Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За спад на пасищата алармират еколози

Снимка: Радио ВИДИН

Коалицията от екологични сдружения и граждански групи “За да остане природа в България" отправя призив към Министерство на земеделието и храните за смислен анализ на липсата на пасища в страната. Освен че това е проблем за животновъдите, загубата на пасища е проблем за природозащитата. Причините са най-различни и от коалицията искат да бъдат изяснени.

"Един от проблемите е, че не е ясно какво точно е пасище. Има няколко различни слоя географски и те се различават помежду си твърде много. Има така нареченият слой постоянно затревени пасища. Това са пасищата, които България е поела ангажимент да пази, но те се различават радикално от слоя, който се субсидира като пасище и същевременно и двата слоя имат големи разлики в кадастъра, който да бъде основата на всяко планиране дългосрочно в България и просто пасищата може би не им се обръща достатъчно внимание, за това е целият казус, този случай и този проблем трябва да бъде разрешен. Пасищата трябва да бъдат ясно картирани, да е казано кое е пасище и то да се пази като пасище. И да се подпомага като пасище", каза Стефан Аврамов-от коалиция "За да остане природа в България".

Това е задължение на Министерството на земеделието. То е длъжно да обяви и поддържа тези слоеве, затова и Министерството сега трябва да се справи с този проблем. Работна група обсъжда проблемите в националните паркове, където в резултат на една пряка е и една косвена субсидия се привличат животновъди от цялата страна и това създава конфликти за липсващи пасища там.

"Едната субсидия е пасторализмът. Тя действа само за територията на националните паркове, които са под два процента от площта на страната и тази субсидия трябва да бъде прекратена. Другото е, че парковете се раздават по административна процедура, пасищата, на стойност един лев на декар, а извън парковете в същите общини пасищата се отдават на търг с цени, които започват от 12 до 14 лева на декар. И съответно е десетки пъти по-изгодно да вземеш пасище вътре в парка отколкото извън парка и това създава проблемите. Тези финансови стимули трябва да бъдат прекратени и проблемът, специално в парковете, ще бъде решен", смята Стефан Аврамов.

Цялото интервю със Стефан Аврамов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00