Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

| Интервю
Теди Генова, психолог
Снимка: личен архив



В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност". Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш себе си, без да нараняваш другите.

Асертивността помага да бъдеш честен и открит, без да губиш уважението на другите. С нея можеш да изразиш своите граници и нужди, без да се чувстваш виновен или да предизвикваш конфликти. Това всъщност подобрява отношенията, защото другите започват да разбират какво наистина мислиш и искаш.

Трябва да започнем всички да практикуваме това умение, защото ще ни помогне много - и в работата, и в личния живот. Ще видите, че с малко практика ще се чувствате по-уверени и спокойни, когато изразявате себе си. А най-хубавото е, че хората около вас ще забележат това и ще го уважават. По темата разговаряме с психолога Теди Генова:

"Асертивността е комуникационен стил, който се характеризира със самоувереност и уважение, както към самия теб, така и към другите. Това означава, че човек ясно и директно изразява своите мисли, чувства, нужди, но без да пренебрегва и да наранява другите."

Често хората се бъркат между това да са агресивни, пасивни или асертивни. Ако си агресивен, казваш каквото мислиш, но без да се съобразяваш с другите, дори можеш да бъдеш заплашителен. Ако си пасивен, избягваш да кажеш какво мислиш и по-скоро се съгласяваш, за да избегнеш конфликта. Асертивността обаче е балансът между двете.

На теория звучи лесно, но в практиката може да е малко трудно. Зависи от ситуацията и човека. Ако някой е свикнал да избягва конфликти, може да му е трудно да изрази мнението си. От друга страна, ако някой е по-напорист, може да трябва да се научи как да смекчи тона си. Но определено асертивността е умение, което се учи с практика.

Ето един пример. Представете си, че колега постоянно ви дава допълнителна работа, която не е ваша отговорност. Пасивният подход би бил да приемаш задачите, дори и да ти е трудно, защото не искаш да се скарате. Агресивният подход би бил да се скараш и да кажеш: "Не ми е работа да върша това!". Асертивният подход би бил да кажеш нещо като: "Разбирам, че имаш нужда от помощ, но в момента съм зает с моите задължения и не бих могъл да поема още задачи".

Казваш това, което мислиш, но без да обиждаш или нападаш.
 
"Асертивността е здравословният баланс между агресивността и пасивността, като позволява на индивида да бъде открит и честен в своята комуникация, без да доминира или да се подчинява на другите, като също така открито проявява уважение към собствените си нужда и чувства, но знае как да го прави спрямо другите", обяснява Теди Генова. 

Беше ми интересно да разбера от Теди Генова, как бихме могли да се разпознаем в комуникацията си като асертивни, попитах я дали бихме могли да залитнем към друго поведение, какви са признаците на асертивност.

"Основните пречки могат да бъдат свързани, както с вътрешни фактори, така и с външни такива. Като вътрешни фактори, бихме могли да споменем страха от отхвърляне, ниското самочувствие, чувството за вина, липсата на някои умения. Като например - хората често се притесняват, че ако изразят своите истински чувства и нужди, то другите могат да ги отхвърлят или пък да реагират негативно. Липсата на вяра в собствените способности и стойност, може също да попречи на човек да изрази своето мнение или желание или пък, ако той не е научен да бъде асертивен и усеща, че липсва знание и практика в определена област и сфера, това отново може да бъде пречка за проява на такъв комуникационен стил."

Развитието на асертивност изисква време и постоянство, но усилията си заслужават. С всеки опит ще се чувствате по-уверени и по-свързани с хората около вас, а комуникацията ще става все по-лесна и ефективна.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ако прекрачим в сърцето си отвъд Йордан, душите ни ще намерят покой

Петата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, е посветена от Църквата Христова на  преподобната Мария Египетска . "Защото и Син Човечески не дойде, за да Му служат, но  да послужи и даде душата Си откуп за мнозина." /Марк.10:45/ Миналата Неделя чрез примера на св. Йоан Лествичник Православната..

публикувано на 06.04.25 в 08:00

Романът "Как да убиеш семейството си" на Бела Маки

Грейс Бернард е 28-годишна красива, привидно съвсем нормална жена, но с необикновена история. Работата е там, че тя има зад гърба си вече шест убийства – някои брутални, други – не чак толкова, но в момента по ирония на съдбата лежи в затвора заради убийство, което не е извършила. Не го беше замислила така, но… Не се заблуждавайте! Грейс не е..

публикувано на 04.04.25 в 17:29

Великденска магия в бисквитки

Днес се срещaме отново с Милена Вълкова от Видин - сладкар , която вече добре познавате. Запознахме ви с нея миналата година, когато тя се завърна от Италия и донесе със себе си не само вдъхновение, но и вкусовете на едни от най-обичаните италиански десерти и напитки. А за това, вярваме, всички сме ѝ благодарни! Това лято Милена планира да..

публикувано на 04.04.25 в 16:15

Отбелязваме Световния ден на бездомните животни

Днес фокусът е върху всички кучета и котки, които живеят по улиците на нашата страна, защото отбелязваме Световния ден на бездомните животни. Денят се чества за първи път в Холандия през 2010 година. Целта е да се напомни, че ние, хората, имаме вина за присъствието на животни по улиците и е наша отговорност да се грижим за тях. Бездомните..

публикувано на 04.04.25 в 15:10
Виолина Славкова

Психологията като призвание - историята на Виолина Славкова

На днешния ден отбелязваме Деня на психолога , и разбира се, срещата ни днес е с професионалист в тази област. Запознаваме ви с Виолина Славкова , родена във Враца, която открива страстта си към психологията още в началото на своето образование. Тя започва с бакалавърска програма по "Социална педагогика" в Софийския университет, където..

публикувано на 04.04.25 в 13:00

Какво да вечеряте? Вече има лесен отговор на този въпрос

Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..

публикувано на 03.04.25 в 17:10

Кога Рабишкото езеро отново ще започне да се пълни с вода

Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата.  Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..

публикувано на 03.04.25 в 16:30