Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професия "Охранител" - предизвикателство или отговорност?

На 11 ноември отбелязваме Професионалния празник на охранителя и частната охранителна дейност. Този ден е определен по инициатива на Цветан Цветанов, бивш министър на вътрешните работи с решение на Министерския съвет (МС) през 2010 година. Частната охранителна дейност е елемент от превантивната система за противодействие на престъпността и подпомага укрепването на обществения ред и сигурността в страната, се казва в мотивите на МС. Според експертите професията "Охранител" е официално призната и инициативата за обявяване на празника показва отговорното отношение към нея и е заявка за издигане на авторитета на охранителния бранш. 

Петър Петров е собственик на охранителна фирма във Видин. Целия си трудов живот той свързва с този бранш и не съжалява за избора, който е направил преди години.

"Всичко стана случайно. Просто си намерих работа като охранител и през годините натрупах достатъчно опит и от 20 години вече самостоятелно се занимавам с охранителна дейност. Видин е най-охраняваният град в България, най-много охранителни фирми има във Видин. Не съм 100% сигурен, че в момента е така, но преди години беше... Най-важното е клиентите ни да са доволни, защото ние се стараем да подсигурим сигурността на имуществото им и на техните обекти."

Попитахме видинчани разчитат ли на охранителните фирми и биха ли потърсили услугите им:

"Не ми се е налагало, но понеже работя в такава сграда, където има охрана, моето мнение е, че действително понякога се налага да има човек, който да се намеси при някакви ситуации, неприятни за повечето посетители... Разбира се, че има нужда, дори и от въоръжена охрана, особено в тези райони, където хората искат да имат спокойствие по къщите си. Всички хора, които реагират отрицателно, сигурно живеят в града, но нека да отидат в Новоселци, например, и да питат бабките как се затварят вечер и какво им е..."

Минималното изискване по закон за всеки един охранител е да е български гражданин или гражданин на държава-член на Европейския съюз. Той трябва да има чисто съдебно минало, да е физически и психически здрав и да е преминал успешно обучението по програмата на МВР за охранители. Всяка година се организират множество обучения за различните дейности, сред които са работа с охранителни системи за пожарна безопасност, контрол на достъп, видеонаблюдение, охранително шофиране, оказване на първа долекарска помощ, тактически стрелби и безопасни условия на труд.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Наталия Делионова (вляво) със семейството си

Майка на три деца от Монтана се нуждае спешно от помощ за лечение

Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция.  Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...

публикувано на 22.01.25 в 14:38

Ще спаси ли приватизацията болницата в Белоградчик?

Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит.  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..

публикувано на 22.01.25 в 14:00

Габровнишката камила Василка ще участва в маскарадните игри "Сурва" в Перник

За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..

публикувано на 22.01.25 в 13:00

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05