Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Снимка: Радио Видин


Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН старши икономистът в института Зорница Славова, която е автор на анализа. 

"Ние се опитваме на практика да съпоставим различните специалности, които се завършват и приема в тях с профила на икономиката. Дори и на областно ниво виждаме някакво несъответствие. Трябва може би първо да кажем, че около половината от децата от ежегодния прием е в професионално образование... Тоест, засяга огромна група от хора и влияе на половината работна сила след това. И ние разглеждаме всъщност съпоставяме профила на икономиката и виждаме, че несъответствието е много голямо. Все още продължава приемът в специалности, които не се търсят на пазара на труда. Обикновено в селскостопанските техникуми, в много специалности, свързани с хотелиерството и ресторантьорството и то на места, където не е развит туристическият сектор. В същото време, въпреки че най-голям е делът на заетите с професионална квалификация в преработващата промишленост, много малко са децата, които учат в такива специалности, малко са и в транспорта... Забелязваме в последните 1-2 години много специалности, които са свързани с IT сектора... Тазгодишният индекс всъщност показва, че за около половината от завършващите няма да има насрещно търсене на пазара на труда."

По-силната връзка между професионалното образование и бизнеса или т.нар. дуално обучение може да подобри съответствието на професионалното образование с профила на икономиката у нас, коментира старши икономистът в Института за пазарна икономика Зорница Славова. Допълни, че в Северозападна България са силно застъпени специалностите в селскостопанския, хотелиерския и ресторантьорския сектор за разлика от преработващата промишленост, която е с по-висок дял в икономиката. 

Първото училище с паралелка с дуално обучение в област Монтана е въведена в Професионалната гимназия по лека промишленост в града. Този начин на образование има безспорни предимства и се утвърждава в българското образование, коментира за Радио ВИДИН директорът на учебното заведение Мариана Стоянова. Допълни, че в училището се изучават професии, които се търсят от страна на бизнеса в региона на Монтана и през годините много от тях се реализират на пазара на труда по изучаваната специалност. 

"Като съществен елемент от дуалното обучение е, че то се организира въз основа на партньорство между училището и един или няколко работодатели, като учениците получават не само теоретични знания, но и практически умения, които след това да прилагат директно в професионалната среда... Като най-голямо предимство на професиите ни е, че те могат да получат веднага реализация на пазара на труда. Тъй като имаме и много професии, които са с очакван недостиг на пазара на труда... Всяка година училищата от Монтана имат среща с представители на бизнеса и от тях става ясно каква нужда има регионът като професии. В резултат на това нашата гимназия обучава по две специалности, които са с недостиг на пазара на труда. Това са "Оператор в производството на облекло" и "Помощник-възпитател в отглеждането и възпитанието на деца"... Мога да кажа, че в годините имаме доста ученици, които след това се реализират по избраните професии. Даже мога да кажа, че доста колеги, които са завършили нашето училище в момента работят като колеги в избраната професия. Ние правим всичко възможно да мотивираме нашите ученици да се развиват в избраната професия..."

Обучението в Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана се осъществява в различни направления, които не само, че отговорят на нуждите на бизнеса, а и са харесвани от учениците, допълни директорът Мариана Стоянова. 

Възпитаници на видински професионални гимназии коментираха, че след като завършат смятат да работят по специалността, която учат. Други казват, че може и да се ориентират към други сектори. 

"Избрах тази професия на готвач - защото ми харесва. Учим всичко, не смятам да продължа в тази сфера... Има много голямо бъдеще в професията, ако станеш готвач там, по морето, по други държави, перфектно... Хубава професия, можеш да си намериш някъде работа. Имаме практика, готвим... Избрах ресторантьорство, защото има много голямо бъдеще в тази професия. Да, мисля да продължа в сферата..." 

Изследването на Института за пазарна икономика за съответствието на професионалното образование с профила на икономиката у нас обхваща випуск от близо 22 хиляди ученици, които ще се обучават в следващите пет години в специалности от избрани шест сектора: селско стопанство, преработваща промишленост, строителство, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство и ИКТ (Информационни и комуникационни технологии). Резултатите от индекса показват, че вероятно над 10 хиляди от тях няма да работят това, за което за учили. 

Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05