Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

| Интервю
Теди Генова, психолог
Снимка: личен архив



В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност". Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш себе си, без да нараняваш другите.

Асертивността помага да бъдеш честен и открит, без да губиш уважението на другите. С нея можеш да изразиш своите граници и нужди, без да се чувстваш виновен или да предизвикваш конфликти. Това всъщност подобрява отношенията, защото другите започват да разбират какво наистина мислиш и искаш.

Трябва да започнем всички да практикуваме това умение, защото ще ни помогне много - и в работата, и в личния живот. Ще видите, че с малко практика ще се чувствате по-уверени и спокойни, когато изразявате себе си. А най-хубавото е, че хората около вас ще забележат това и ще го уважават. По темата разговаряме с психолога Теди Генова:

"Асертивността е комуникационен стил, който се характеризира със самоувереност и уважение, както към самия теб, така и към другите. Това означава, че човек ясно и директно изразява своите мисли, чувства, нужди, но без да пренебрегва и да наранява другите."

Често хората се бъркат между това да са агресивни, пасивни или асертивни. Ако си агресивен, казваш каквото мислиш, но без да се съобразяваш с другите, дори можеш да бъдеш заплашителен. Ако си пасивен, избягваш да кажеш какво мислиш и по-скоро се съгласяваш, за да избегнеш конфликта. Асертивността обаче е балансът между двете.

На теория звучи лесно, но в практиката може да е малко трудно. Зависи от ситуацията и човека. Ако някой е свикнал да избягва конфликти, може да му е трудно да изрази мнението си. От друга страна, ако някой е по-напорист, може да трябва да се научи как да смекчи тона си. Но определено асертивността е умение, което се учи с практика.

Ето един пример. Представете си, че колега постоянно ви дава допълнителна работа, която не е ваша отговорност. Пасивният подход би бил да приемаш задачите, дори и да ти е трудно, защото не искаш да се скарате. Агресивният подход би бил да се скараш и да кажеш: "Не ми е работа да върша това!". Асертивният подход би бил да кажеш нещо като: "Разбирам, че имаш нужда от помощ, но в момента съм зает с моите задължения и не бих могъл да поема още задачи".

Казваш това, което мислиш, но без да обиждаш или нападаш.
 
"Асертивността е здравословният баланс между агресивността и пасивността, като позволява на индивида да бъде открит и честен в своята комуникация, без да доминира или да се подчинява на другите, като също така открито проявява уважение към собствените си нужда и чувства, но знае как да го прави спрямо другите", обяснява Теди Генова. 

Беше ми интересно да разбера от Теди Генова, как бихме могли да се разпознаем в комуникацията си като асертивни, попитах я дали бихме могли да залитнем към друго поведение, какви са признаците на асертивност.

"Основните пречки могат да бъдат свързани, както с вътрешни фактори, така и с външни такива. Като вътрешни фактори, бихме могли да споменем страха от отхвърляне, ниското самочувствие, чувството за вина, липсата на някои умения. Като например - хората често се притесняват, че ако изразят своите истински чувства и нужди, то другите могат да ги отхвърлят или пък да реагират негативно. Липсата на вяра в собствените способности и стойност, може също да попречи на човек да изрази своето мнение или желание или пък, ако той не е научен да бъде асертивен и усеща, че липсва знание и практика в определена област и сфера, това отново може да бъде пречка за проява на такъв комуникационен стил."

Развитието на асертивност изисква време и постоянство, но усилията си заслужават. С всеки опит ще се чувствате по-уверени и по-свързани с хората около вас, а комуникацията ще става все по-лесна и ефективна.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

10 години "Събота вечер" в ефира на Радио Видин

Едно от най-устойчивите и обичани вечерни предавания на Радио Видин – "Събота вечер" – навършва 10 години. Специалното юбилейно издание ще бъде излъчено на 5 юли, събота , веднага след новините в 20 часа.  Автор и водещ на предаването от самото начало е Валери Димитров , а "Събота вечер" е част от авторската линия на радиото – " Свободна..

публикувано на 04.07.25 в 16:50

Кои са "Изкривените"?

Романът „Нощна смяна във Фреди: Изкривените“ от Кира Брийд- Райсли и създателя на видеоигри Скот Коутън развива продължението на историята от „Сребърните очи“, за която вече разказахме. Втората книга от поредицата, писана по култовите хорър игри „Пет нощи във Фреди“. След като едва не е загинала от ръцете на психопата Дейв Милър, Чарли..

публикувано на 04.07.25 в 16:30

Млади лекари със стипендии от Общината, ако специализират във Видин

На фона на недостига на медици и протестите на млади лекари и специализанти в страната с искане за достойно заплащане на труда им, във Видин предлагат решение. От Общината осигуряват стипендии за медици, които специализират и ще останат да работят в болницата в града.  Д-р Елизабет Маркова, която специализира гастроентерология и д-р..

публикувано на 04.07.25 в 15:58
Инспектор Петя Борисова

Полицейски инспектор Петя Борисова: Нашата професия е обществено значима

Утре, 5 юли, служителите от Министерството на вътрешните работи празнуват своя професионален празник. Това е едно от първите министерства, създадено след Освобождението на България и възстановяването на българската държавност. На 5 юли 1879 година княз Александър Батенберг подписва Указ № 1 за създаване на Министерство на вътрешните..

публикувано на 04.07.25 в 15:30
Калин Виденов

Калин Виденов: Местната власт във Видин е без опозиция, но все някой им е виновен

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 04.07.25 в 15:11

Папагалчетата Мими и Коко

Какво ще кажете домашният ви любимец да е с произход от Австралия? Е, конкретно не той, но неговите прародители. Мария и сестра ѝ Белослава имат не един такъв австралийски потомък, а два. Казват се Коко и Мими и са вълнисти папагали.  Вълнистият папагал обитава по-сухата част на Австралия и е преживял последните пет милиона години в..

публикувано на 04.07.25 в 15:05

"Niki R:ce" с две нови песни и участие в Мездра

С две нови песни зарадваха почитателите си Никол Ризова и Цветан Маринов от "Niki R:ce" . Съвсем наскоро дуетът със северозападно участие /Цецо е от Бяла Слатина - бел.авт./, пусна песента "Спомен". Към нея е заснет и видеоклип, разказаха младите изпълнители.  "Тя е в колаборация с Жеко Жеков, който е един много талантлив изпълнител и наш..

публикувано на 04.07.25 в 10:02