Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роман - градът с многото мостове

Младите хора пътуват до София, за да работят, но се връщат в родното си място

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост. 
Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан. Градът е разположен на река Искър и нейния приток Малък Искър, на надморска височина 150 м. 
Река Искър дава прекрасна възможност за екологично разнообразие на птици, които живеят и гнездят край нея. За малкото време, в което бяхме в Роман, от единия мост успяхме да видим два вида чапли - бяла и черна. Край реката е създадена Алея за отдих, любимо място на тукашните хора. Това лято е обновена. 

През града минават няколко третокласни пътища. Има жп гара по линията София - Горна  Оряховица - Варна, а също и автогара, която е отправна точка за автобусите към селата.
Днес 2 600 са жителите на град Роман, в общината живеят около 5 000 души. 
Роман се развива бързо след Освобождението с прекарването на жп линията София-Варна. Така става важен износен пункт за дървен материал, добитък, вълна и млечни продукти. С изсичането на горите се появява нов поминък - каменоделството и търговията. Откриват се работилници за дървообработване, изработване на тухли, варене на ракия и др. Израстват няколко промишлени предприятия: завод за метални изделия (стоманени телове, въжета и др.), за консерви, водноелектрическа централа на р. Искър. Днес в завода за стоманени въжета са останали да работят 50 човека, а в миналото предприятието е давало работа на 2500 работници. 
Посреща ни заместник-кметът по строителството в община Роман Ивайло Иванов. От него разбираме, че основен проблем в града е липсата на поминък: 
"Имаме 12 населени места, имаме 4 по-големи села, останалите са по-малко... Преди е имало каменни кариери, от известно време в Кунино и Бешовица се възстановява това да има добив... Традиционно къщите са на два етажа... Проблемът е, че няма поминък в града и не можем да го разрешим. До София пътуват хората, за да работят... Нямаме малки фирми и предприятия, затова хората пътуват до големите градове и в чужбина. Земеделието не осигурява достатъчно работна ръка, повече машини работят... Върнахме си Районното  управление на МВР в Роман, голям район сме и затова ни е необходимо полицейско присъствие... Работим с полицията, разбираме се и си помагаме...
Имаме социален патронаж, който извозва храна за селата, защото имаме и отдалечени села... Имаме "Топъл обяд" и за нуждите на старите хора, на които им помагаме за различни нужди. Имаме и лични асистенти, защото населението ни е застаряващо." 

Град Роман е уютен, красив град, в който особена красота му придават река Искър и нейният приток Малък Искър. За съжаление природата не е в хармония с нагласите на хората, които казват едно и също - няма работа, искаме да работим в родния си град. А каква е политиката на Общината в сферата по строителството и ремонтите, заместник-кметът Ивайло Иванов допълва:
"Първо, обществените сгради- имаме две големи детски градини - ремонт направихме в Роман като освежаване и възстановяване на сградата, в Камено поле - детската градина основен ремонт направихме, също и ремонт на покрива на училището, в Камено  поле - асфалтира се главната улица... Строим църква в Роман, по проект, досега нямахме църква...  Почистваме коритото на река Искър, в града направихме това лято 7-8 улици... В Струпец - свлачището го оправяме... Приоритет ни е асфалтирането в града... Много голям процент е асфалтиран в Роман, остава ни една голяма улица, "Ал. Стамболийски", заходът към моста... Проект имаме за мост. 1906 година е направен от италианци, на павета е, ще има подпорна стена от двете страни, ще бъде укрепен и асфалтиран, защото през паветата просмуква влага, има течове и затова ще се асфалтира..." 

В община Роман транспортът е редовен. Част от селата имат нова водопроводна мрежа - като Хубавене, Караш, Камено поле. Такава има и в централната част на град Роман. 
Севдалина Джамбазка е секретар в Народно читалище "Христо Ботев 1907" в града: 
"Имаме танцови състави в две групи: 5-12-и и 1-4-ти клас, танцов състав за възрастни, школа по английски език, хор от възрастни жени, школа по спортни танци и гимнастика..."
Жителите на Роман - по-млади и стари разказват как се живее в този град. Обичат родния си край и винаги се връщат в него, въпреки безработицата и трудностите:
"Супер се живее! Всички работим в София, пътувам два пъти седмично. Да, връщаме се пак тук, работим в охраната. Живее се спокойно тук, но няма работа, пътуваме по другите градове... Има условия за млади семейства тук... Идвам от пазара, всичко има. Искам да има работа за младите хора... Хората  нямат пари... За мен е добре, сега взимам добра пенсийка... Минават много тирове през града и е опасно за такива като нас."
Повече - в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45

Внимание! Рекорден брой пожари

Рекорден брой пожари са гасили пожарникарите в цялата страна през изминалото денонощие, алармират от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Само за 24 часа огнеборците са реагирали на 281 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 231 пожара . Част от тях са били в област Видин. Огнеборците са гасили пожари с материални..

публикувано на 08.07.25 в 13:05