Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 3 декември отбелязваме Световния ден за борба с пестицидите

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Снимка: Радио ВИДИН


Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в "Земята, която ни храни". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в атмосферата са изпуснати около 40 тона от токсичен газ. През първите дни след аварията загиват близо 3500 души, а през следващите няколко години около 15 000 умират от болести, причинени от вдишването на газа. От 2010 г. с решение на международни екологични организации се отбелязва Седмица против използването на пестицидите от 3 декември - Световния ден за борба с пестицидите, до 10 декември, когато е Международния ден за правата на човека. 

Негативното въздействие на пестицидите е повсеместно, каза проф. Вили Харизанова, специалист по растителна защита. 

"Те оказват вредно влияние върху околната среда, водите, почвите, върху видовото разнообразие, върху здравето на човека. Замърсяването с пестициди е един от основните фактори за загубата на биологично разнообразие, особено загуба на популацията на насекоми, едни от най-важните- опрашителите... Това застрашава опрашването на повечето плодове и зеленчуци и производството на храна..."

Употребата на пестициди бележи бум след Втората световна война, но още през 70-те години на миналия век става ясно, че те са особено вредни за околната среда. Въпреки това и въпреки многото директиви за намаляване на употребата, мащабно проучване в държавите членки на ЕС през 2020 година сочи, че продажбите на пестициди остават стабилни, а годишно се използват около 350 хиляди тона инсектициди. Откриват се един или повече пестициди над прага на безпокойство в 22 % от всички обследвани места- реки, езера. Според проучването 83 % от селскостопанските почви съдържат остатъци от пестициди. В друго проучване са установени остатъчни пестициди и в телата на хора, установено е и че пестицидите имат пряко отношение към редица болести, каза проф. Вили Харизанова:

"Широкомащабно проучване, проведено между 2014 и 2020 година в пет европейски държави установява наличие на поне два пестицида в телата на 84% от участниците в проучването. Нивата на пестициди са били постоянно по-високи при децата. За съжаление, и в парковете, и в горите, и покрай пътища и линии се използват пестициди, не са само в селското стопанство...  Излагането на хората на химически пестициди е свързано с редица сериозни и хронически заболявания, като рак, сърдечни, респираторни, неврологични заболявания, както и със забавяне на развитието при децата... Според някои проучвания, всички въздействат на ендокринната система- да не се чудим, че има малки деца с диабет..."

Доказаната вреда за околната среда и здравето на хората от използването на пестициди води до въвеждането на редица директиви и регламенти за намаляване на употребата им. Става наложително в производството на храни от растителен произход да се използват принципите на Интегрирана растителна защита - сеитбообръщение, здрав посадъчен материал и редица добри практики, които ще намалят икономическата плътност на неприятелите. През годините Интегрирана растителна защита също се развива, посочва специалистът: 

"Много е разширила този арсенал от възможни алтернативни средства. Освен агротехническите, включва и пространствена изолация между култури, които се нападат от едни и същи неприятели, унищожаване на растителни остатъци... Има много биологични средства, а политиките на ЕС вървят към това да бъдат по-бързо прилагани в практиката всякакви алтернативни средства..."

По думите на проф. Харизанова трябва да се повишава културата на производителите както за вредата от химическите пестициди, така и за възможните алтернативи, които да използват, за да не се стига до необходимостта от прилагане на пестициди. Има устойчиви на болести и неприятели сортове, има и такива, които са толерантни, навлизат и много модерни решения, а новото поколение на продукти за растителна защита разчитат на вещества, които могат да отблъснат вредителя, без да го убиват или пък такива, които действат селективно: 

"Ако непрекъснато унищожаваме един вид, всички по хранителната верига, които са свързани с него, също загиват. Убиваме един неприятел, но с него се хранят много хищници и паразити- и те ще загинат... Целенасоченото унищожаване на един единствен вид води до загиването на много други. Може да са и такива, които манипулират поведението- да привлекат неприятеля на едно място, вместо да пръскаме огромни площи, да ги съберем на едно място и там да влязат в контакт с пестицид, който да ги убие...  Вече навлизат и дигитални решения за наблюдение на неприятелите вече има дигитални феромонови капани, не е нужно фермерът да ходи на полето, може да получи информация на телефона си... Или сателитните изображения, които се развиват страшно бързо и дават възможност с дронове да пръскаме само тези места, където има нападение... И тук има тенденции- може да пръскаш с инсектицид, който има избирателно действие- убива само един вид- този, който създава проблеми и е над прага на вредност, която ти дава право да го унищожаваш... Има и такива, които са със селективно действие за полезните насекоми..."

Модерни методи и нови разработки на биопродукти за растителна защита ще доведат до намаляване използването на вредни пестициди. Не се отрича изцяло използването им, но е важно кога и как се използват. 

"Има случаи, когато не може без това, когато наистина с другите средства не сме успели, неприятелят е стигнал до такива нива, че нищо вече не може да помогне- тогава вече се налага да го приложиш... Всяко нещо има отражение върху друго нещо- като се опитваме да унищожим едно целенасочено, си докарваме беля с друго. Идеята е, че и пестицидите изживяват еволюция- ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме..."

По никакъв начин производителите няма да пострадат, но за всичко трябва мисъл и повече знания, категорична е проф. Вили Харизанова. 

Какви са принципите на интегрираната растителна защита, има ли резистентност при използването на пестициди и можем ли да се борим с болести и неприятели по растенията с минимално  използване на пестициди- чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" слушаме Йелена Томашевич

Сръбската Дженифър Лопез, както я наричат феновете й, е родена на 1 ноември 1983 г. в Крагуевац, Сърбия. Тръгва по пътя на славата едва осемгодишна, когато печели детския песенен конкурс „Шарениада“ в Крагуевац. Песните на певицата ѝ донасят много отличия през годините. Представя Сърбия на проведената в Белград „Евровизия 2008“ с песента „Оро“ (Хоро) и..

обновено на 19.01.25 в 18:20

"Неделник" от 19 януари 2025 година

Сняг. Имаше. Сега няма...Но чуден месец е януари. Любимят месец на Йордан Радичков . Да. Днес обаче ще го поменем, защото на 22 януари се навършват 21 години от кончината на великия Йордан Радичков. Какво още може да се каже за него след като толкова много е изречено вече. Може би неговите думи говорят сами по себе си за него. Ето какво казва..

публикувано на 19.01.25 в 13:43

Да се научим да благодарим на Бога

Неделята, в която се намираме днес е обявена като Дванадесета неделя след Неделя подир Въздвижение – на десетте прокажени. "И когато влизаше в едно село, срещнаха Го десет души прокажени, които се спряха отдалеч и с висок глас викаха: Иисусе Наставниче, помилуй ни! Когато ги видя, рече им: идете, покажете се на свещениците. И когато..

публикувано на 19.01.25 в 08:00

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18