Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жилище от Късната бронзова епоха откриха археолози в Лом

3
Снимка: Владислав Живков

Приключиха редовните археологически проучвания в кв. "Калетата" на град Лом, съобщиха от екипа на гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН, който ръководи разкопките.

За седма поредна година е проучван участък до западната крепостна стена на късноантична крепост, като акцентът е поставен върху по-ранните периоди на обитаване, които предшестват самата крепост. Касае се за римско селище от II - III в. и два военни лагера от I в. 

От II - III в. е проучена керамична пещ, която е служила за изработка на качествени керамични съдове с червенолаково покритие. Тя е използвана по време, когато под Лом е функционирало цивилно селище.

Край него се е намирала и една от римските митници, а неговото пристанище е било основно в западната част на Долна Мизия. През II и първата половина на III в. е и най-големия икономически и културен разцвет на Алмус за Античността. Съоръжението е запазено на място и експонирано.

Почти цялостно проучена е казармена постройка от втората половина на I в. Нейната дължина е над 30 метра, а широчината - 10 м. Тя е приютявала подразделение на римска конна част.

В северния край на постройката се намира по-малко помещение, което е служило за дом на офицер. В казармената постройка са открити множество вносни керамични съдове, основно от Южна Галия, бронзови предмети и монети. Този военен лагер е опожарен при военно нападение през 80те години на I в.

Снимка: Владислав Живков
Изненада за екипа е откриването на по-ранен лагер, принадлежал на неидентифицирана военна част, лагерувала при днешния Лом през първата половина на I в. От него частично бяха разкрити три успоредни рова, които обграждат крепостна стена.

Рововете са с широчина от около 1,80 м и дълбочина 1,70 м, а в долната си част имат малки канали. Подобни съоръжения са проучени по река Рейн и датирани през първата половина на I в.

Ровове от това време от Долен Дунав са съобщавани единствено при Хърлец (Августе) и Белене (Димум), но цялостните им параметри не са установени. Крепостната стена е изградена от кирпичени тухли.

В границите на римските лимес в днешна България сходно съоръжение е проучвано единствено при легионния лагер Нове, край Свищов. Двете крепостни стени са и най-ранните известни към момента римски фортификации на Долен Дунав.

Тази при Лом е спряла да функционира около средата на I в., когато рововете са запълнени, а стената е частично демонтирана, за да се изгради нов лагер, този път на конна част.

Въпросът за времето на първото настаняване на римски гарнизон в Алмус остава открит, но не може да се изключи това да се е случило през първото или второто десетилетия на I в., тоест с началото на системното изграждане на римска отбранителна линия по Долен Дунав.

Най-ранното селище под квартал "Калетата", открито на над 7 метра дълбочина, е от Късната бронзова епоха. Датира се около XI в. пр. Хр.

От него частично е проучено жилище, което е имало глинен под. Селището е принадлежало на добре известната в Северозападна България култура Балей-Орсоя. 

При проучването са открити близо 400 находки, които ще постъпят в Исторически музей  Лом. 
По публикацията работи: Стефка Павлова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Видинският митрополит Пахомий с първа света литургия във Видин

Новоизбраният Видински митрополит Пахомий отслужи първата си архиерейска света литургия след въдворяването си на епархийския престол. Това се случи в катедралния храм "Св. вмчк. Димитър Солунски" в присъствието на Българския патриарх Даниил и митрополити от Синода. Миналата неделя Пахомий беше избран и канонически утвърден за Видински..

публикувано на 16.02.25 в 15:58

Кулските "Къпачи" се представиха на фестивала "Джамала" в Кюстендил

Над 4000 участници от 54 маскарадни групи от цялата страна участват в Националния маскараден фестивал "Джамала" 2025 г. в Кюстендил, за да демонстрират своите уникални маскарадни традиции и обичаи.  Народно читалище "Просвета 1882" град Кула се представи с н ай-емблематичния обичаи  "Къпачи", той е единствен по рода си и е с над 100-годишна..

публикувано на 16.02.25 в 15:09

Почистват коритото на река Скът като предпазна мярка

До края на годината ще бъдат отпуснати 14 млн. лв. за цялостно почистване на коритото на река Скът, която преминава през четири врачански общини, съобщи областният управител на Враца Николай Николов. Преди 11 години придошлите води на реката предизвикаха опустошителни наводнения в населени места по поречието й.  В Мизия, където беше най-тежкото..

публикувано на 16.02.25 в 14:30

Жена загина при пожар край Враца

Възрастна жена загина при пожар край Враца, а съпругът й е в болница с наранявания, съобщиха от полицията във Враца.   Инцидентът е станал в събота вечерта във вилната зона край града. В местност, близо до язовир "Дъбника", е пламнала вила, в която живеело семейството. Пожарникарите открили на място трупа на 79-годишната жертва. При трагичния инцидент..

публикувано на 16.02.25 в 11:40

Дейци на културата отбелязаха Трифон Зарезан във Враца

Клубът на дейците на културата във Враца почете с богата програма празника Св. Трифон Зарезан, съобщиха от културната институция.   В ритуала по зарязването на лозите вчера   се включиха председателят на КДК Красимир Богданов и популярният местен зевзек Цветан Дочев известен като "Дедо Скръц". Всички присъстващи имаха възможността да дегустират..

публикувано на 16.02.25 в 11:15

Четирима са загинали при катастрофа край Видин, има и ранени

Катастрофа между пътнически бус и товарен автомобил на Е79 край Видин отне живота на четирима. Пътният инцидент е възникнал снощи около 21:00 ч. в района на град Дунавци, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Видин. К атастрофата е станала между пътнически бус с пловдивска регистрация, управляван от 48-годишен мъж от гр. Хасково и товарен автомобил..

публикувано на 16.02.25 в 10:00

Митрополит Пахомий беше въдворен на епархийската си катедра във Видин

Новоизбраният Видински митрополит Пахомий беше посрещнат и въдворен на епархийската си катедра във Видин. При пристигането си той беше придружен от своя предшественик патриарх Даниил, който в продължение на седем години оглавяваше Видинската епархия. Към хората, които го очакваха митрополит Пахомий се обърна с думите: "Задължен съм да..

публикувано на 16.02.25 в 08:05