Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екип от учени изследва стари торлашки къщи във Видинско

2
Снимка: Община Чупрене

Торлашки къщи на повече от 100 години във видинските села Чупрене и Стакевци изследва международен екип от млади учени, ръководен от Милена Металкова-Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Тя е доцент по архитектура и консервация, участва в проекти, насочени към изследване и опазване на архитектурното наследство в Япония, на Балканите и Обединеното кралство.

"Преди няколко години колеги от Сърбия, от Западните покрайнини, ме поканиха да видя няколко български села, които сега са в Сърбия и много ме развълнуваха архитектурата, хората и езикът. Хрумна ми, че би било интересно да се направи изследване за торлашките къщи, свързани с торлашката култура и начин на живот от двете страни на границата."

Екипът на доц. Маркова изследва общо седем къщи - четири в село Стакевци, Белоградчишко, и три в село Чупрене. Всички стари сгради са детайлно проучени и заснети.

"Правим пълно заснемане, което включва сканиране с 3D скенер, покривът се заснема с дрон. Вътре изчертаваме и измерваме всичко и правим снимки и съответно говорим с хората за истории, свързани с къщите. На мен изключително любопитно ми стана, че на торлашки има седем думи за свръхестествени същества, като "гендераче", "кросноязлица", "таласъм", "торбалан", "караконджула", "булина", "кюало"."

Как изглеждат старите торлашки къщи през очите на младите изследователи ще разберем догодина по време на традиционния торлашки събор в село Чупрене. На него екипът на доц. Маркова ще прожектира филм и ще покаже фотоизложба с материали от изследваните българските и сръбски села. Работата на терен в съседна Сърбия предстои през април догодина. 

Сега обаче оставаме в Чупрене, за да надникнем в една къща отпреди Освобождението, наследствен имот на Асен Джунински.
Асен Джунински
"Архитектурното течение, въз основа на което е изградена тази къща предполагам и така знам от моите прародители, че е правена още по времето преди освобождението на България от турско робство. Притежавана е от местен турчин, който е владеел и земи в Чупрене, но след Освобождението той продава този имот, в който е имало още една стара къща, но впоследствие моите родители я разрушават, за да построят по-нова. Но тази се е запазила. Основно е с четири стаи, между които може да се влиза от едната в другата. Изградена е предимно от няколко вида материал..."

Изследването на старите торлашки къщи не само помага на местните да видят с други очи богатството, което притежават, но ще бъде полезно и за общината в бъдещата ѝ работа. Това обясни кметът на община Чупрене Мария Тодорова.
Мария Тодорова, кмет на община Чупрене
"За нас беше изключително интересно посещението на тези млади архитекти в Чупрене и още повече интересът им към стари къщи на повече от стотина години. За нас това даде нов тласък общината да достигне до повече хора и повече хора да дойдат при нас и да видят не само нашата хубава природа и други забележителни неща."

Не само общината, но всеки, който има интерес към старите торлашки къщи, може да се запознае с тяхната архитектура и дори да я пресъздаде, като използва материалите от изследването в Чупрене и Стакевци. Всички те ще бъдат публикувани в платформата "Архи", където се представят дървени къщи от целия свят. Къщите от Видинско са първите български примери в тази световна база данни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво да вечеряте? Вече има лесен отговор на този въпрос

Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..

публикувано на 03.04.25 в 17:10

Кога Рабишкото езеро отново ще започне да се пълни с вода

Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата.  Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..

публикувано на 03.04.25 в 16:30

Видински доброволци се включиха в кампания срещу хазартната реклама

Видин стана част от националната инициатива срещу агресивната хазартна реклама. Това стана възможно след като видинската доброволческа организация "Национални Бойци за Промяна" осигуриха билборд в подкрепа на кампанията срещу хазарта. Реализацията на антирекламата срещ у хазарта не се е случила безпроблемно, имало е няколко отказа да бъде поставено..

публикувано на 03.04.25 в 14:00

Изпитателен срок за младите шофьори приеха в ЕС

Двегодишен изпитателен срок за млади шофьори, удължаване на валидността и въвеждането на мобилни шофьорски книжки- това са част от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от Европарламента . Промените предвиждат шофьорите с по-малък опит да подлежат на по-строги изисквания и наказания при шофиране без..

публикувано на 03.04.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 03 април 2025 слушаме Пласидо Доминго - син

Буквално преди два дни приключи седемдневното турне - дебют на Пласидо Доминго – джуниър у нас с концертното шоу Volver – Anima Tango, гостувайки в седем български града. Син на легендарния тенор, Доминго - младши е изключителен певец, композитор и продуцент. Партньор на сцена с него бе италианската певица и актриса Анализа Бианкофиоре, която..

публикувано на 03.04.25 в 09:00

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00