Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Господ е невидим за телесните, но видим за духовните човешки очи

Снимка: doxologia.ro

Четиринадесета неделя след Неделя подир Въздвижение, която отбелязваме днес, Бог ни открива, че трябва да пристъпваме винаги с постоянство към Него, особено когато Му се молим и просим да удовлетвори нашите нужди.

"А когато Той се приближаваше до Иерихон, един слепец седеше край пътя и просеше; и като чу да минава край него народ, попита: "Какво е това?" Обадиха му, че Иисус Назорей минава. Тогава той завика и каза: "Иисусе, Сине Давидов, помилуй ме!" /Лука 18-35-38/

"Братя и сестри! На света има много, твърде много неща, които човек или не употребява според предназначението им или злоупотребява с тях.

Например, храната и питието са дадени от Бога за поддържане на тялото, а са употребявани от хората и за погибел и на тялото, и на душата.

Същото можем да кажем за езика, даден на хората, за да славят Бога, да се учат и утешават един друг и употребяван от тях за богохулства, самохвалства, клевети, злоречия, осъждания – за всичко, което озлобява и отравя душата.

А какво да кажем за разума, даден на хората, за да проправят пътя към Божествената истина и употребяван от тях в качеството на съучастник и слуга във всячески грехове и пороци?

А какво да кажем за човешкото сърце, дадено на хората, за да бъде орган на любовта, орган на съзерцание на Бога и духовния свят, и превърнато от тях в мях за всяка нечистота: похот, сребролюбие, гордост и ненавист?

Съвсем същото можем да кажем и за очите. Бог е дал на хората зрение не за нещо друго, а за това, защото те, гледайки на този свят, да виждат приблизителното изображение на другия, истинския и безсмъртен свят. Но подобно на това, както ако някой, загледал се в сянката е забравил за хвърлящото тази сянка дърво, така и мнозина зрящи хора цял живот приковават своя взор изключително към този чувствен свят, а душите им остават напълно слепи, неспособни да видят Бога и небесния свят. Защо са им тогава очи? Не погубват ли  тогава техните очи душите им? На колко милиони човешки създания очите им са допринесли за погибелта на душите им? Можем ли да изчислим колко царе в историята са загубили царствата си заради похотта на очите? И колко мъдреци – ума си? И колко порядъчни мъже и жени – честта си? Колко болници са пълни с тези, които първо са сгрешили с очите си, а след това за заплатили своя грях с разложение на телата и душевен мрак! Наистина, ако би било възможно да се изчислят всички жертви на алчните и похотливи очи, не може да не възкликнем: "Може да се завиди на слепите!"

Автор:  Св. Николай Велимирович

В рубриката "Съвременна Библия" –  от висотата на последния етаж в столичен мол, група агресивни тийнейджъри плюли по хората в подножието им. Е, Христос слязъл ниско и познайте какво му се случило? Същото! Бил оплют в буквалния и преносен смисъл. Оплют не от недорасли тийнейджъри, а от мъдри религиозни лидери и властни имперски наместници. Защо човекът, "застанал на високо", се изкушава да плюе върху тези под него? И защо още вярваме, че този "високо застанал човек" ще ни спаси?

Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16
Веселин Маринов

Веселин Маринов стартира турнето си от Видин

Веселин Маринов ще зарадва почитателите на българската музика с концерт тази вечер във Видин. Събитието е част от турнето  "Да се събудиш до мен". Във Видин един от най-обичаните български певци ще изпълни романтични балади и свои вечни хитове. Веселин Маринов гостува в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН. "Аз много обичам Видин, не съм..

публикувано на 31.03.25 в 17:12

Лятното часово време и неговата "тъмна страна"

Днес ще засегнем темата за преминаването към лятно часово време . Идването на пролетта обикновено е свързана с позитивни емоции, защото времето се затопля, всичко разцъфва, денят се увеличава и светът някак си се събужда от зимен сън. Но наред с добрите страни, тя носи и негативни такива. И освен, че нашето тяло трябва да се пренаст рои към..

публикувано на 31.03.25 в 16:12

Враца ще отбележи Международния ден на детската книга

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга , който е посветен на един от най-важните моменти в живота на всяко дете - откритията, които правим чрез четенето. Отбелязва се от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен , написал най-популярните приказки на всички времена.  Книгите за деца не..

публикувано на 31.03.25 в 16:00

Без телефони в училище: ОУ "Иван Вазов" във Видин дава пример

Пълна забрана на мобилните телефони в училище  е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена..

публикувано на 31.03.25 в 14:00
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00