Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Даскалов - пазител на историческата памет за възрожденска и следосвобожденска Враца

Снимка: РИМ Враца

Днес си припомняме за личността на Христо Даскалов - възрожденски и следосвобожденски учител, просветител, читалищен деец и общественик, оставил ценни сведения от първо лице за икономическото, политическо, културно и просветно развитие на Враца през 70-те и 80-те години на XIX век. Преди дни в Регионалния исторически музей в областния град бе представена неговата автобиографична книга. Това е първото издаване на този текст, каза за Радио ВИДИН Нели Стоянова, уредник в отдел "История на България XV – XIX век":

"Аз много емоционално подхождам върху това, което се случва с издаването на книгата, защото това е първото издаване на оригиналния текст, написан от Христо Даскалов през 1910 година. Тази негова автобиография дълго време престоява във фондовете на Националната библиотека "Свети свети Кирил и Методий". Доколкото знам и в Държавния архив има нейно копие в ръкопис. В нашите фондове също имаше един препис факсимиле - копие на оригиналния текст."

Христо Даскалов идва като учител във Враца през 1873 година. Поканен е чрез посредничеството на Петко Рачев Славейков, който в края на 40-те години, също е бил учител в града под Околчица. През 70-те години  и синът на поета - Иван Славейков, учителства в града. Той завързва приятелство с Христо Даскалов, което през годините става пословично. 

"Интересното е, че този тандем - Иван Славейков и Христо Даскалов правят едни много съществени реформи и промени в просветното дело във Враца и врачанските училища, които остават и доста дълго време, да не кажа и до ден днешен. Те въвеждат главни книги, правилници в училищата, променят структурата на училищата - правят ги да бъдат зависими едно от друго като степени на образование, а не всяко самостоятелно да си действа, оформят степени, като главно училище става т. нар. Възнесенско училище, което е към църквата "Свето възнесение във Враца"."

Христо Даскалов е един от българите, които правят много и за читалищното дело. Той активно участва в дейността на местното читалище, в което са членували най-будните врачани, хората, които са се включили и в революционното движение, във всички прогресивни инициативи на местната общност в периода на 70-те години.

"Той е един от потърпевшите и благодарение на това, на него дължим един подробен разказ за това какво се случва с врачани след потушаването на Априлското въстание, след като турската армия навлиза във Враца, което всъщност осуетява присъединяването към Ботевата чета. Но това, което малко се знае, че всъщност две от най-изявените и най-будни групи, и най-заможни групи са били разкарвани по затворите. Първо до врачанския затвор, а след това пеша са придвижвани до Видин и Берковица."


Христо Даскалов има брак и двама сина, от които единият умира много рано, а другият - Богомил Даскалов, запазва родовата памет, събирайки документи от неговия баща. Любопитен факт за Даскалов е, че баба му била сестра на Васил Априлов, създателят на първото българско училище в Габрово, известно и до днес като Априловската гимназия. 

Животът на просветителя приключва през 1917 година в родния му град Трявна. Няма данни за причината за смъртта му, защото неговата автобиография завършва със събития, които са се състояли 7 години по-рано от неговата кончина, допълва Нели Стоянова

Повече по темата може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05