Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са кандидатите за "Живи човешки съкровища" от Северозапада

5
Монтана кандидатства за Живите човешки съкровища със занаята правене на опинки в село Замфирово.
Снимка: Цветомир Цветков, кореспондент на БТА в Монтана

Занаятът "правене на опинки" от село Замфирово, община Берковица, е номинацията на област Монтана за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища - България“. 

Носител на традиционния занаят е Тереза Петкова, която е секретар на Народно читалище "Развитие" в село Замфирово. Тя започва да прави опинки само преди няколко години. Научава занаят от местните баби, за да може да има опинки за танцьорите самодейци.
Снимка: Цветомир Цветков, кореспондент на БТА в Монтана
"От три години правя опинки поради нуждата от тях. В самодейните ни колективи, които имаме към читалището имат нужда от опинки за представяне във фолклорни фестивали и затова започнах да правя... Необработена свинска кожа, изсъхнала, от предната година се суши, разпъната на рамки, осолена, за да може хубаво да изсъхне и тогава, от средната част на кожата от гърба на прасето се правят опинки. От една кожа излизат не повече от два чифта опинки."
Снимка: Цветомир Цветков, кореспондент на БТА в Монтана
Тереза Петкова е изключително благодарна на бабите от Замфирово, които се отзовали на призива ѝ и я научили на всички тънкости на занаята.

Област Видин също издигна своя кандидатура за попълване на националната система "Живи човешки съкровища" - автентични народни хора от село Връв на Народно читалище „Съзнание". Председателят на културното средище Десислава Джегова обясни какво е характерно за местните хора.

"Много етнографи и етнолози са се занимавали с тяхната автентичност... Живички са, за нас са си най-хубави, най-мелодични... Васил Стоин казва, че няма нормален човек, който да играе това хоро през деня. Бързи са, уморителни са, възможно е и точно това да е бил отдушник на трудолюбивите хора на село Връв."

Танцов състав за автентичен фолклор "Дортикум" играе автентичните хора на село Връв по фестивали и събори и допринася за това до тях да могат да се докоснат повече хора.

В регионалния етап е участвало и читалище "Светлина" от село Делейна с традиционните танци на населеното място, като според регламента тази кандидатура е изпратена за съхранение в Националния център за нематериално културно наследство при Института за етнография и фолклористика при БАН. 

През последните години общо три видински кандидатури са вписани в Националната система „Живи човешки съкровища - България“. Това са: дунавските ритми от с. Антимово“, „Традиционните хора на село Гъмзово и „Плетене на рибарски мрежи - традиционен занаят от с. Кошава“. 

Област Враца тази година не издига кандидатура за попълване на Националната система "Живи Човешки съкровища".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Над 20 са новоизлюпените лешоядчета във Врачанския Балкан, очакват още

Между 70 и 80 са белоглавите лешояди на територията на Природен парк "Врачански Балкан". Двойките са около 27, поне 20 със сигурност имат малки , на другите гнездата са трудно достъпни и не може да се каже дали са успешни. "При черния лешояд има 7 сформирани двойки, три от които са неуспешни. Те са млади двойки и там нещата със сигурност не..

публикувано на 15.05.25 в 17:02

Отбелязваме Международния ден на климата

На 15 май отбелязваме Международния ден на климата. Инициативата е неофициална, по предложение на метеоролози, които настояват за защита на климата като ценен ресурс за бъдещето на човечеството. Обявен е с цел да се насочи общественото внимание към опасните последици за климата от причиненото от хората замърсяване и да повиши осведомеността за тези..

публикувано на 15.05.25 в 16:40

Ще стане ли природна забележителност водопад Бобука

Водопад Бобука беше посетен от комисия след като Асоциацията на парковете в България направи предложение да бъде обявен за природна забележителност. Водопадът се намира преди края на село Бела в посока към град Димово. Това е още един пример за прекрасно място, което е слабо познато, каза Симеон Арангелов- председател на Асоциацията на..

публикувано на 15.05.25 в 16:00

На добър час, Радичкови врабчета!

Видинската Гимназия с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" тържествено изпрати своите абитуриенти. "2025 година е специална за нашето училище", каза в приветствието си директорът на гимназията Боянка Никова : "Тази година училището навършва 55 години от своето създаване. Първият випуск на гимназията отбелязва 50 години от завършването..

публикувано на 15.05.25 в 15:38

Средновековен фестивал предстои в Мездра

Археологическият комплекс "Калето" в Мездра ще е домакин за единадесета поредна година на Фестивала на средновековните традиции, бит и култура. Събитието ще се проведе на 17-и и 18-и май и ще включва битки, възстановки, средновековна кухня и ритуали, обясни за Радио ВИДИН Павел Петров, ръководител на комплекса. "Фестивалът на средновековните..

публикувано на 15.05.25 в 14:00

Видинското училище по изкуствата изпрати своите абитуриенти

Общо 21 дванадесетокласници бяха празнично изпратени от своите преподаватели и любими съученици. От тях 11 завършват училището по изкуствата "Свети свети Кирил и Методий" с профил "Музика", а 10 са с профил "Изобразително изкуство", обясни директорът Бисерка Каменова .  "Средният успех на класа е много добър 4.82, като 10 от учениците са се..

публикувано на 15.05.25 в 13:07

Увеличение на винетките от май – оправдано ли е

По-скъпи електронни винетки заплащат шофьорите от началото на май.  Още по време на обсъждането на бюджета стана ясно, че се планира увеличение на пътните такси. Винетките за леки автомобили бяха намалени преди няколко години и сега се връщат на цените отпреди COVID пандемията. Годишната се увеличава от 87 на 97 лева, тримесечната от 48 вече ще е 54..

публикувано на 15.05.25 в 13:00