Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Снимка: Радио Видин


Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН старши икономистът в института Зорница Славова, която е автор на анализа. 

"Ние се опитваме на практика да съпоставим различните специалности, които се завършват и приема в тях с профила на икономиката. Дори и на областно ниво виждаме някакво несъответствие. Трябва може би първо да кажем, че около половината от децата от ежегодния прием е в професионално образование... Тоест, засяга огромна група от хора и влияе на половината работна сила след това. И ние разглеждаме всъщност съпоставяме профила на икономиката и виждаме, че несъответствието е много голямо. Все още продължава приемът в специалности, които не се търсят на пазара на труда. Обикновено в селскостопанските техникуми, в много специалности, свързани с хотелиерството и ресторантьорството и то на места, където не е развит туристическият сектор. В същото време, въпреки че най-голям е делът на заетите с професионална квалификация в преработващата промишленост, много малко са децата, които учат в такива специалности, малко са и в транспорта... Забелязваме в последните 1-2 години много специалности, които са свързани с IT сектора... Тазгодишният индекс всъщност показва, че за около половината от завършващите няма да има насрещно търсене на пазара на труда."

По-силната връзка между професионалното образование и бизнеса или т.нар. дуално обучение може да подобри съответствието на професионалното образование с профила на икономиката у нас, коментира старши икономистът в Института за пазарна икономика Зорница Славова. Допълни, че в Северозападна България са силно застъпени специалностите в селскостопанския, хотелиерския и ресторантьорския сектор за разлика от преработващата промишленост, която е с по-висок дял в икономиката. 

Първото училище с паралелка с дуално обучение в област Монтана е въведена в Професионалната гимназия по лека промишленост в града. Този начин на образование има безспорни предимства и се утвърждава в българското образование, коментира за Радио ВИДИН директорът на учебното заведение Мариана Стоянова. Допълни, че в училището се изучават професии, които се търсят от страна на бизнеса в региона на Монтана и през годините много от тях се реализират на пазара на труда по изучаваната специалност. 

"Като съществен елемент от дуалното обучение е, че то се организира въз основа на партньорство между училището и един или няколко работодатели, като учениците получават не само теоретични знания, но и практически умения, които след това да прилагат директно в професионалната среда... Като най-голямо предимство на професиите ни е, че те могат да получат веднага реализация на пазара на труда. Тъй като имаме и много професии, които са с очакван недостиг на пазара на труда... Всяка година училищата от Монтана имат среща с представители на бизнеса и от тях става ясно каква нужда има регионът като професии. В резултат на това нашата гимназия обучава по две специалности, които са с недостиг на пазара на труда. Това са "Оператор в производството на облекло" и "Помощник-възпитател в отглеждането и възпитанието на деца"... Мога да кажа, че в годините имаме доста ученици, които след това се реализират по избраните професии. Даже мога да кажа, че доста колеги, които са завършили нашето училище в момента работят като колеги в избраната професия. Ние правим всичко възможно да мотивираме нашите ученици да се развиват в избраната професия..."

Обучението в Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана се осъществява в различни направления, които не само, че отговорят на нуждите на бизнеса, а и са харесвани от учениците, допълни директорът Мариана Стоянова. 

Възпитаници на видински професионални гимназии коментираха, че след като завършат смятат да работят по специалността, която учат. Други казват, че може и да се ориентират към други сектори. 

"Избрах тази професия на готвач - защото ми харесва. Учим всичко, не смятам да продължа в тази сфера... Има много голямо бъдеще в професията, ако станеш готвач там, по морето, по други държави, перфектно... Хубава професия, можеш да си намериш някъде работа. Имаме практика, готвим... Избрах ресторантьорство, защото има много голямо бъдеще в тази професия. Да, мисля да продължа в сферата..." 

Изследването на Института за пазарна икономика за съответствието на професионалното образование с профила на икономиката у нас обхваща випуск от близо 22 хиляди ученици, които ще се обучават в следващите пет години в специалности от избрани шест сектора: селско стопанство, преработваща промишленост, строителство, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство и ИКТ (Информационни и комуникационни технологии). Резултатите от индекса показват, че вероятно над 10 хиляди от тях няма да работят това, за което за учили. 

Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00

Правителството отряза ресторантьорите за ДДС ставката - какво следва?

Ресторантьори излязоха на протест миналата седмица, заради връщането на 20% ДДС ставка. Те заплашиха с блокади на пътища в цялата страна, заканиха се да доведат и хлебопроизводители на жълтите павета. От Нова година данъкът за ресторантьорския бранш се увеличи от 9 на 20%, след като по-ниската ставка се прилагаше от пандемията, заради..

публикувано на 26.03.25 в 10:45

Ускоряват строителството на пътя Видин-Ботевград?

Ускорено строителство на новия път Видин-Ботевград обеща регионалният министър Иван Иванов , след като изграждането на най-важния инфраструктурен проект за Северозападна България значително се забави през последните години и крайният срок за завършването му все още не е ясен. Очакванията са редовното правителство да активизира дейностите и да се..

публикувано на 25.03.25 в 14:39

България отбелязва значителен напредък в намаляването на жертвите по пътищата

Около 19 800 души са загинали при пътнотранспортни произшествия в Европейския съюз миналата година, което представлява лек спад от 3% в сравнение с 2023 година. Това е еквивалент на 600 по-малко загубени човешки животи. Въпреки че смъртните случаи по пътищата са намалели, общият темп на подобрение остава твърде бавен и повечето държави членки..

публикувано на 24.03.25 в 15:12

Има ли път за младежите от приемни семейства след училище

Последният звънец в училище е началото на пътя към сбъдването на мечтите за Деница, Огнян и Марио . Отраснали са в приемни семейства и имат тяхната подкрепа, за да направят своя избор. Деница завършва Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин. Заедно с Огнян тя е сред младежите, включени в президентската инициатива..

публикувано на 20.03.25 в 12:21