Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Д-р Вилхелм Елисеев
Снимка: Радио ВИДИН

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев. Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и интензивно лечение" през 1987-а и вече 40 години е лекар. 11 от тях е начело на Регионалния център по здравеопазване. Носител е на наградата "Лекар на 2024 година" на Районната колегия на Българския лекарски съюз във Видин. Отличието му е връчено на церемония по повод Деня на българския лекар -19 октомври.

"За мен тази награда е изключително ценна, защото е малко по-специално, когато колегите ти окажат такова внимание и признание за работата. По принцип младите трудно се задържат в системата, особено в днешно време, когато ценностите са променени, сякаш бързат да постигнат целите в живота, за които се изисква време и доста труд... В реанимацията човек винаги е поставен в някаква екстремна ситуация, когато трябва да решава проблемите, от една страна, качествено, и от друга, навременно. Няма време за бавене, за излишни суетения около всеки един случай, просто динамиката най-вече ме привлече там... Анестезиологията е единствената медицинска специалност, която отнема три жизненоважни функции на човека - дишане, съзнание, циркулация, след което ги възстановява." 

Д-р Елисеев обясни също по какво се различават видинското интензивно отделение и останалите в страната. 

"Единствено по броя на работещите. В момента и тримата реаниматори сме в пенсионна възраст. Д-р Станислав Петков също е включен в графика. Той е моят учител, така да се каже, няма да говорим за възрастта, и един колега, който е на половинка длъжност. Така че сме на четири щата и половина... Разполагаме с апаратура, въобще не можем да се оплачем, наскоро даже получихме и нов портативен дихателен апарат. Парадоксално е - преди щатът ни беше запълнен, имахме достатъчно лекари в отделението, а сега обратното - малко лекари, но апаратурата ни е на много добро ниво."

Според лекаря, заради ширещата се комерсализация проблемът с недостига на лекари трудно може да бъде решен.  

"Много трудно нещата ще се възстановят така, както бяха. Въобще цялата медицина в световен мащаб отива в съвсем друга посока, прекалено много навлезе комерсализацията, както в самата медицина, така и в отношението с пациентите. Пациентите вече по-друг начин дори гледат на лекарското съсловие, като цяло. Колкото и да навлиза и да се говори за изкуствения интелект, мисля, че винаги  решенията ще се взимат от хората. Въпреки че сега, знаете ли, води се много интересен спор относно изкуствения интелект и се говори, че около 2035 година изкуственият интелект вече ще притежава чувства и се говори дали да има правата на човек или тези права да бъдат орязани. Нещата в медицината не са само въпрос на знания, а и натрупан опит. До голям степен медицината е и творчество. Не може наученото механично да се приложи върху пациента. Всеки пациент си е самостоятелен, всяка клинична картина се различава, независимо че става дума за една и съща диагноза..."

Отскоро д-р Елисеев е началник и на въздушната спешна помощ във Видин. Нейната дейност е насочена към спешни случаи и такива, при които е необходима високоспециализирана медицинска дейност. 

"Ние имаме вече два реализирани полета. Една жена с множество фрактури и едно детенце от Детско отделение. Работи се върху проекта, този проект е на Министерството на здравеопазването. В момента се изгражда площадката, която ще бъде но територията на болницата. Логистично и организационно нещата са приключили..."

По повод политическата ситуация в страната д-р Елисеев коментира, че както и в медицината, така и в политиката нещата опират до висок морал и отговорност. 

"Това бих пожелал на днешните политици. Те търпят голяма критика от страна на своите избиратели, от страна на населението на Република България. Нужна е коренна промяна, както казваме, за съживяване на пациента, така би трябвало да се съживи и държавата. Необходими са страшно много усилия, труд."
 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Покайте се…!

Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..

публикувано на 05.01.25 в 08:00

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00

Защо да осиновим, а не да купуваме животни: Примерът на "Animal Help Mezdra"

В края на миналата година ви разказахме една вдъхновяваща история на едно семейство, което често си прибира животники от улицата, за да им даде подслон, храна и най-вече любов.  Това е една от онези истории, които ти стоплят сърцето и ти напомнят, че доброто е навсякъде около нас. А какво по-подходящо време от началото на годината да разкажем..

публикувано на 03.01.25 в 15:30