Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството, които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година.
Акцентът в Световната седмица на предприемачеството тази година е храната и нейното бъдеще. Ученици от Професионалната гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“, които изучават мениджмънт и маркетинг, имаха на разположение няколко часа, за да разработят и представят свои предложения.
"Нашата идея е за мобилно приложение, чрез което ресторантите и супермаркетите ще могат да изхвърлят отпадъците си. Тези отпадъци ще бъдат предоставяни на приюти за бездомни животни и на ферми за наторяване на почвата.“
"Обществената полза на мобилното приложение е намаляване на хранителните отпадъци. Опазването на здравето и трудоспособността на хората, достъпност до прясна и качествена храна и съзнателната отговорност при хранителните ресурси.“
Комисия трябваше да определи най-добрите. Задачата на учениците, които са и бъдещи икономисти, не е лака, казва, учителят по икономически дисциплини Радка Ванчева.
"Те работят първоначално за кратко време, под стрес малко, защото в крайна сметка трябва да дадат своето решение и да го представят пред журито. Самият иновационен лагер дава на децата умения за презентиране. Насочва ги към предприемачески дух, генериране на нови идеи. “
Задачата налагаше сериозно проучване на конкуренцията и пазара, обясни Адриана Велкова, от екипа разработил концепцията за мобилно приложение, който стана и победител.
"Проучвахме дали има други такива мобилни приложения, дали ще има потребление."
Изискването към концепциите за бизнес идеи, беше да помогнат за устойчивото производство на храни, като ползват нови технологии. Към правилото се придържа и отборът на Ясмина Витанова, класиран на второ място от оценяващата комисия.
„Нашата идея беше за оранжерии, които се отопляват и като цяло генерират енергия, която е добита от слънчеви панели, т.е. един кръговрат да има в нашата фирма. Всичко, което ние произвеждаме, да може да го върнем обратно и да го преизползваме.“
Възпитаници на професионалната гимназия, настоящи студенти, помагаха за справянето със задачите. Сред тях е Светослав Каменов от Университета за национално и световно стопанство.
„Учениците са много активни, много будни. Имат изключително иновативни идеи и за краткото време, което имаха, мисля, че се справиха много добре с поставената им задача и казус.“
Според преподаватели и ученици, в бъдеще концепциите могат и да намерят приложение.
„Всичко като идеи, като подход, точки и формулиране, всичко ни е от училище и от училищните знания. Имаме достатъчно голяма професионална подготовка, за да можем във всеки един момент да се включим в подобен проект.“
„На мен ми направи впечатление една от идеите. Беше за вертикалното земеделие. Това е нова технология, която мисля, че има бъдеще.“
Преподаватели и ученици се надяват, че най-добрите предприемачески идеи в бъдеще ще намерят приложение.
Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..
Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..
Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..
До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..
Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..
На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ. 20 години..
Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години. Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..