Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художничката Даниела Петрова: "В картините ми има енергия и душа"

12
Снимка: личен архив




Даниела Петрова е днешната гостенка на  "Калейдоскоп"- известна видинска художничка, която казва, че рисуването е нейна съдба. 

Зодия Дева е и може би затова обича уюта, красотата и чистотата на дома. Щастлива е, защото се занимава с това, което обича. Щастлива е и за това, че е родена в красивия старопрестолен Видин- град, който я вдъхновява. Щастлива е, че има възможността да продължава да рисува, да подрежда свои изложби и да изпраща послания с творбите си. 

18 са изложбите й до момента, които тя е представяла пред публика. Последната - „Северът помни…“, бе открита в Културен дом "Жул Паскин" преди дни.
Даниела Петрова е родена във Видин. Благодарна е на своите родители, че са я научили на трудолюбие и честност. Започва да рисува от четири  години. Споделя, че рисува денонощно и това е нейната същност. Ражда се с желанието да рисува и го продължава през целия си съзнателен живот. "Човек се ражда такъв, какъвто е.  Ти си това, с което се раждаш, тоест аз съм художник", казва с усмивка Даниела. Много от нейните творби отразяват красотата на крайдунавския град, но не само. В картините й винаги има послания и вечни теми, които я вълнуват- темите за любовта и Родината. Казва, че рисуването е най-важното нещо в живота й, то я съпътства от малка и й дава здраве, енергия и заряд за преодоляване на всички трудности в живота. Даниела е от онези хора, за които благодарността е важна и може да благодари на всички и на всичко около нея. Знае, че няма случайни неща, че всичко се случва тук и сега, в точния момент.

Казва, че като дете е била по-различна, по-свита и притеснителна, а в училище любимият й предмет е бил рисуването. 

Завършва специалност "Живопис" в Художествената академия в София. Определя се като възпитаничка на великия майстор на четката Димитър Стефанов- неин преподавател. 

Обича  изкуството във всичките му проявления и затова при откриването на всяка изложба включва и други видове изкуства -  музика, поезия и танц. Музиката й помага да създава своите картини, любима й е музиката на "Енигма".  Докато слуша музика  рисува, това е нейната тайна и казва, че рисуването е най-добрата терапия за добро здраве. 

През 2013 година подрежда изложба на тема тамплиерите. Тя е първият художник в България, който рисува трагичната история на Ордена на тамплиерите въз основа на  исторически данни. Убедена е, че всеки сам се научава и се учи до края на живота си. 


РИСУВАНЕТО 
"Всички твои заслуги в рисуването зависят от това как се развиваш ти... Не влагам труд и усилия в рисуването, това за мен е нещо, което ме зарежда. Бих казала, че това е терапия, с която оздравявам и се лекувам. Това за мен е терапия за по-дълъг живот. 

...Мога да изобразявам нещата, които са истински, когато трябва да се предадат в дадена картина, говорим за точния прочит на дадена картина, цветовете, самата енергия, която трябва да придадеш в картината. Преди много време Марчо Димитров, наш видински художник, той идваше на моите изложби и ми казваше:"Дете, аз рисувам цял живот, но в нито една картина не можах да вкарам енергия, докато в твоите картини аз виждам енергия."  Тогава не вярвах, но с времето се убедих, че действително е така. Това е едно мое вътрешно усещане, което го придавам върху платното, и то се усеща с душата. Това, което усещам, това придавам на платното и това рисувам аз. Затова те се наричат многопластови картини. Работя с маслени бои. Маслото е моят живот. Миризмата на масло, на терпентин е моето лекарство... "

Повече - в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10

Видинската студентка с престижна стипендия

Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен  получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения.  Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..

публикувано на 22.04.25 в 13:20

Ученичка от Враца с отличие в Национален литературен конкурс

13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев".  Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15