Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са кандидатите за "Живи човешки съкровища" от Северозапада

5
Монтана кандидатства за Живите човешки съкровища със занаята правене на опинки в село Замфирово.
Снимка: Цветомир Цветков, кореспондент на БТА в Монтана

Занаятът "правене на опинки" от село Замфирово, община Берковица, е номинацията на област Монтана за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища - България“. 

Носител на традиционния занаят е Тереза Петкова, която е секретар на Народно читалище "Развитие" в село Замфирово. Тя започва да прави опинки само преди няколко години. Научава занаят от местните баби, за да може да има опинки за танцьорите самодейци.
Снимка: Цветомир Цветков, кореспондент на БТА в Монтана
"От три години правя опинки поради нуждата от тях. В самодейните ни колективи, които имаме към читалището имат нужда от опинки за представяне във фолклорни фестивали и затова започнах да правя... Необработена свинска кожа, изсъхнала, от предната година се суши, разпъната на рамки, осолена, за да може хубаво да изсъхне и тогава, от средната част на кожата от гърба на прасето се правят опинки. От една кожа излизат не повече от два чифта опинки."
Снимка: Цветомир Цветков, кореспондент на БТА в Монтана
Тереза Петкова е изключително благодарна на бабите от Замфирово, които се отзовали на призива ѝ и я научили на всички тънкости на занаята.

Област Видин също издигна своя кандидатура за попълване на националната система "Живи човешки съкровища" - автентични народни хора от село Връв на Народно читалище „Съзнание". Председателят на културното средище Десислава Джегова обясни какво е характерно за местните хора.

"Много етнографи и етнолози са се занимавали с тяхната автентичност... Живички са, за нас са си най-хубави, най-мелодични... Васил Стоин казва, че няма нормален човек, който да играе това хоро през деня. Бързи са, уморителни са, възможно е и точно това да е бил отдушник на трудолюбивите хора на село Връв."

Танцов състав за автентичен фолклор "Дортикум" играе автентичните хора на село Връв по фестивали и събори и допринася за това до тях да могат да се докоснат повече хора.

В регионалния етап е участвало и читалище "Светлина" от село Делейна с традиционните танци на населеното място, като според регламента тази кандидатура е изпратена за съхранение в Националния център за нематериално културно наследство при Института за етнография и фолклористика при БАН. 

През последните години общо три видински кандидатури са вписани в Националната система „Живи човешки съкровища - България“. Това са: дунавските ритми от с. Антимово“, „Традиционните хора на село Гъмзово и „Плетене на рибарски мрежи - традиционен занаят от с. Кошава“. 

Област Враца тази година не издига кандидатура за попълване на Националната система "Живи Човешки съкровища".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Читалището в Синаговци събира стари предмети за изложба

Изложба на стари предмети от миналото на село Синаговци организира НЧ "Наука 1925", което тази година ще отбележи 100 години от създаването си.  От читалището се обръщат към всички жители на селото да донесат в читалището стари вещи, свързани с бита и живота на техните баби и дядовци, като носии, фотографии, книги, съдове и други,..

публикувано на 15.07.25 в 12:10

В Каленик и Периловец с благодарност към огнеборците

Трайното засушаване и продължителните горещини през последните дни се оказаха сериозна предпоставка за все по-чести и трудни за овладяване огнени стихи и.  В началото на миналата седмица в цялата страна бушуваха пожари, част от тях бяха и на територията на област Видин. Само за едно денонощие огнеборците са гасили десетки пожари в цялата област...

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Откриха първия млекомат във Видин

От днес във Видин всеки, който пожелае, може да си закупи прясно овче мляко по всяко време на денонощието. В града  заработи първият млекомат.   Това е вендинг автомат, който позволява срещу монети да получиш  сурово прясно мляко. Обикновено има охлаждаща система, автоматична промивка и дозиране. По информация на БАБХ, официално..

публикувано на 14.07.25 в 16:45

Как да възпитаме децата си да приемат различията?

Всяко дете има право да бъде прието, обичано и разбрано такова, каквото е. Децата със специални образователни потребности, често срещат трудности не само в ученето, но и в общуването и създаването на социални контакти. Именно затова е важно още от най-ранна възраст да учим всички деца на съпричастност, толерантност и уважение към различията...

публикувано на 14.07.25 в 16:30

Навършват се 190 години от рождението на Илия Цанов

На 15-ти юли се навършват 190 години от рождението на Илия Цанов . Роден през 1835 година във Видин , в семейството му има общо шест деца. Майка му Екатерина (Тинка) Шишманова е дъщеря на Емануил Шишманов - богат видински търговец, а баща му е Хаджи Томаки Хаджииванов, също богат търговец, посредник между раята и османската власт, борец за..

публикувано на 14.07.25 в 16:20

Непълнолетен на работа- какви са условията?

През летните месеци  много ученици искат да започнат работа, за да да са полезни, да натрупат опит или да изкарат собствени средства. Но за да работи непълнолетно лице в България, са необходими специални разрешения и трябва да се спазват определени условия. Основните изисквания разясни Надежда Симеонова , директор на Дирекция "Инспекция по труда"..

публикувано на 14.07.25 в 12:32
Комисар Стилиян Пешев, директор на Регионалната дирекция

Комисар Стилиян Пешев: "Най-честите причинители на пожарите през лятото сме ние - хората!"

В пика на летните горещини опасността от пожари в гори и земеделски земи нараства значително. В област Видин вече се регистрират инциденти.  Кои райони са най-застрашени, каква е актуалната обстановка и какво трябва да знаят хората, за да се предпазят от огнената стихия – часове след поредния мащабен пожар в "Цветовете на деня" гостува комисар..

публикувано на 14.07.25 в 10:32