Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

| Интервю
Теди Генова, психолог
Снимка: личен архив



В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност". Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш себе си, без да нараняваш другите.

Асертивността помага да бъдеш честен и открит, без да губиш уважението на другите. С нея можеш да изразиш своите граници и нужди, без да се чувстваш виновен или да предизвикваш конфликти. Това всъщност подобрява отношенията, защото другите започват да разбират какво наистина мислиш и искаш.

Трябва да започнем всички да практикуваме това умение, защото ще ни помогне много - и в работата, и в личния живот. Ще видите, че с малко практика ще се чувствате по-уверени и спокойни, когато изразявате себе си. А най-хубавото е, че хората около вас ще забележат това и ще го уважават. По темата разговаряме с психолога Теди Генова:

"Асертивността е комуникационен стил, който се характеризира със самоувереност и уважение, както към самия теб, така и към другите. Това означава, че човек ясно и директно изразява своите мисли, чувства, нужди, но без да пренебрегва и да наранява другите."

Често хората се бъркат между това да са агресивни, пасивни или асертивни. Ако си агресивен, казваш каквото мислиш, но без да се съобразяваш с другите, дори можеш да бъдеш заплашителен. Ако си пасивен, избягваш да кажеш какво мислиш и по-скоро се съгласяваш, за да избегнеш конфликта. Асертивността обаче е балансът между двете.

На теория звучи лесно, но в практиката може да е малко трудно. Зависи от ситуацията и човека. Ако някой е свикнал да избягва конфликти, може да му е трудно да изрази мнението си. От друга страна, ако някой е по-напорист, може да трябва да се научи как да смекчи тона си. Но определено асертивността е умение, което се учи с практика.

Ето един пример. Представете си, че колега постоянно ви дава допълнителна работа, която не е ваша отговорност. Пасивният подход би бил да приемаш задачите, дори и да ти е трудно, защото не искаш да се скарате. Агресивният подход би бил да се скараш и да кажеш: "Не ми е работа да върша това!". Асертивният подход би бил да кажеш нещо като: "Разбирам, че имаш нужда от помощ, но в момента съм зает с моите задължения и не бих могъл да поема още задачи".

Казваш това, което мислиш, но без да обиждаш или нападаш.
 
"Асертивността е здравословният баланс между агресивността и пасивността, като позволява на индивида да бъде открит и честен в своята комуникация, без да доминира или да се подчинява на другите, като също така открито проявява уважение към собствените си нужда и чувства, но знае как да го прави спрямо другите", обяснява Теди Генова. 

Беше ми интересно да разбера от Теди Генова, как бихме могли да се разпознаем в комуникацията си като асертивни, попитах я дали бихме могли да залитнем към друго поведение, какви са признаците на асертивност.

"Основните пречки могат да бъдат свързани, както с вътрешни фактори, така и с външни такива. Като вътрешни фактори, бихме могли да споменем страха от отхвърляне, ниското самочувствие, чувството за вина, липсата на някои умения. Като например - хората често се притесняват, че ако изразят своите истински чувства и нужди, то другите могат да ги отхвърлят или пък да реагират негативно. Липсата на вяра в собствените способности и стойност, може също да попречи на човек да изрази своето мнение или желание или пък, ако той не е научен да бъде асертивен и усеща, че липсва знание и практика в определена област и сфера, това отново може да бъде пречка за проява на такъв комуникационен стил."

Развитието на асертивност изисква време и постоянство, но усилията си заслужават. С всеки опит ще се чувствате по-уверени и по-свързани с хората около вас, а комуникацията ще става все по-лесна и ефективна.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Пътят на шеф Веселин Бойкинов към висшата кухня в Северозапада

"Смятам, че това е правилният път, за да вървиш нагоре се иска постоянство и отдаденост на дадената професия, колкото и трудна да е тя. Наистина напрежението е доста, но на мен ми харесва да съм под пара. Занимавам се с такъв тип кухня, откакто заминах за София да се уча на това нещо и да развивам професията, в личен план и т.н. Файн..

публикувано на 15.01.25 в 17:30

Хора без дом посрещат зимата в Центъра за временно настаняване във Видин

Осем души са получили подслон и подкрепа от началото на зимата в Центъра за временно настаняване във Видин . До края на днешния ден още един човек ще бъде настанен и ще може да изкара зимата на топло. Приютените са мъже и жени, на възраст от 49 до 70 години. Двама от тях - мъже на 49 и 63 години, споделиха как са стигнали до решението да потърсят..

публикувано на 15.01.25 в 15:25

Токов удар повреди техника и наруши дейността на Община Бойница

Частично блокирана е работата на общинската администрация в Бойница . Обслужването на населението обаче не е възпрепятствано. Това увери кметът Анета Генчева , след като стана ясно, че токов удар на Бъдни вечер е причинил щети на част от техниката и отоплителните уреди в Общината. Засегнати са също училището, някои от социалните услуги в селото,..

публикувано на 15.01.25 в 14:00

Чудотворната икона на свети Ефрем Нови пристига във Видин

Документален филм, посветен на живота и чудесата, извършени от Свети Ефрем Нови - „Светецът светкавица", ще бъде представен утре във Видин. Лентата е създадена от водещия на новините „По света и у нас“ по БНТ Ангел Бончев. Същия ден в митрополитския храм "Св. Николай" ще бъдат донесени за поклонение иконата и чудотворните мощи на светеца. Кой е..

публикувано на 15.01.25 в 12:15

Васильовден: Традиции и обичаи от Северозапада

Васильовден , или Банго Васили (буквално "Куцият Васил"), се празнува от всички ромски групи в България. Известен е и като ромската Нова Година. Празнуването му е свързано с няколко легенди сред общността. В първата Банго Васил е свети Васил - застъпник и защитник на ромите. Той възстановява моста, по който те преминават, след като този мост е бил..

публикувано на 14.01.25 в 14:43

Ученици помагат на бездомни животни във Видин

Благотворителна кауза в помощ на бездомните животни организираха учениците от IV "б" клас на СУ "Петко Рачов Славейков" във Видин.  Парите, предназначени за подаръци за Коледа и Нова година те дадоха за закупуването на храна за бездомните кучета, за които се грижат от Сдружение за защита на животните "Добрина, Хуманност, Състрадание" в града...

публикувано на 14.01.25 в 14:05