Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Снимка: Радио Видин

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин.

"Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези деца на различна възраст и с различна образователна степен, е разделена точно по етапи. С най-малките до IV-ти клас работим като опознават професии, срещат се хора от различни професии и така нататък. Когато говорим за учениците от V-и до VII-и клас, особено в VII-и, на които предстои преход, започваме с дейности, които са свързани с това да опознават себе си, да опознават уменията си, да опознават силните си, както и слабите си страни, каква насоченост и взаимовръзка имат с това, което могат и което е тяхната мечта, дали те са синхронизирани. До голяма степен ги насочваме към това да опознаят как са обвързани професия и специалност и връзката между специалностите в самата професия, защото в каталога на професиите има повече от 256 професии. В седми клас работим с тях и в посока на това да правят разлика между профилирано и професионално образование. Говорим за дуалното обучение, което е изключително актуално. Така във втори гимназиален етап учениците навлизат на 100% в професията и затова седми клас е един от първите сериозни преходи към следващия етап на образование. В гимназиален етап - X-и, XII-и клас, където учениците до X-и клас са в първи гимназиален етап, работим с тях в зависимост от това дали са  професионално или профилирано училище, да могат да направят своя избор на профила,  ако са в профилирано училище и съответно да затвърдят желанията си, намеренията си за това да продължат с конкретната професия в XI-и, XII-и клас, във втори гимназиален етап. За тези, които имат нагласата да продължат във висше учебно заведение, за тях работим в повечето случаи индивидуално."

Доста често родителите имат своя лична амбиция и подтикват децата да я реализират, но в повечето случаи им свобода да избират според техните интереси. Случва се и децата да имат желания, които не кореспондират с възможностите им, а това притеснява родителите, обясни Силвия Ставрева. В Центъра за подкрепа на личностното развитие не дават рецепта, а помагат на децата и родителите да стигнат до правилното решение.

"Когато имаме проблем с това родителят да  има друго мнение и друга нагласа, провеждаме индивидуална среща с родителя, с детето, събираме ги. В повечето от случаите постигаме баланс."  
 
Според Ирина Дамянова, психолог от Монтана, при насочването към бъдеща специалност или професия, е от значение не възрастта, а вътрешната готовност на детето за подобен избор. Балансът между желанията на детето и амбицията на родителите, както във всяка друга сфера е трудно постижим, но водещо от психологическа гледна точка е следването на интересите, склонностите и заложбите на децата.  Според нея директните съвети към родителите в подобни случаи са неприложими.

"Трябва много повече аргументи, които да бъдат представени на родителите, защо е добре да се чуе и гласът на детето."

Необходимо е да се потърси и друга гледна точка, освен родителската, на хора, които са професионално ориентирани в тази област, но според психолога, в България все още не сме подготвени за това.

"Аз съм имала родители, които са идвали при мен точно за това, но това са хора, които са достатъчно зрели, достатъчно балансирани и знаят, че може би преценката им е субективна, може би твърде много се опитват да  насочат детето в една или друга посока, било заради нереализирани свои желания, амбиции, житейски път, било за това детето да живее по-добър живот от техния. Понякога това са субективни и натоварени с техни убеждения начини на мислене, разсъждения и от там насочване на детето в съвсем погрешна посока на неговите способности, таланти и там, където са силните страни на детето."

 За да се насочат правилно към своята бъдеща професия учениците, роля има и училището. Според директора на Гимназията с преподаване на чужди езици „Йордан Радичков“ във Видин Боянка Никова, професионалното ориентиране на учениците започва още от осми клас. Процесът е дълъг, защото децата трябва да изберат своя път правилно, в областта, в която са най-силни.

"Първоначално в по-малките класове се започва с теми в часа на класа, които са посветени на такава тема: "Моето първо работно място." Има срещи, организирани от класните ръководители с различни специалисти от нашия град, работещи в определена сфера, които идват и представят своята професия - през какво са минали, какъв път са извървели, защо са избрали тази професия. Важно е и посещението от висши учебни заведения. Тези посещения в училищата  започват след Нова година. Говорила съм с техните представители и според мен, те вече малко закъсняват в това отношение, насочвайки се само към XII-ти клас, които вече трябва да са ориентирани и да са избрали какво ще продължат, защото е обвързано и с подготовка за изпити или за явяване на ДЗИ (държавни зрелостни изпити) по предмет, който ще им е необходим след това."

Албена Тодорова и Ивана Иванова са в XII-и клас в Гимназията с преподаване на чужди езици във Видин. Както и повечето от своите връстници, са направили своя избор да продължат образованието си и се подготвят за предстоящите изпити.

"Аз съм се ориентирала към областта на медицината, по-специално дентална медицина. Бих кандидатствала в София и Пловдив. Най-много ми харесват условията там. Винаги ми е било интересно. Винаги съм се занимавала с биология и химия. Взех решението си сама и винаги моите родители са ме подкрепяли... Аз съм се насочила към бизнес-мениджмънт и маркетинг. В момента се подготвям за матура по география, което е малко сложничко."  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45