Най-посещаваният туристически обект в община Белоградчик - крепостта "Калето", е финалист на Балканските награди за туризъм (Balkan Awards of Tourism Industry 2024), които ще бъдат връчени на 5 декември. Общини, хотелиери, туристически агенции и мениджъри в туризма от балканските страни ще превърнат София в столица на Балканите за десетото издание на туристическите отличия.
Разположена в сърцето на Белоградчишките скали, "Калето" е уникален културен паметник, който привлича посетители от цял свят.
"Община Белоградчик наистина показа един много добре реализиран туристически обект, какъвто е Белоградчишката крепост "Калето". Той е посещаван от доста туристи през изминалата година, като над 80 хиляди са до този момент от началото на годината, а около 30 хиляди са само чужденци, което е едно постижение, тъй като тази крепост е не само от национално значение, тя е от значение за цяла Европа. Това е единственият туристически обект от в Северозападна България, който спечели оценките на журито и стигна до финала, така че очакваме и награда в четвъртък", съобщи за Радио Видин Патриция Кирилова организатор на Balkan Awards of Tourism Industry 2024.
Белоградчишката крепост е паметник на културата от национално значение и една от най-запазените крепости в страната. Изградена е през ІІІ век сл. Хр. от римляните, които използват естествената непристъпност на скалите за охрана на стратегически пътища, пресичащи района. В късната античност тя е част от отбранителната система на Римската империя. Римляните построили най-високата част на крепостта, наречена Цитаделата. На няколко метра от нея има останки от друга крепост - Латинско кале, която служила за помощно укрепление.
В края на VІІ век крепостта попаднала в територията на новосъздадената българска държава. Доизградена е от българите. По времето на цар Иван Срацимир (1356 г. – 1396 г.) крепостта била разширена и укрепена. През 1396 г. османците я завладели и по-късно я преустроили. В нея бил поставен гарнизон за защитата на западната част на империята и за потискане на въстанията на българите. Крепостта е паметник с национално значение. Белоградчишката крепост има три отделени един от друг двора, чиято обща площ достига 10 210 кв. м, и едно укрепление. Най-високата точка на крепостта, наречена Първа плоча разкрива красива гледка към Стара планина. Най-масовото въстание срещу османската власт в Северозападна България се е случило през 1850 година, с център Белоградчик.
На 29 май 2024 г., когато се отбелязаха 174 години от въстанието, бе направена мащабна и възстановка на бойните действия от 1850, в която участваха над 100 души.
През последните 9 години, Белоградчишката крепост става сцена на "Опера на върховете - Белоградчишки скали", където представленията събират над 600 зрители всяка вечер. Фестивалът е новаторска идея на режисьора Пламен Карталов, чиито необичайни сценични решения и замисъл на авторска режисьорска интерпретация са свързани с поставянето им сред магическата красота на феномена Белоградчишки скали.
Годишните награди BATI 2024 представят добрите примери и успешните практики в туристическата индустрия на Балканите.
Процедура за приватизация на 70% от дяловете на Многопрофилна болница за активно лечение "Проф. д-р Георги Златарски" ще бъде открита след решение на Общинския съвет в Белоградчик. Решението е взето по предложение на кмета на общината Боян Минков, който се мотивира с лошото финансово състояние и реалната опасност от фалит и затваряне на лечебното..
През изминалата 2024 година Районна служба пожарна безопасност и защита на населението Мездра-Роман е реагирала на най-много произшествия за последните 5 години – 250. Най-много са случаите на пожари поради повреди в електрическите инсталации и невнимание при палене на огън на открито. Има завишение на броя на пострадалите и една жертва. Службата в..
От видинското училище "Иван Вазов" дариха над 1525 лева за кампанията "Българската Коледа", която помага за лечението на деца. Средствата са събрани от коледния базар в училището, каза директорът Пролетка Цветкова. "Всяка година организираме коледен базар. Това е вече традиция в нашето училище. Тази година решихме паричките, събрани от коледния..
Мраморната композиция на трите сестри Вида, Кула и Гъмза пристигна в Кула. Скулптурата "Трите сестри" беше част от фонтана пред входа на Съдебната палата във Видин. Трите фигури бяха премахнати при ремонта на централната пешеходна зона в областния град. Скулптурата беше обещана на Община Кула. От сдружение "Северозапазване" предложиха след..
Иконата и частица от мощите на свети Ефрем Нови Чудотворец ще бъдат донесени за поклонение във Видин . Ще бъде представен и документалният филм "Светецът светкавица". Това каза протосингелът на Видинската митрополия архимандрит Антим и посочи, че събитието ще състои на 16 януари, когато църквата почита паметта на свети Ромил Видински. "Днес,..
Процедура за приватизация на 70% от дяловете на Многопрофилна болница за активно лечение "Проф. д-р Георги Златарски" ще бъде открита след решение на Общинския съвет в Белоградчик. Решението е взето по предложение на кмета на общината Боян Минков, който се мотивира с лошото финансово състояние и реалната опасност от фалит и затваряне на..
Увеличават се болните от грип и остри респираторни заболявания в област Монтана . Най-засегнати са малките деца. Повишава се нивото на интензитет на епидемичния процес на грип и остри респираторния заболявания в област Монтана, съобщават от здравната инспекция. За последната седмица е отчетена заболяемост от 79 на 10 000 души население при 57 на..