Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За спад на пасищата алармират еколози

Снимка: Радио ВИДИН

Коалицията от екологични сдружения и граждански групи “За да остане природа в България" отправя призив към Министерство на земеделието и храните за смислен анализ на липсата на пасища в страната. Освен че това е проблем за животновъдите, загубата на пасища е проблем за природозащитата. Причините са най-различни и от коалицията искат да бъдат изяснени.

"Един от проблемите е, че не е ясно какво точно е пасище. Има няколко различни слоя географски и те се различават помежду си твърде много. Има така нареченият слой постоянно затревени пасища. Това са пасищата, които България е поела ангажимент да пази, но те се различават радикално от слоя, който се субсидира като пасище и същевременно и двата слоя имат големи разлики в кадастъра, който да бъде основата на всяко планиране дългосрочно в България и просто пасищата може би не им се обръща достатъчно внимание, за това е целият казус, този случай и този проблем трябва да бъде разрешен. Пасищата трябва да бъдат ясно картирани, да е казано кое е пасище и то да се пази като пасище. И да се подпомага като пасище", каза Стефан Аврамов-от коалиция "За да остане природа в България".

Това е задължение на Министерството на земеделието. То е длъжно да обяви и поддържа тези слоеве, затова и Министерството сега трябва да се справи с този проблем. Работна група обсъжда проблемите в националните паркове, където в резултат на една пряка е и една косвена субсидия се привличат животновъди от цялата страна и това създава конфликти за липсващи пасища там.

"Едната субсидия е пасторализмът. Тя действа само за територията на националните паркове, които са под два процента от площта на страната и тази субсидия трябва да бъде прекратена. Другото е, че парковете се раздават по административна процедура, пасищата, на стойност един лев на декар, а извън парковете в същите общини пасищата се отдават на търг с цени, които започват от 12 до 14 лева на декар. И съответно е десетки пъти по-изгодно да вземеш пасище вътре в парка отколкото извън парка и това създава проблемите. Тези финансови стимули трябва да бъдат прекратени и проблемът, специално в парковете, ще бъде решен", смята Стефан Аврамов.

Цялото интервю със Стефан Аврамов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започва фестивалът на Чипровския килим

С богата културна и спортна програма в Чипровци ще отбележат Фестивала на Чипровския килим. Проявите стартират на 1 май и ще продължат до събота вечерта . Гостите на града отново ще имат възможността да се насладят на вълшебните багри на килимите, на майсторството на чипровските килимарки, на древните фигури втъкани в нишките от сръчните им..

публикувано на 01.05.25 в 15:30

В "Музикална зона" на 01 май 2025 слушаме група "Етнотикс"

В основата на проекта стои Калоян Павлов /барабани и перкусии/, отличен за заслуги в музикалното, хореографското и танцово изкуство с награда "Икар" през 2018 г. Седемчленен състав от народни музиканти от ансамбъл "Чинари", като само китарисът Александър Кирилов е класически и бас китарист. Четирите гъдуларки често звучат като четири китаристки,..

публикувано на 01.05.25 в 09:00
Снимката е илюстративна

"Яж стълби за закуска" в Международния ден без асансьори

Днес, 30 април, отбелязваме Международния ден без асансьори. Инициативата се организира всяка година в последната сряда на месец април и може да се осъществи навсякъде - в офиси, търговски центрове, обществени блокове, паркинги, университети и други обществени или частни сгради. А целта на този ден е да се обърне внимание към  нуждата от..

публикувано на 30.04.25 в 16:35

Какво се случва с мечтите ни? Отговорът – на сцената в Монтана

С "Време за мечти" - авторски музикален спектакъл на оперната певица и създател на фестивала "Изкуството е..." Нелиан Николова, започва културната програма за месец май в Монтана. На сцената заедно с нея ще бъде и Гергана Бориславова, която от години работи в оперни театри в Германия, а в последно време преподава музика и рисуване в София. Двете са..

публикувано на 30.04.25 в 15:08

Сеитба и развитие на слънчоглед- проблеми и решения

Всяка пролет земеделците се питат: кога да засея- по-рано или по-късно; дали ранните сеитби ще "хванат влагата" или при късните сеитби ще има по-бързо развитие и повече добив.  Според специалистите няма едноцначен отговор, няма правилна и грешна дата. За поникване на слънчогледа е нужна не само почвена влага, но и подходяща температура на почвата и..

публикувано на 30.04.25 в 14:47
Среща между ръководствата на ДКТ – Враца, Турските държавни театри и театрите в Истанбул, Анкара и Бурса по време на международния фестивал

Врачанският театър подготвя съвместен спектакъл с трупа от Турция

Врачанският театър ще си партнира с истанбулските държавни театър. "Мъртви души" по Гогол е спектакълът, по който ще работят творчески екипи от България и Турция. Това обясни директорът на Врачанския драматично-куклен театър Владлен Александров след участието на трупата във Фестивала на балканските театри в Бурса.  "Турнето беше много..

публикувано на 30.04.25 в 14:00

Нови постъпления представя в изложба историческият музей във Враца

Най-новите постъпления във фонда на Врачанския музей ще бъдат показани в изложба . Основно място сред тях заемат постъпленията в отделите "Археология" и "Етнография" и в Художествена галерия "Иван Фунев", която е част от Регионалния исторически музей във Враца. Интересна витрина, включваща находки от последните два археологически сезона в четири..

публикувано на 30.04.25 в 13:00