Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милан Миланов: "Закъснелият богомил" от село Ягодово

Милан Миланов- Революцията
Снимка: Музеен комплекс Берковица

Милан Миланов, по прякор Революцията, е личност от най-новата история на Северозападна България. Приживе е наричан още човека-епоха, съвременния будител и дори закъснял богомил. Той силно е вярвал, че Берковица може да се превърне в привлекателно курортно селище с неповторима природа и културно-историческо минало. Точно по тази причина, той посвещава цялата си дейност на популяризиране на музеи, галерии, читалища и други културни забележителности не само в малкия град, но и в Монтана и Чипровци. Повече за личността на Милан Миланов- Революцията разказа Станислава Витанова - временно изпълняваща длъжността директор на Музеен комплекс-Берковица:

"Той е роден на 28 октомври 1928 година в село Ягодово. Започва образованието си в родното село, а след IV клас отива да учи в село Бързия. През 1942 година записва берковската гимназия и след като я завършва успешно, го назначават за "околийски читалищен организатор". Започва да възобновява читалища, библиотеки, организира младежки бригади. Следва "История" в Софийски университет, а през 1950 е вече семеен, впоследствие му се раждат и двама сина."

През 1979 година Милан Миланов организира експедиция в тогавашния Михайловградски окръг и спасява около 100 икони. След реставрация, с тях открива изложби в Художествената галерия на Берковица и в Окръжната галерия в Монтана: 
Милан Миланов- Революцията
"По-късно, заедно с проф. Иванка Гергова издава албума "Възрожденското изкуство на Михайловградския окръг". През март 1981 година той урежда голяма изложба в Националния археологически музей със заглавие "Археологическите богатства на Михайловградския окръг". В продължение на 30 години работи по възраждането на трите манастира от нашата околия, като председател на Инициативен комитет за Клисурския манастир, секретар на комитет за Чипровския манастир и член на комитета за Лопушанския манастир. Прави проучвания за историята на светите места, среща се с духовници, той е неразделна част от храмовите празници на манастирите. Организира направата на 12 паметника на бележити личности, сред тях е барелефът на Иван Вазов на връх Ком, чешма-паметник "Малинарката", паметник на Димитър Филипов в Чипровци и Берковица. Неговото дело е изключително повлияно от приятелството му с нашия писател и земляк Йордан Радичков. Животът ги среща в берковската гимназия. Те са били съученици през далечната 1943 година и това предопределя техните близки взаимоотношения за десетилетия напред."

Милан Миланов е носител на най-високото държавно отличие - орден "Свети свети Кирил и Методи", първа степен, за цялостния му принос в развитието на културно-историческо наследство на Северозападния регион. 

Повече по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30