Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

10
Снимка: ПМГ Враца

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова:

"Право на участие в биомедицинския конгрес получаваме по покана на Медицинския университет. Предполагам, че това се дължи на класираните ежегодно ученици на национален кръг на олимпиада по биология. Тази година бяха поканени 6-ма ученици, но ние си извоювахме те да са 8. Участниците бяха от цялата страна, обикновено от такива математически гимназии. Участваха също и студенти. Конгресът се проведе в рамките на 3 дни и включваше лекции на разнообразна тематика, водени от преподаватели от Медицинския университет."

Ивон е един от участниците на биомедицинския конгрес. Тя е на 17 години и се интересува от биология и химия, защото желае да кандидатства дентална медицина. Ученичката се включва и в провелата се по време на конгреса универсиада, като достига до 3-ти етап на състезанието, в който се бори с още 200 ученици.
"В първия ден трябваше първо да се регистрираме, след това ходихме на една лекция, която беше за генома. Беше изключително интересна, научихме много нови неща и много нови открития на медицината. През втория ден имаше универсиада, която се проведе на три кръга. Въпросите бяха от материала по биология, от 8-и до 12-и клас. В същия ден имаше и уъркшопи. Аз лично се бях записала на такъв - свързан с денталната медицина. Правихме пломби и беше изключително интересно."

Всички участници в универсиадата получиха сертификат, а класираните на първите 30 места бяха наградени с анатомичен тур в Медицинския университет.

Цветина също е единадесетокласничка. Най-впечатляващо за нея е било това, че на конгреса са били събрани много хора със сходни интереси:

"Наистина средата беше доста стимулираща, специално за медицинските професии. Нещото, което най-много ми хареса е, че присъствах на един уъркшоп за онкологията и туморите. Първоначално беше леко стряскащо, защото не всеки ден се сблъскваме с тази тема, обаче от друга страна беше и много интересно. Със сигурност ме стимулира изключително много да уча медицина."

Повече по темата може да чуете от звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05