При нулев интерес протече общественото обсъждане в Кула за именуване на нови улици. Заради ранния час или зимния сезон, дори и заинтересованите лица, живеещи по тези улици не се появиха. Съгласно българското законодателство решенията за именуване и преименуване на терени и обекти с общинско значение на територията на съответната община се вземат от Общинския съвет, след проведено обществено обсъждане. Общинският съвет приема решение за именуване и преименуване на общински обекти след разглеждане на предложението в ресорните комисии. След проведеното обсъждане предложенията и докладите за именуване и преименуване на общинските обекти ще се обсъждат на заседание на Общински съвет Кула.
По предложение на кмета до Общинския съвет бе предложено улица "Георги Димитров" да се преименува на "Големанска", защото това е всеобщото название, което използват всички граждани. Улица "Гено Цанов" пък е предложена да носи името "Йордан Вълчев'' и тя е с площ 9115 кв. м. Йордан Вълчев е виден писател, роден е в град Кула участва като запасен офицер в последната фаза на Втората световна война, в сраженията на територията на Унгария (1944-1945), за което е награден с орден за храброст II степен. Известен е най-вече с историческите си романи, с теорията си за прабългарския календар и с мемоарите си за концлагера "Куциян". След 9 септември 1944 година не се ползва с одобрението на режима поради отчетливо изразените си патриотични възгледи и симпатията към монархията.
Третата улица е "Толбухин", като е предложено да носи името на героя от сражението при Дойран, както и от Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война - генерал Вазов.
Кметът Владимир Владимиров предлага улица "Майор Бухарин" да бъде преименувана на "Генерал Колев", тъй като генерал Иван Колев е един от най-възпяваните български военачалници в родната литература. Йордан Йовков му посвещава два разказа, а победите на предвожданата от генерала кавалерия го вдъхновяват и за "Белият ескадрон".
Петата улица е "Иван Кръстев", като е предложено да бъде преименувана на "Срацимир", тъй като през 1350-те г. Иван Срацимир получава от баща си Иван Александър самостоятелното владение над Видинската област. Едно от първите му действия е да разшири и укрепи крепостта край Белоградчик, като издига две преградни стени от Югоизток и Северозапад и настанява в него военен гарнизон. С това тя става втората в царството му по големина и значение след Видинската. През Средновековието Иван Срацимир получава от баща си Цар Иван Александър самостоятелното владение над Видинската област.
Реставрираният паметник на Христо Ботев беше монтиран на мястото си на централния площад във Враца. От Козлодуй потеглиха участниците в 77-то издание на Националния поход по стъпките на Ботевата чета. Походът по стъпките на Ботевата чета от Козлодуй до връх Околчица е 5-дневен преход с дължина 120 километра. Над 1700 души участват в..
С тайно гласуване общинските съветници в Монтана ще определят носителите на Почетния знак и званието “Почетен гражданин на Монтана” за 2025 г. Редовното заседание на Общинския съвет ще се проведе на 29 май 2025 г. (четвъртък) от 14:00 ч. в Заседателната зала на Младежкия дом. С най-високото отличие по повод празника на града Свети Дух ще..
"Здравей, ваканция! Довиждане, училище!"-представиха учениците от 2-ри клас с учител Гинка Кръстева от ОУ "Хр.Ботев"в читалищната библиотека в Мездра. Литературно-музикалната програма включваше стихове за родината, за училището и за книгата. Второкласниците изпяха химна на Кирил и Методий, а библиотекарят Павлина Русева им прочете стихове от..
18-годишен ученик е привлечен в качеството на обвиняем и е задържан за кражба на линейка в монтанското село Дългоделци, съобщиха от прокуратурата. Деянието бе извъшено през нощта на 26 май, докато екипът на спешния център в Лом оказвал медицинска помощ. С постановление на прокурор от Районна прокуратура - Монтана изършителят е задържан за срок до..
Правителството одобри Споразумение между Изпълнителната агенция „Проучване и поддържане на р. Дунав“ и Речна администрация за Долен Дунав - Галац, Румъния за съвместно възлагане на обществени поръчки за „Подобряване на условията за корабоплаване в общия българо- румънски участък на Дунав”. Дейностите обхващат мониторинг на околната среда, проектиране..
Реставрираният паметник на Христо Ботев беше монтиран на мястото си на централния площад във Враца. Повече от шест часа продължи изправянето центрирането и захващането на металната фигура върху пиедестала й. Монтажът премина под зоркия поглед на десетки врачани, които очакваха с нетърпение края на реставрационните дейности. Спонтанно към наблюдателите..
Областният управител на Видин Ани Арутюнян бе сред официалните гости на церемонията по откриването на двата високотехнологични кабинета по природни науки, математика и информационни технологии в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Димово. Тя подчерта, че образованието е най-добрата инвестиция, а модерно оборудваните класни стаи допринасят за повишаване..