Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мисия не/възможна: Детските площадки отговорност на всички


Едва ли има човек, който да не се интересува къде играят децата. Разбира се, родителите са тези, които се вълнуват най-много от това в каква градска среда децата им се забавляват, спортуват и опознават света. Именно идеята да бъде осигурена най-добрата среда събира преди 8 години група родители, които създават сдружение "Безопасни детски площадки". Поставят си цел да подпомогнат гражданите и институциите да работят за изграждане на градска среда, насочена към децата и семействата, насърчаваща ученето и спорта на открито, осигуряваща възможност за здравословен начин на живот. Какъв е пътят към това, обясни председателят на неправителствената организация Мая Цанева

"Има стандарт, обвързан с безопасността на средата, в която децата играят, било то детски площадки или игрища, популярните навсякъде стрийт фитнеси. Става дума за Наредба №1 от 2009 година на МРРБ, която постановява какви са минималните условия за безопасност на такова място. Това е свързано примерно с отстоянията между две съоръжения, каква настилка да се сложи, какви цветя и храсти мога да се отглеждат наблизо и съответно това е основата, върху която общините, бизнесът и всеки, който изгражда детска площадка, е длъжен да го спазва. Няколко са институциите, които работят, за да се осигури спазването на тези стандарти. Логично, това са общините, които най-често са възложители на създаването на площадки за игра за децата. Това, което строи бизнесът, също трябва да отговаря на тези изисквания. Общините са тези, които имат съответните правомощия да упражняват контрол. Всяка една детска площадка, след като бъде изградена, за да бъдат сложени съответните съоръжения, настилки, те трябва да отговарят на тези изисквания. Накрая минава една приемно-предавателна комисия, в която експерти от Общината и други експерти, които работят по темата, дават оценка дали са спазени тези изисквания."


Мая Цанева обясни също кои са институциите, които могат да бъдат сигнализирани за нередности на детските площадки.

"Има градове, където има открита линия, на която може да подавате сигнали до Общината, когато има проблеми на детската площадка, било то конструктивно сериозни или свързани с хигиената. Но ако става дума за нещо наистина спешно, говорим за счупена основа на пързалка например, тогава може да подадат сигнал към 112 и Общината е длъжна да реагира на момента. Но за други неща, предполагам, че е така, Общината би трябвало да има телефон и имейл, специален, на които да приема сигнали на гражданите по отношение на всичко, което се случва в градската среда. Би трябвало да можете да се обърнете и да търсите съдействие от общинските съветници, защото Общинският съвет одобрява бюджетите, които Общината изразходва и те също би трябвало да имат отношение към това. Не по-малка е ролята на регионалните и местни медии, които да оказват някакъв натиск при нужда и също така на местните общности. Повярвайте ми, когато се тръгне с добро или с идея за разрешаване на проблема, ако се тръгне с решение към Общината, тя няма много ходове да не приеме това решение." 

Детските площадки обаче трябва да бъдат грижа и на хората, а не само на институциите, обърна внимание Мая Цанева.

"Детските площадки се изграждат от Общината, но те са отговорност и на хората, които ги ползват, и на децата. Затова реално всички ние трябва да имаме отношение към тях, тоест да не ги чупят тийнейджъри, както често се случва, да няма вандалски прояви, да ги пазим чисти. Оттам нататък Общината може да работи с гражданите, да ги попита какви детска площадка искат - дали има нужда от детска площадка за малки деца, от 0 до 3 години, или нима нужда от място за игра и място за забавление на по-големи деца, или на възрастни. Това е нещо, което много рядко се прави, а е изключително нужно, защото по този начин, когато въвлечеш гражданското общество и местните общности в това да изградите и да участвате в поддържането на една детска площадка, съответно и отношението е различно и по-малко има ситуации, в които ескалира напрежението."

Добри практики за привличането на гражданите в грижата за детските площадки има на различни места в страната. 

"Тези добри примери се изразяват в това, че местни бизнеси и граждански организации или самите хора могат да участват в почистването на това място, където децата им играят, да се организират да се извърши някаква елементарна ремонтна работа. Това ние го насърчаваме, когато можем винаги подпомагаме такива инициативи финансово или ресурсно, като подпомагаме взаимодействието с Общината, тъй като това е общинска собственост и не може просто един гражданин нещо там да боядисва, трябва да уведоми Общината. Когато можем, ние винаги съдействаме за такива неща и сме го правили на не едно място. Във Видин не сме го правили, просто никой не ни е потърсил. Но с удоволствие бихме съдействали, ако можем."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 13 април 2025 година

Честит имен ден! Нека името ви цъфти като пролетна градина и ви носи късмет, здраве и любов! Всъщност честит 11-ти рожден ден на предаването „Неделник“. Много ли са, малко ли са 11 години не знам, но знам, че удоволствието да съм заедно със слушателите на Радио ВИДИН е уникално. Благодаря ви. Днес в часа на „Ние от Северозапада“ ще се..

публикувано на 13.04.25 в 13:36

Да сторим нещо сериозно за очистването на душата и сърцето ни!

Шестата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, Църквата възпоменава  Вход Господен в Йерусалим . "Когато Иисус се приближи, видя града и заплака за него"  (Лука 19 : 41) Безспорно е, че последното влизане на Господ Иисус Христос в Иерусалим е най-тържествения момент в Неговия земен..

публикувано на 13.04.25 в 08:00

Живата традиция на лазаруването оживява във Врачанско

Днес православният свят празнува Лазарова събота. В седмицата преди Великден празникът е спомен за най-голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни. В обредния пролетен календар денят е познат като Лазаровден и се откроява с жизнерадостни ритуали. Сред тях е лазаруването, което се..

обновено на 12.04.25 в 12:58

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04