Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли сняг тази зима

Снимка: Никола Стоянов

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата. 

"А съвременната норма е най-новата и най-топла норма, това е 1990-2020 година. А от 2000 година най-топлите години са точно тези 20, в които живеем ние. Така че настоящата зима при всички положения ще бъде по-студена отколкото миналата година... Прегледах двата големи модела, това е американският модел на Noa и европейският модел за средносрочни прогнози какво дават за тази зима. За тази зима дават умерено топла. За цялата зима- декември, януари и февруари, а декември месец е сега в неделя, започва зимата, климатичната зима, се очертава зимата да е с около половин градус и дори малко повече от половин градус средностатистически. Това не е малко. Половин градус на пръв поглед е нищо работа, но когато става дума за цял сезон и то за зимния сезон е сериозно. Още повече, пак повтарям, защото е много важно с какво сравняваме, че това е половин градус над съвременната и без това най-топъл период от 30 години, който изкарахме съвсем наскоро до 2020 година. Лошото е друго. Лошото е, че и двата модела, които си позволяват лукса да правят прогнози по 6 месеца напред, а това не е шега работа, тъй като те разполагат с възможно най-големи инструментални възможности, които имат, и физическите възможности, включително и космически наблюдения, и дълъг период от данни. Няма да е много влажна, поне такива са прогнозите. Дори за декември месец се говори, че декември ще бъде с под нормални валежи. А декември месец трябва да вали, за да може да направи сняг в планините, да се развива зимният туризъм, а този сняг да се оттече по-късно през март-април и май месец в язовирите пък да може тази вода да бъде използвана за напояване през летния сезон. За съжаление няма сняг до този момент в планините и язовирите са ни празни", каза проф. Георги Рачев.

Язовирите за напояване са пълни на 30% от обема, а това не е добре, заяви климатологът проф. Георги Рачев. В Северозападна България почвената влага не е голяма. В еднометровия почвен слой има засушаване. След няколко месеца ще започне активната вегетация, а тогава есенниците и пролетниците ще изпият и малкото влага, която има в 25-сантиметровия почвен слой.

"Сняг трябваше да има във Видин. Сега в събота и неделя, ама няма да има... В България дъждът събота и неделя, когато се очаква този средиземноморски циклон да бъде най-добре развит и облачната му система да обхване България, ще бъде съсредоточена валежната зона в Западна България. Дори има съмнение, че и Централна България няма да получи почти никакви стопански валежи", каза още климатологът.

Проф. Георги Рачев посъветва хората, които ще пътуват към Южна България да си имат едно наум, особено, ако минават през "Петрохан", защото:

"Събота, неделя, та и понеделник няма да бъде цветущо положението. Ще има възможност и за поледици, ще има възможност и за сняг, и за замръзване в ранните утринни часове."

Следващата седмица времето във Видин ще бъде топло. Максималните температури в понеделник и вторник ще бъдат 4-5-6 градуса. От сряда започва затоплянето с максимални температури 8-9-19 градуса до Никулден. Минималните температури остават над нулата. Понеделник и вторник сутрешните температури ще са 1-2 градуса, а от сряда ще бъдат 2-3 градуса рано сутринта.

Цялото интервю с проф. Георги Рачев може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започва фестивалът на Чипровския килим

С богата културна и спортна програма в Чипровци ще отбележат Фестивала на Чипровския килим. Проявите стартират на 1 май и ще продължат до събота вечерта . Гостите на града отново ще имат възможността да се насладят на вълшебните багри на килимите, на майсторството на чипровските килимарки, на древните фигури втъкани в нишките от сръчните им..

публикувано на 01.05.25 в 15:30

В "Музикална зона" на 01 май 2025 слушаме група "Етнотикс"

В основата на проекта стои Калоян Павлов /барабани и перкусии/, отличен за заслуги в музикалното, хореографското и танцово изкуство с награда "Икар" през 2018 г. Седемчленен състав от народни музиканти от ансамбъл "Чинари", като само китарисът Александър Кирилов е класически и бас китарист. Четирите гъдуларки често звучат като четири китаристки,..

публикувано на 01.05.25 в 09:00
Снимката е илюстративна

"Яж стълби за закуска" в Международния ден без асансьори

Днес, 30 април, отбелязваме Международния ден без асансьори. Инициативата се организира всяка година в последната сряда на месец април и може да се осъществи навсякъде - в офиси, търговски центрове, обществени блокове, паркинги, университети и други обществени или частни сгради. А целта на този ден е да се обърне внимание към  нуждата от..

публикувано на 30.04.25 в 16:35

Какво се случва с мечтите ни? Отговорът – на сцената в Монтана

С "Време за мечти" - авторски музикален спектакъл на оперната певица и създател на фестивала "Изкуството е..." Нелиан Николова, започва културната програма за месец май в Монтана. На сцената заедно с нея ще бъде и Гергана Бориславова, която от години работи в оперни театри в Германия, а в последно време преподава музика и рисуване в София. Двете са..

публикувано на 30.04.25 в 15:08

Сеитба и развитие на слънчоглед- проблеми и решения

Всяка пролет земеделците се питат: кога да засея- по-рано или по-късно; дали ранните сеитби ще "хванат влагата" или при късните сеитби ще има по-бързо развитие и повече добив.  Според специалистите няма едноцначен отговор, няма правилна и грешна дата. За поникване на слънчогледа е нужна не само почвена влага, но и подходяща температура на почвата и..

публикувано на 30.04.25 в 14:47
Среща между ръководствата на ДКТ – Враца, Турските държавни театри и театрите в Истанбул, Анкара и Бурса по време на международния фестивал

Врачанският театър подготвя съвместен спектакъл с трупа от Турция

Врачанският театър ще си партнира с истанбулските държавни театър. "Мъртви души" по Гогол е спектакълът, по който ще работят творчески екипи от България и Турция. Това обясни директорът на Врачанския драматично-куклен театър Владлен Александров след участието на трупата във Фестивала на балканските театри в Бурса.  "Турнето беше много..

публикувано на 30.04.25 в 14:00

Нови постъпления представя в изложба историческият музей във Враца

Най-новите постъпления във фонда на Врачанския музей ще бъдат показани в изложба . Основно място сред тях заемат постъпленията в отделите "Археология" и "Етнография" и в Художествена галерия "Иван Фунев", която е част от Регионалния исторически музей във Враца. Интересна витрина, включваща находки от последните два археологически сезона в четири..

публикувано на 30.04.25 в 13:00