Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роман - градът с многото мостове

Младите хора пътуват до София, за да работят, но се връщат в родното си място

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост. 
Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан. Градът е разположен на река Искър и нейния приток Малък Искър, на надморска височина 150 м. 
Река Искър дава прекрасна възможност за екологично разнообразие на птици, които живеят и гнездят край нея. За малкото време, в което бяхме в Роман, от единия мост успяхме да видим два вида чапли - бяла и черна. Край реката е създадена Алея за отдих, любимо място на тукашните хора. Това лято е обновена. 

През града минават няколко третокласни пътища. Има жп гара по линията София - Горна  Оряховица - Варна, а също и автогара, която е отправна точка за автобусите към селата.
Днес 2 600 са жителите на град Роман, в общината живеят около 5 000 души. 
Роман се развива бързо след Освобождението с прекарването на жп линията София-Варна. Така става важен износен пункт за дървен материал, добитък, вълна и млечни продукти. С изсичането на горите се появява нов поминък - каменоделството и търговията. Откриват се работилници за дървообработване, изработване на тухли, варене на ракия и др. Израстват няколко промишлени предприятия: завод за метални изделия (стоманени телове, въжета и др.), за консерви, водноелектрическа централа на р. Искър. Днес в завода за стоманени въжета са останали да работят 50 човека, а в миналото предприятието е давало работа на 2500 работници. 
Посреща ни заместник-кметът по строителството в община Роман Ивайло Иванов. От него разбираме, че основен проблем в града е липсата на поминък: 
"Имаме 12 населени места, имаме 4 по-големи села, останалите са по-малко... Преди е имало каменни кариери, от известно време в Кунино и Бешовица се възстановява това да има добив... Традиционно къщите са на два етажа... Проблемът е, че няма поминък в града и не можем да го разрешим. До София пътуват хората, за да работят... Нямаме малки фирми и предприятия, затова хората пътуват до големите градове и в чужбина. Земеделието не осигурява достатъчно работна ръка, повече машини работят... Върнахме си Районното  управление на МВР в Роман, голям район сме и затова ни е необходимо полицейско присъствие... Работим с полицията, разбираме се и си помагаме...
Имаме социален патронаж, който извозва храна за селата, защото имаме и отдалечени села... Имаме "Топъл обяд" и за нуждите на старите хора, на които им помагаме за различни нужди. Имаме и лични асистенти, защото населението ни е застаряващо." 

Град Роман е уютен, красив град, в който особена красота му придават река Искър и нейният приток Малък Искър. За съжаление природата не е в хармония с нагласите на хората, които казват едно и също - няма работа, искаме да работим в родния си град. А каква е политиката на Общината в сферата по строителството и ремонтите, заместник-кметът Ивайло Иванов допълва:
"Първо, обществените сгради- имаме две големи детски градини - ремонт направихме в Роман като освежаване и възстановяване на сградата, в Камено поле - детската градина основен ремонт направихме, също и ремонт на покрива на училището, в Камено  поле - асфалтира се главната улица... Строим църква в Роман, по проект, досега нямахме църква...  Почистваме коритото на река Искър, в града направихме това лято 7-8 улици... В Струпец - свлачището го оправяме... Приоритет ни е асфалтирането в града... Много голям процент е асфалтиран в Роман, остава ни една голяма улица, "Ал. Стамболийски", заходът към моста... Проект имаме за мост. 1906 година е направен от италианци, на павета е, ще има подпорна стена от двете страни, ще бъде укрепен и асфалтиран, защото през паветата просмуква влага, има течове и затова ще се асфалтира..." 

В община Роман транспортът е редовен. Част от селата имат нова водопроводна мрежа - като Хубавене, Караш, Камено поле. Такава има и в централната част на град Роман. 
Севдалина Джамбазка е секретар в Народно читалище "Христо Ботев 1907" в града: 
"Имаме танцови състави в две групи: 5-12-и и 1-4-ти клас, танцов състав за възрастни, школа по английски език, хор от възрастни жени, школа по спортни танци и гимнастика..."
Жителите на Роман - по-млади и стари разказват как се живее в този град. Обичат родния си край и винаги се връщат в него, въпреки безработицата и трудностите:
"Супер се живее! Всички работим в София, пътувам два пъти седмично. Да, връщаме се пак тук, работим в охраната. Живее се спокойно тук, но няма работа, пътуваме по другите градове... Има условия за млади семейства тук... Идвам от пазара, всичко има. Искам да има работа за младите хора... Хората  нямат пари... За мен е добре, сега взимам добра пенсийка... Минават много тирове през града и е опасно за такива като нас."
Повече - в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23