Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не е ясно ще има ли кабинет, защото договорките все още се водят

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Проблемът с Пеевски не може да бъде решен от парламента

Теодор Димокенчев
Снимка: Ани Петрова

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет. 

Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН. 

Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица. 

Част от втората парламентарна група ще води преговори, ако бъдещият премиер не е политическа фигура. 

Динамичната ситуация в Народното събрание дискутираме с Теодор Димокенчев, заместник-председател на "България може".

Радио ВИДИН: Започнаха срещите при държавния глава. Видяхме водещите партии да препотвърждават позициите си. Очаквате ли да има кабинет?

"На този етап не се наемам да кажа. Както се очакваше да не успеят да договорят нищо по отношение на председателя на Народното събрание, така и видяхме, че се стигна до някаква договорка. Както сме говорили и преди с Вас, не знаем какво се случва извън медиите, какви договорки стават в задните стаички. Когато се водят сериозни преговори, нещата никога не са публични. До нас достига вероятно само някаква част от нещата, ако не и умишлено да се отвлича вниманието в посока, която не е на реалните преговори. Виждаме и податки от Демократична България, че са готови в някакъв формат да се включат в коалиция. От ПП пък виждаме обратното. Днес имаше изказване на Ивайло Мирчев, че няма риск ПП и ДБ да се разделят, но ПП искали и те да са в управлението под някаква форма. Чуваме противоречиви неща, което вероятно значи, че все още текат сериозни договорки. Няма как да знаем дали ще успеят. Това, което видях аз, е че Борисов е в доста стабилна позиция, повече отколкото в предишните рундове. Като че ли той задава с една идея повече тона. Нещо друго, което трябва да имаме предвид, е този санитарен кордон около Пеевски. Той е едно знаме за коалицията ПП-ДБ, но това не значи, че другите партии, които може би не го подкрепят, официално не се изказват по въпроса, не значи, че те не участват или не им се иска да участват в това изолиране на Пеевски. След като видяхме какво той направи с ДПС-Доган и кръговете около Доган, всички партии са наясно, че той е много способен човек и е редно да се страхуват от него".

Радио ВИДИН: Санитарният кордон се превръща в новото политическо знаме. Преди беше това разделение изток/запад и статукво/промяна. Няколко подписа в Народното събрание едва дали са достатъчни, за да изолират Пеевски от политическия живот. Да, могат да му ограничат влиянието в Парламента, но пък това влияние е на много различни места.

"Парламентът като че ли е най-слабото звено в случая, най-маловажното. Това, което виждаме през годините от Пеевски, е способността да оказва неформално влияние на всякакви места. Ние не знаем той точно как упражнява своето влияние. Това, което предполагам аз, е че в някаква степен е подобно на начина, по който мафията оперира - неформални зависимости, неформални връзки. Това, което чувам от познати, имащи съответната информация, е че той всъщност по много хитър начин рекетира голяма част от бизнесите, от болници дори се изискват плащания. Той се е впил навсякъде. Как и защо тези хора му играят по свирката - не става ясно. Дали той е помогнал те да отидат на тези позиции, дали има компромати срещу тях, вероятно е смесица между тези неща. Парламентът точно няма особена роля в това да реши проблемът Пеевски".

Радио ВИДИН: Какво се случва в демократичното обединение? За мен е нормално хората да имат различни позиции, но пък очевидно подходът към властта се различава драстично.

"Моята теза е, че това са популисткото и радикалното крило на една и съща формация, на модерната градска левица. Вътрешните противоречия в тази формация са по дизайн. Тях не ги обединява точно фиксирана политика, освен може би невероятната русофобия и невероятното кланяне безропотно на всичко, което идва от Запад като геополитическо направление. Това е формация, движена от сантименти и емоции. Това са хора, които са задвижвани и които ползват такава риторика, която говори най-вече на емоциите на хората. Когато говорим за нещо, което е основано на емоции, то е нормално да има много противоречия вътре в него. Това не значи, че ще спре да бъде обединение".

Радио ВИДИН: Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков. Това не е ли закъсняло правосъдие, ако изобщо се нарича правосъдие?

"То не е ли това проблемът в България изобщо, закъснялото и неслучващо се правосъдие? Особено пък по високите етажи на властта... това е нещо като отмъщение срещу Кирил Петков в момента, да види той на негов гръб какво се случи на Борисов. А то беше нелепо. Кирил Петков и хората с него, които спретнаха тази акция срещу Борисов преди 2 години, те направиха огромна грешка, защото към онзи момент все още можеха да ползват Борисов като жертвен агнец, като символ на предишното статукво, което те са дошли да премахнат, да изметат, да премахнат корупцията. С тази акция, която беше напълно незаконна, съответно и с освобождаването после, напълно беше изпран образът на Борисов. От тогава насам виждаме тази стабилизация на ГЕРБ, тази подновена енергичност, ако щете, на лидера на партията. Това с имунитета на Петков е една бележка под линия, не мисля, че ще произлезе нещо кой знае какво".

Радио ВИДИН: Казахте, че Борисов е в силна позиция, която е несъмнено така. Бидейки най-хитрият политик в последните доста години, той продължава да държи на тезата, че е единственият, който е приемлив за премиерското кресло. Със сигурност обаче осъзнава, че няма как да е министър-председател повече.

"Нека не се заричаме. В българската политика се показват невероятни неща. За мен той със своя усет е усетил, че да се заявява като потенциален премиер значи да прехвърли топката в полето на ПП-ДБ най-вече, но и на останалите формации, които могат да предложат фигура. Това е част от договорката. Винаги, когато човек участва в преговори, първо предлага нещо повече, което вероятно няма да бъде прието. После може да направи стъпка назад. Така че той е хитър и в преговорите. Не се знае, след толкова пъти избори - може пък в някакъв момент да мине това самопредложение. Трябва да се разглежда като част от преговорите и част от това договаряне, а не като нещо, което сериозно се предлага на този етап. Борисов осъзнава, че дори да бъде премиер, това няма да е дълбо и стабилно правителство, той няма такова мнозинство. Твърде са нестабилни потенциалните му коалиционно партньори. Това, което би било негатив за него, е да стане премиер, а скоро след това да падне правителството. Целият този авторитет на стабилност, който той възстанови последните няколко рунда избори, ще бъде измит напълно, ще бъде загубен. Аз не мисля, че предложението е сериозно. Това е начинът, по който той преговаря. За мен това е доста успешен начин".

Радио ВИДИН: Почти съм сигурен, че огромна част от българите биха искали редовно управление. Такова е предпоставка за някакво развитие. Разбира се, по-голяма част от народа не харесва сегашните играчи, което е и закономерно. Виждаме обаче какво се случва по света, какво се случва в съседна Румъния. Времената са динамични. Преди имахме само войната в Украйна, сега се натрупват конфликти и ситуации. Редно е да има кабинет като че ли.

"Ние имаме кабинет. Знаете моята теза за служебните правителства. Проблемът със сегашния кабинет е, че начинът, по който се конструира, беше напълно скопен от ПП-ДБ. Това са едни хора, които с целите им приказки за съдебна реформа, всичко което пипнат в съдебната система и в Конституцията произвежда пълен законодателен и управленски боклук. Ако може да върнем старата система, в която наистина президентът да изпълнява ролята на балансьор, ще има много по-малко напрежение покрай служебните правителства. Цялото напрежение идваше от истеричността на определени политически субекти срещу Радев. Дали това ще стане? Не съм сигурен. Пеевски категорично се заявява срещу президента Радев. Това означава, че ако това е вярно, ако не е само поза, че ще използва всичките си лостове на влияние, за да не се върне при Радев тази власт... чисто като юрист промяната беше абсолютно нелепа и ненужна. Една работеща система беше конюнктурно променена, само защото не се харесва настоящият държавен глава, чиито мандат изтича след няколко години. Трябва да имаме предвид това за служебното правителство. Не съм убеден, че редовно правителство би подобрило особено нещата. Отново видяхме какъв хаос беше последното редовно правителство. Виждаме с тези нестабилни коалиции какво става. Така че не съм сигурен, че нещата ще се подобрят. Напротив, необходимо е да има раздвижване в парламентарните сили и да влезе нов политически субект, който да покаже, че България може да има стабилно правителство".

Радио ВИДИН: Вече сте част от политическа формация, която все още не е парламентарно представена. Тя беше създадена след последните избори. Как ще се позиционирате на политическия терен сред целия този хаос, в който преобладава всеобщият отказ от елементарен диалог? На родния терен се говори единствено дали се харесваме или не. Ще отворя една скоба: господин Кристиан Таков, лека му пръст, основният идеолог на градската десница, казваше че не е важно дали се харесваме или не, а дали вършим работа.

"Кристиан Таков ми беше преподавател. Аз лично също много го харесвам. Напълно споделям тези му мисли. Идеята на "България може" е да защитаваме едно просветено родолюбие, един професионализъм в политиката. Нашата цел е да се говори повече за политики, за обмислени такива, подплатени с опита от нашата държава, от чужди държави, с премислени планове за решението на определени проблеми. В момента събираме хора, експерти във всяка една област, за да напишем много подробна програма. Ние искаме да покажем на тези 60-70 % от българите, които не гласуват, че има формация, която иска да работи професионално, която е пълна с хора, със свой успешен бизнес, с професионалисти в професиите си, които са се събрали на едно място, за да решават проблеми, а не просто да се включват в говорилнята в Парламента и да взимат субсидия. Нашата основна цел е да покажем, че България може да работи професионално, че ние можем да работим професионално и че гласът на хората, които имат какво да дадат, ще се чуе, а те ще могат да предлагат реални промени в политиката, а не сегашните задкулисни договорки, на които сме се нагледали. От друга страна, в политическия спектър бих казал, че не обичаме да ползваме думата консервативна формация, но основното нещо, което е движещото в нашата програма, е демографският проблем. Всичките ни политически предложения са построени върху това да решим демографския проблем, да подпомагаме младите семейства, да подпомагаме икономиката така че млади семейства и хората, които са в трудоспособна възраст, да могат да виждат ползата от труда си. Виждаме сега, че отново се увеличават осигуровки, удрят се точно тези хора, които създават добавена стойност. Много важно нещо, което не виждаме достатъчно в другите формации - образование и здравеопазване, както и реформа в пенсионната система. Ние не можем да имаме решаване на демографския проблем, ако нямаме добро здравеопазване. Още от майките, докато са бременни, през раждането, след това за децата и родителите, целият процес, целият живот на хората, да може здравната система да бъде в тяхна полза. В момента има много проблеми в нея, никой не иска да се занимае с този тежък проблем да я реформира и да я направи работеща за хората. НЗОК е пробита каца, огромни пари се губят в тази система, а в същото време хората не получават на достатъчно добро ниво здравеопазване. Ако искат такова, трябва да си доплащат. Същият проблем е с пенсионната система. В момента разходо-покривната система е на практика фалирала. Имаше новини в последните дни за една финансова пирамида - пенсионната система по разходо-покривния модел е най-голямата финансова пирамида в историята. Всички държави, които следват този модел, в момента имат затруднения и доплащат осигуровките с данъци. Ние искаме да минем към по-различен модел, който да се грижи за нашите пенсионери, но и да не тежи прекалено на семействата. Когато всичките данъци и осигуровки отиват за чужди сметки, виждаме какво стават - хората не могат да си купят нормално жилище, живеят в кутийки, а в тях няма как да се гледат деца. Като плъхове са наблъскани всички. Цялата система от проблеми, която води до това хората  да не искат да правят деца и да ги отглеждат в България, целият този низ от проблеми ние искаме комплексно да го решим. Затова, пак повтарям, демографската криза е водеща в нашата програма. Всичките ни политики ще са базирани на решаване на този проблем".

Радио ВИДИН: Съгласен съм иначе, че онази промяна в Конституцията беше безумна. Аз обаче се притеснявам, че всичко това - този застой, който по-скоро е умишлен, ще доведе до рестарт на система, до промяна в модела. По-лесно е да стартираш наново, явно така мислят българските политици. Обаче ние си имаме закони, написани качествено. Изпълнителите са гола вода.

"Факт. Дори най-добрият закон не върши работа, ако не се прилага така, както трябва. Едно е да напишеш закона, второ е хората, които трябва да го прилагат, да го познават и да го правят както трябва. Съвсем трето е да се правят тези стъпки по прилагането. Едно е да глобиш някого, съвсем друго е после действително да го гониш да си плати глобата, защото ако не го гониш, той няма да се превъзпита от тази глоба, каквато е нейната цел. Това е проблемът. Затова говорим в нашата партия за професионализиране на всички аспекти на държавността и на администрацията. Като цяло на мисленето. Не могат да се правят неща на парче, които не е помислено как ще се приложат и после да няма последващ контрол, за да се прилагат действително. Може всякакви закони да приемаме иначе, но ако нещата не се правят - просто все едно не са приети".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31