Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Снимка: Радио ВИДИН


Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния процес е това, че някои училища у нас са на двусменен режим, казват още от организацията. Сред аргументите за промяната са също по-балансираното разпределение на времето през деня за учене, спорт и други дейности.
 
От законова гледна точка проблем да се премине към такъв график на обучение, при който първият час започва в 9:00 ч. няма, коментира за Радио ВИДИН Пролетка Цветкова, директор на ОУ "Иван Вазов" във Видин. Допълни, че учебният процес в училището е организиран в една смяна и подобна промяна в графика може да се случи, ако родителите на децата и училището стигнат до консенсус, че това е добър вариант за всички. 

"Лично аз смятам, че това предложение всяко едно училище и общественият съвет към училището съвместно може да го коментира и може да го реши. Защото и в момента съгласно Наредба 10 за организация на дейностите в училищното образование, там е записано не по-рано от 8:00 ч. Изключение правят училищата, които са на двусменен режим и могат да започнат в 7:30 ч. Така че, при добро желание на обществения съвет и един добър диалог, защото има го и другият момент, че голяма част от родителите започват работа в 8:30 ч. И за тях е по-удобно в 8:00 ч. да доведат децата. Но, ако родителите пожелаят да направят диалог, говорим само за първи и втори клас, защото от трети клас нататък става малко по-трудно приложимо, защото и в момента трети, четвърти клас и големите вече те приключват учебни занятия в 13:00 ч. Ако започват от 9:00 ч. това означава, че учебните занятия ще приключат в 14:00 ч., което вече става късно за обяд и за другите занимания... Във Видин вече няма училища на двусменен режим. Ние бяхме последното училище, но от тази година и ние сме на едносменен режим. Стига родителите и училището съвместно да го решат, законова пречка няма... Относно аргументите за ефективността на децата сутрин - аз лично, освен директор, съм и учител и децата са много по-работоспособни, когато имам сутрин първи, втори, трети час, отколкото, когато имам на обяд при тях пети, шести час, те вече са уморени и разконцентрирани..." 

В ОУ "Иван Вазов" Видин първият учебен час за всички класове започва от 8:00 ч. Този график е обсъден с родителите на децата в училището и е съобразен с тях, допълни Пролетка Цветкова. 

Родители на деца до четвърти клас коментираха за Радио ВИДИН, че по-късното започване на първия учебен час може да попречи на ангажиментите им, защото някои от тях започват работа по-рано. 

"Не знам, смятам, че може би 9:00 ч. е късен час, ами и за мен като родител, и за детето. За повечето работещи родители за тях е късно 9:00 ч. От гледна точка на детето - децата никой не ги пита това се изисква, 8:00, 8:30 ч. всеки клас започва и те са длъжни да спазват това, което се изисква от тях... Синът ми свършва в сряда в 15:10 ч., ако почва в 9:00 ч. в колко ще свършва, не ми се става сутрин рано, но... Това не ми звучи добре, ако си остане свършването както и сега добре, но... Децата сигурно ще са доволни със сигурност..."

Според ученици по-късното започване на учебните занятия ще подобри тяхната ефективност, защото по-трудно усвояват материала, който им се преподава рано сутрин. 

Зорница Трифонова от Асоциация "Родители" коментира за БНР аргументите за исканата промяна.

"Идеята е от повече от 10 години и това, което обикновено получаваме като обратна връзка от институциите, които отговарят тази промяна да се случи е, че от една страна част от училищата са на двусменен режим на обучение, което не дава възможност да има по-балансирано разпределяне на учебния ден, за да могат всички деца да започват и приключват в някакъв час на деня своето обучение. И другото е, че всяко училище има свободата да организира учебното си време така, че то да отговаря на изискванията и нормативните уредби. Като това е по някакъв начин и основателна и неоснователна причина да не се търси промяна и възможност тя да се случи и води към въпроса - за кога и защо се създава и организира един обучителен и образователен процес и той не е ли в името на децата. И когато създаваме този процес за децата, не е ли най-важно да помислим кое е най-добро за тях, а не как е най-удобно за възрастните. Защото много често чуваме и аргументи как едно по-късно започване на учебните часове би затруднило родителите, работещите, които са по-рано на работа... Промяната, която ние търсим не е само за деца в начален етап. Тя е важна и за по-големите деца. Защото особено учениците в гимназиален етап, тинейджърската, в която те навлизат, физическите промени, които настъпват в тях, предполагат промяна и на техния ритъм на сън и будност. И в ранен час 6:00, 6:30 ч., когато тези децата трябва да станат да тръгнат за училище и да бъдат 7:30 ч. за първи час, те се лишават от важния за тях сън, също така са неадекватни първите един-два часа в училище, което не осмисля по никакъв начин и времето и енергията, усилията, които влагат учителите, за да обучават децата. Наистина не са в кондиция, в която да могат да се представят по най-добрия начин и да могат да усвоят максимално много знания и умения..."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25