откогато и да е било. Съответно получава се доста тегава ситуация".
Радио ВИДИН: Това, което Вие описахте, ме навеждаше на размисъл и през цялата предизборна кампания. Излиза, че едва ли не Ахмед Доган е някой си там никой. Да не забравяме тези 40 години на сцената...
"Политиката е изкуството на възможното. Вече стана ясно в последните години, че няма как да се победят единият и другият лагер в България. Просто няма. Има ги и двата, трябва да съжителстват. По-малкият от тях, прозападният либерален лагер, съзнава че единственият начин е да хитрее. Като има трима, играе с Борисов срещу Пеевски или с Пеевски срещу Борисов, с Радев срещу Пеевски или обратното. Днес писмото на Пеевски, което аз чета, това казва: "играехте с мен срещу Борисов, понеже ви знам какви сте..."... Това е политическо хитруване. Не бива много-много да ни изненадва. Със сигурност сваля този морален ореол, който прозападните либерали у нас се мъчат да си сложат. Страдат много от същите заболявания, от които и всички други партии в България страдат. Но винаги имат една такава висока морална претенция, която висока морална претенция от време на време трябва да бъде поставяна на мястото и. Съгласявам се, така е. От друга страна, мен като политолог това не ме скандализира страшно много, защото така се случва политиката. Да не би Камала Харис да е изключително вдъхновяващ образ или Доналд Тръмп да е изключително вдъхновяващ образ? Това имаме като политици, с това трябва да работим. Другият вариант е нещо съвсем ново, дали във вид на нов човек/партия или във вид на нови правила на играта... струва ми се, че хората натам вече почват да клонят в България".
Радио ВИДИН: Още преди години с Вас сме говорили за това как единият лагер иска тотално да изчегърта другия. Ако има един лагер, е комунистическо...
"Слава Богу, че има два, да. Част и от помъдряването, което Христо Иванов показа преди време. Не става, не можеш да го победиш другия лагер. За мен най-добрият вариант беше да се редуват на власт. Но като не може - не може. В България ги има и двете: и балканските консервативни скептични застаряващи хитреещи хора, има ги и прозападните либерали, които също се оказват хитряги или поне се мъчат да бъдат. Естествено, че едното е по-голямо, защото сме застаряващо социално разслоено общество. Другото е по-малко, но пък е по-гласовито и е пазител в кавички на темата с главно Т: борбата с корупцията... съответно е добре представено пред западните партньори, които спечелиха Студената война. В България все пак сме в следвоенно положение, загубила страна от Студената война. Тези елити, прозападните либерални елити, са нещо като вестители на победителския разказ. По-малки са, но са легитимирани. Освен това, живеят в София, където имат медиен достъп. Те осъзнаха, че не могат един друг да се побеждават. Съответно в момента текат сложните преговори между тях. Това са преговори между хора, които не се понасят. Ако продължава така, нито един от тях няма да е печеливш. Напротив, хората ще потърсят нещо трето".
Радио ВИДИН: Най-големите играчи в България твърде често говорят за западните партньори... а на Запад е традиция да управляват коалиции, които също едва ли се понасят особено.
"Отваряте много важна тема: дали пък ние всичките с това сериозно приказване не създаваме част от проблема? Някакви, които не могат да се понасят, се коалират. Това е масовият случай. В Германия да не би да беше по-различно? Или в голяма част от европейските консоциативни демокрации, където властта трябва да се поделя и не можеш да разчиташ на голямо мнозинство, което да я отнесе... Не мога да се съглася, че нещо толкова страховито става в страната. Но по пътя на приказването можем да го направим страховито. Това не е изключено. Може би и ние не помагаме много с тези заплашителни анализи, които специално аз правя, но аз съм длъжен да дам предупреждение докъде поне според мен може да се стигне. Може да се стигне до улични конфликти в България. Със сигурност прозападните либерали са в състояние да протестират. Със сигурност Борисов не иска това. От другата страна Делян Пеевски със сигурност е добър в ответните действия. Може да стане, както се шегувахме с колегите, ако прозападните са добри в протестите, Пеевски като че ли е добър в контрапростестите. Единственото неприятно за двете страни е, че влизаме в студен сезон, не в топъл. Но може пък да иновираме и в това отношение. Били сме вече свидетели на февруарски протести".
Радио ВИДИН: ПП и ДБ тръгнаха към изборите с намерението да възстановят онези 300 хиляди гласа.
"Как да ги възстановят? Те първо не са техни. Това са антиБорисов гласове. Ще отидат на други места. Второ... назад във времето тази синя ниша, числото 300 хиляди винаги е било магическо число, на което даже са се радвали. Ясно е, че трябва да казват как ще си ги възстановят, но няма как, това е повече от ясно. Възстановиха обаче не малко. Останаха втори пред Възраждане, което е много важно".
Радио ВИДИН: Имат ли значение изборите за президент на САЩ?
"Предполагам, че Борисов ще се чувства по-удобно с Тръмп. Това не променя страшно много нещата. Ще се чувства по-удобно с Тръмп, просто защото някак си при Камала Харис наоколо по ще се налага да комуникира с прозападните либерали у нас. Иначе може с балканските. Тръмп като натура е много по-близък до Борисов, отколкото Харис. А и Борисов има успешен опит в комуникацията с Тръмп. Той беше успял да го убеди в необходимостта през България да минава една от тръбите. Ясно е, че Борисов ще се чувства по-комфортно с Тръмп напред. Въобще не е сигурно, че това има кой знае какво значение".
Радио ВИДИН: Ваши колеги от бранша вече говорят за плаващи мнозинства и правителство на малцинството. За мен това е неустойчив модел в България.
"Плаващите мнозинства означават Пеевски. Под плаването по бурното политическо море винаги има отдолу една твърда скала, която винаги е била Движението за права и свободи, което рано или късно се оказва решаващият фактор. Съответно Борисов не държи да остава в тази позиция, както обаче не може да си позволи и напълно обратното, тук е прав. Тук са гласували 300 хиляди души. Не може туко така да бъде заобиколено. Плаващите мнозинства означават скрити зависимости политически, надявам се не други, от ДПС. Това е сложна работа".
Радио ВИДИН: Възраждане, говорили сме с Вас през годините за националистически спектър, стигна един пик. Вече не расте нагоре.
"Да, но.... и тя си върна нещо. А и има конкурентни проекти. Разбира се, с този радикализъм, който Възраждане излъчва, те няма как да стигнат другаде, освен до известна изолация. С тях нищо не може да се прави в тази ситуация. Реално гласът за тях не е много ефективен. Това е вид протестен вот, но той не може вечно да се възпроизвежда. Той затова е протестен, защото обикновено започва да си търси нови стопани. Възраждане продължава да седи на ония около 300 хиляди гласа, което е сигнална лампа, че трябва да преминават към нов етап от своето политическо развитие. Този нов етап е неизвестен за мен. Ще бъде сложен за тях, защото те няма как да изоставят своето. От друга страна, ако продължават само със своето, няма как да растат. Това е класическа дилема. Съответно Костадинов трябва да започне да се притеснява в това отношение и да търси варианти".
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..
Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон. Ще намерят ли партиите формула за управлението? Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси? Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..
От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..