Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Планински водач: Все повече хора се качват в планината

Снимка: Радио ВИДИН

На 11 декември отбелязваме Международния ден на планината. Отбелязва се от 2003 г. с резолюция на Общото събрание на ООН, за да се популяризира значението на планината за живота на хората, на устойчивото развитие на планинските райони и за подкрепа за планинските народи. 

Планината е нещо уникално. Тя ни дарява с чист въздух, пречиства съзнанието от стреса и напрежението в града, зарежда със спокойствие и положителни емоции, учи  на сила и на търпение, кара хората да се чувстват свободни и живи, прави ги по-здрави и жизнени, дава  уроци по екология и опазване на природата. За планината, нейните особености и характер, разказва Станой Арабаджиев, планински водач, доброволец в планинска спасителна служба във Враца:

"Всичко почна много отдавна с клуба по ориентиране, след това в клуба по алпинизъм... И така 40 години пребиваване в планината. Работил съм всичко в планината, от хижар, инструктор, планински спасител и сега водя туристи из планината. Това е място, където се чувствам най-добре и където срещнах най-добрите си приятели... В цяла България и Балканския полуостров водя групи... В Природен парк "Врачански Балкан" има още какво да се желае и има какво да се види...

В последно време има сериозен бум, което граничи с мода, сформираха се модерни маршрути и се прави с една цел - да се тагнат, но все повече хора се качват в планината. Туристическата култура почва да се повишава...

Вече е доста модерно така нареченото "пантене"- ски преходи и каране на ски в планински територии извън обособените, излизането със ски във високата планина. Това са неща, които набират масовост... Има основни правила за безопасност, свързани са с нашата подготовка - трябва да проучим маршрута, да го познаваме, да се снабдим с джипиес и да знаем да работим с него, добрата екипировка... Нещо, което се подценява, е краткият ден и да информираме нашите близки къде сме тръгнали...


Да, губил съм се в планината, всеки се е губил, важното е да знаеш как да излезеш от тази ситуация... Последният случай над хижа "Пършевица" - падна гъста мъгла и се случи така, че вървиш и не знаеш дали се катериш или слизаш..."

Повече - в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31
Валентина Васильонова

Валентина Васильонова, КНСБ: Работещите в агенциите към министерството на земеделието заслужават достойно заплащане

Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..

публикувано на 15.07.25 в 17:19
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.  По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..

публикувано на 15.07.25 в 16:28

Видински преподавател с награда за доклад в Национален форум

Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси.  На форума участниците..

публикувано на 15.07.25 в 16:00

Община Видин с разяснителна кампания за регистрацията на кучетата

Стартира разяснителна кампания за регистрация и кастрация на домашните кучета в Община Видин.  Кампаниятаподпомага  дейностите за овладяване на популацията на бездомни кучета.Срокът има гратисен период -  до 1 септември, след което ще се налагат санкции на стопаните на кучета. Основните стъпки, за да регистрирате кучето си, разясни..

публикувано на 15.07.25 в 14:20

Читалището в Синаговци събира стари предмети за изложба

Изложба на стари предмети от миналото на село Синаговци организира НЧ "Наука 1925", което тази година ще отбележи 100 години от създаването си.  От читалището се обръщат към всички жители на селото да донесат в читалището стари вещи, свързани с бита и живота на техните баби и дядовци, като носии, фотографии, книги, съдове и други,..

публикувано на 15.07.25 в 12:10