Празничният сезон носи радост, но често идва с доза стрес, породен от многобройни ангажименти, очаквания и финансово напрежение. По този повод искахме да разберем как празниците могат да станат по-спокойни и приятни, ако следваме няколко практични съвета.
Психологическата перспектива подчертава значението на доброто планиране, поставянето на граници и споделянето на отговорности. Вместо да се стремим към перфектност, е важно да се съсредоточим върху радостта от времето с близките ни и да си оставяме време за себе си, обясни психологът Стела Дечева:
"Възможно е да не си причиняваме стрес, а дори и да се подхлъзнем малко по "пързалката", защото няма как, ние сме хора, влияем се, още от края на ноември, началото на декември навсякъде се украсява... И някак това ни прави тревожни, засилват се депресивните състояния, особено при по-самотните хора. Може да се избегне. Най-добре е да се започне ранно планиране, за да не се събира всичко накрая. Също така в ранното планиране, да включим бюджета, не е окей след това шест месеца да изработваме парите, които сме похарчила по Коледа, реално това не е и целта на празника, той е с различна идея. Идеята е да сме с хората, които обичаме и да се насладим на една топлина и на щастие с обградените ни хора. Докато напоследък се наблюдава точно обратното - впускане в безумно пазаруваме, претоварване с хиляди ястия, което е напълно излишно. Хубаво е също така да споделяме - не да се нагърбваме с всичко, а когато вече усещаме, че ще се претоварим или ни идват повече задачите, да помолим някой да ни помогне, не може един да свърши всичко за всички останали."
От финансова гледна точка, разумното разпределение на бюджета и придържането към него могат да намалят напрежението, каза финансовият консултант Димитър Петров. Специалистът препоръчва планиране на разходите, съставяне на списъци и избягване на импулсивни покупки, за да можем да се насладим на празниците, без да съжаляваме за направените разходи.
"Основното, за да не си натоварваме бюджета е да подготвим предварително какви разходи искаме да направи, т.е. не е лошо още октомври, ноември да решим за кого и какви подаръци ще купуваме, ако не какви, поне какъв бюджет да отделим за това нещо. Като списък в най-добрия случай или поне "бюджетна разбивка" какво искаме да похарчим по празниците, за да избегнем купуването на импулсивни продукти, в резултат на много хубавите рекламни кампании на онлайн и не само онлайн търговците. Това е основното, с което трябва да започнем, другото е да се избегнат отрупаните маси... Защото в Западна Европа и в България, и в Щатите са в резултат на едни много изхвърлени тонове храна, което не е най-разумното нещо, което да правим в 21-ви век."
Нашата разходка сред видинчани показа, че хората имат свои собствени трикове за справяне със стреса и бюджета, като много от тях потвърдиха препоръките на специалистите.
"Стремим се едно след друго, за всеки празник, важните неща да са подсигурени, като и уютът в дома е ниво. Цените са доста високи в нашия град, така че малко по-скромно, но от всичко по малко има на трапезата и подаръчета за всеки. Времето прекарано с близките е най-важно... Трудно поддържам баланса между работата и подготовката за празниците. Повече време съм на работа, така че остават почивните дни... Моите специални трикове са помощта от родителите, като един млад, все още човек, помагат ми и с подготовката на празниците, и финансово понякога, това е моят трик. Да не се случват нещата в последния момент, това може би е ключовото. Повечето българи са с нагласата, че всичко се отлага до последния момент и аз с две мънички деца също оставям нещата за последния момент и това ме стресира."
В крайна сметка най-важното е да помним, че празниците са време за споделени мигове и създаване на спомени. Ако се фокусираме върху това, а не върху перфектността, празниците наистина могат да бъдат по-смислени, светли и радостни.
Повече по темата в прикачения звук
Жителите на село Кутово излязоха днес на мирен протест пред сградата на ВиК-Видини заради поредното спиране на водата в населеното място. От дружеството обявиха, че заради ремонтни и довършителни дейности на главния водопровод Сланотрън-Видин в селата Кошава, Сланотрън, Гомотарци, Антимово и Кутово ще бъде прекъснато водоподаването за три дни, като..
Певци, танцьори, инструменталисти и притежатели на автентични народни носии ще представят Видинска област на Националния събор на народното творчество в Копривщица . Общо 8 населени места ще изпратят свои участници, стана ясно след регионалния преглед, проведен през почивните дни на сцената на фолклорния събор "Жива вода" край село Орешец...
Една история за доброто ще разкаже с премиерния си спектакъл видинският куклен театър. "Ламята от улица "Войтешка" по Карел Чапек е дело на режисьора Елица Петкова и творческия екип, с който тя от години работи - сценографите Ива Гикова и Ивайло Николов, и композитора Пламен Петков. Това е първият им проект на видинска сцена. "Много искаме..
Видин да бъде обявен за "Град на българската бойна слава" . Предложението е на председателя на Общинския съвет Светослав Славчев и на общинския съветник Калин Виденов и е внесено за разглеждане в местния парламент. Поводът е навършването на 140 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия и Сръбско-българската война от 1885 г., в..
Днес, 2 юли, отбелязваме Международния ден на спортния журналист. Честването води началото си от 1994 г., когато се навършват 70 години от създаването на Международната асоциация на спортните журналисти. Малко хора знаят, че България е сред съучредителите на световната организация през далечната 1924 г., а българин е избран за член на..
Бившето VII Основно училище "Христо Ботев" във Видин да бъде превърнато в спортно учебно заведение . Това предложи на последната редовна сесия на Общинския съвет Милен Милчев от партия "Има такъв народ". Идеята за това се заражда още преди години: "Всъщност идеята е от мой колега, който е общински съветник в Пазарджик - олимпийския..
В екологичното законодателство на България са регламентирани забрани са отглеждане на различни животни от частни лица. Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Монтана, която отговаря и за област Видин, следи за спазването на тези забрани. Като регионална структура на Министерството на околната среда и водите провежда политиката..