Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Снимка: Радио Видин

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до 2060 г. се очаква да остане сравнително постоянен (около 15%), докато делът на лицата на възраст 15-64 години ще намалее значително и ще спадне от от 66% на 57%. Взети заедно, групата на лицата на възраст 65 и повече години, която ще бъде много по-многобройна част от населението (ще нарасне от 18% до 28% от цялото население), заедно с групата на хората на възраст 80 и повече години (делът ѝ ще нарасне от 5% на 12%), през 2060 г. ще бъдат почти толкова на брой, колкото цялото младо население. В тази връзка коефициентът на заетост за по-възрастните работници (55-64 г.) се очаква да се увеличи в още по-голяма степен, от 60,9% през 2023 г. до 67,1% през 2060 г., което отразява очакваното въздействие на неотдавнашните пенсионни реформи в много от държавите членки, насочени към увеличаване на възрастта за пенсиониране. Въпреки че интересът към застаряването на населението е нараснал, понятията, използвани при неговитe анализи остават непроменени. Например, коефициентът на възрастова зависимост все още често се използва като показател за финансовата тежест на възрастните хора върху работещата част от населението. Много работещи българи в предпенсионна възраст си задават редица въпроси, свързани със сигурността на работното им място. 

Лицата на възраст между 55 и 64 навършени години, които все още не са придобили право на пенсия, са разглеждани като принадлежащи към групата на хората в предпенсионна възраст. Бързото намаляване и застаряването на населението в България, задълбочаването на тежките демографски дисбаланси и възпроизвеждането на социални неравенства между големи социални групи в последните десетилетия, неминуемо водят до задържане и спад в икономическото развитие на страната в дългосрочен план. 

Попитахме видинчани трябва ли бъдат защитени на работните си места хората в предпенсионна възраст.

"В наше време бяха защитени, а сега нямам представа. В наше време се чакаше да изтече срокът, а може и да останеш след пенсионирането да поработиш още... Трябва да има защита, все пак трябва да има синдикати, които да дават спокойствие на работника и защита.  Все пак работникът трябва да е защитен отнякъде... Една несигурност е сега, тръгваш и не знаеш дали утре ще си на работа при частника, или ще ти каже, че от утре си освободен" - коментираха видинчани.

Насърчаването на възрастните работещи да останат на работа изисква подобряване на условията на труд и адаптирането им към здравния статус и потребностите на възрастните работещи, усъвършенстване на уменията им чрез осигуряване на по-добър достъп до обучение през целия живот и преразглеждане на системите за данъци и ползи с цел обезпечаване наличието на ефективни стимули да се работи по-дълго. Какво се случва, обаче, когато настъпи времето за пенсиониране на един служител или работник? Разговаряхме с Пламен Георгиев, директор на Териториалното поделение (ТП) на Националния осигурителен институт (НОИ) във Видин.

"В приемната на ТП на НОИ във Видин ежедневно се дават консултации по всички теми, свързани с отпускането и изплащането на пенсии. В Кодекса за социално осигуряване съществува разпоредба, според която Националният осигурителен институт уведомява лицата не по-късно от 6 месеца преди да навършат възрастта за придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл.68, ал.1. Това е стандартнтата възраст за трета категория лица, на които не е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст, като те се уведомяват за условията, при които могат да се пенсионират през следващата година."

Притесняват ли се работещите видинчани в предпенсионна възраст за процеса на пенсиониране и за какво най-често търсят служителите на НОИ? 

"Нормално е, това все пак се случва веднъж в живота на човек и дори ни търсят и хора, на които по-напред във времето им предстои това да се случи и искат да проверят къде се намират, както се казва. Интересуват се в годината, в която ще се пенсионират какъв стаж ще имат и какъв стаж имат към момента, за да преценят колко още ще им трябва тогава, когато навършат възрастта" - уточни Пламен Георгиев, директор на Териториалното поделение на института.

Потърсихме и синдикатите. Защитени ли са и за какво трябва да бъдат информирани хората в предпенсионна възраст? Разговаряхме с Любен Любенов, областен координатор на КНСБ за Видинска област.

"Здравето на пенсионната ни система е започнало да се влошава. От една страна, заради намаляващата работна сила и политическите решения за увеличаване на пенсиите в последните няколко години. От НОИ са проиграли два варианта за повишаване на осигуровките за пенсия, като плавно повишаване на осигуровката с 5% до 2045 година и вторият сценарий, проигран от НОИ за ежегодното преизчисляване на пенсиите, като се има предвид средният осигурителен доход и увеличението да зависи само от инфлацията. Тук бизнесът и синдикатите са единодушни, че т. нар. "швейцарско правило", по което се осъвременяват пенсиите не трябва да се пипа" - коментира Любен Любенов, областен координатор на КНСБ за Видинска област.

Какво казват работодателите? Разговаряхме с Жоро Василев, дългогодишен строителен предприемач и работодател от Видин. 

"Хората не трябва да имат абсолютно никакво притеснение, защото във Видин няма хора и градът е изпразнен. Действително, младите хора не са специалисти, не са много добри, но в същото време и те липсват, и ги няма. Хората в предпенсионна възраст могат да бъдат абсолютно спокойни, безработните нека се записват в Бюрото по труда и по специалността да им намерят работа."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06