Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Д-р Вилхелм Елисеев
Снимка: Радио ВИДИН

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев. Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и интензивно лечение" през 1987-а и вече 40 години е лекар. 11 от тях е начело на Регионалния център по здравеопазване. Носител е на наградата "Лекар на 2024 година" на Районната колегия на Българския лекарски съюз във Видин. Отличието му е връчено на церемония по повод Деня на българския лекар -19 октомври.

"За мен тази награда е изключително ценна, защото е малко по-специално, когато колегите ти окажат такова внимание и признание за работата. По принцип младите трудно се задържат в системата, особено в днешно време, когато ценностите са променени, сякаш бързат да постигнат целите в живота, за които се изисква време и доста труд... В реанимацията човек винаги е поставен в някаква екстремна ситуация, когато трябва да решава проблемите, от една страна, качествено, и от друга, навременно. Няма време за бавене, за излишни суетения около всеки един случай, просто динамиката най-вече ме привлече там... Анестезиологията е единствената медицинска специалност, която отнема три жизненоважни функции на човека - дишане, съзнание, циркулация, след което ги възстановява." 

Д-р Елисеев обясни също по какво се различават видинското интензивно отделение и останалите в страната. 

"Единствено по броя на работещите. В момента и тримата реаниматори сме в пенсионна възраст. Д-р Станислав Петков също е включен в графика. Той е моят учител, така да се каже, няма да говорим за възрастта, и един колега, който е на половинка длъжност. Така че сме на четири щата и половина... Разполагаме с апаратура, въобще не можем да се оплачем, наскоро даже получихме и нов портативен дихателен апарат. Парадоксално е - преди щатът ни беше запълнен, имахме достатъчно лекари в отделението, а сега обратното - малко лекари, но апаратурата ни е на много добро ниво."

Според лекаря, заради ширещата се комерсализация проблемът с недостига на лекари трудно може да бъде решен.  

"Много трудно нещата ще се възстановят така, както бяха. Въобще цялата медицина в световен мащаб отива в съвсем друга посока, прекалено много навлезе комерсализацията, както в самата медицина, така и в отношението с пациентите. Пациентите вече по-друг начин дори гледат на лекарското съсловие, като цяло. Колкото и да навлиза и да се говори за изкуствения интелект, мисля, че винаги  решенията ще се взимат от хората. Въпреки че сега, знаете ли, води се много интересен спор относно изкуствения интелект и се говори, че около 2035 година изкуственият интелект вече ще притежава чувства и се говори дали да има правата на човек или тези права да бъдат орязани. Нещата в медицината не са само въпрос на знания, а и натрупан опит. До голям степен медицината е и творчество. Не може наученото механично да се приложи върху пациента. Всеки пациент си е самостоятелен, всяка клинична картина се различава, независимо че става дума за една и съща диагноза..."

Отскоро д-р Елисеев е началник и на въздушната спешна помощ във Видин. Нейната дейност е насочена към спешни случаи и такива, при които е необходима високоспециализирана медицинска дейност. 

"Ние имаме вече два реализирани полета. Една жена с множество фрактури и едно детенце от Детско отделение. Работи се върху проекта, този проект е на Министерството на здравеопазването. В момента се изгражда площадката, която ще бъде но територията на болницата. Логистично и организационно нещата са приключили..."

По повод политическата ситуация в страната д-р Елисеев коментира, че както и в медицината, така и в политиката нещата опират до висок морал и отговорност. 

"Това бих пожелал на днешните политици. Те търпят голяма критика от страна на своите избиратели, от страна на населението на Република България. Нужна е коренна промяна, както казваме, за съживяване на пациента, така би трябвало да се съживи и държавата. Необходими са страшно много усилия, труд."
 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Снимката е илюстративна

Повече имунизирани срещу грип тази есен във Видинско

Под епидемичните нива се задържа заболеваемостта от характерните за сезона остри респираторни инфекции , сочат данните на Регионалната здравна инспекция във Видин . Досега не са установени случаи на грип, каза директорът на дирекция "Надзор на заразните заболявания" д-р Пепа Цветанова .  "Заболеваемостта през последните две седмици, в..

публикувано на 02.12.24 в 16:22