Празничният сезон носи радост, но често идва с доза стрес, породен от многобройни ангажименти, очаквания и финансово напрежение. По този повод искахме да разберем как празниците могат да станат по-спокойни и приятни, ако следваме няколко практични съвета.
Психологическата перспектива подчертава значението на доброто планиране, поставянето на граници и споделянето на отговорности. Вместо да се стремим към перфектност, е важно да се съсредоточим върху радостта от времето с близките ни и да си оставяме време за себе си, обясни психологът Стела Дечева:
"Възможно е да не си причиняваме стрес, а дори и да се подхлъзнем малко по "пързалката", защото няма как, ние сме хора, влияем се, още от края на ноември, началото на декември навсякъде се украсява... И някак това ни прави тревожни, засилват се депресивните състояния, особено при по-самотните хора. Може да се избегне. Най-добре е да се започне ранно планиране, за да не се събира всичко накрая. Също така в ранното планиране, да включим бюджета, не е окей след това шест месеца да изработваме парите, които сме похарчила по Коледа, реално това не е и целта на празника, той е с различна идея. Идеята е да сме с хората, които обичаме и да се насладим на една топлина и на щастие с обградените ни хора. Докато напоследък се наблюдава точно обратното - впускане в безумно пазаруваме, претоварване с хиляди ястия, което е напълно излишно. Хубаво е също така да споделяме - не да се нагърбваме с всичко, а когато вече усещаме, че ще се претоварим или ни идват повече задачите, да помолим някой да ни помогне, не може един да свърши всичко за всички останали."
От финансова гледна точка, разумното разпределение на бюджета и придържането към него могат да намалят напрежението, каза финансовият консултант Димитър Петров. Специалистът препоръчва планиране на разходите, съставяне на списъци и избягване на импулсивни покупки, за да можем да се насладим на празниците, без да съжаляваме за направените разходи.
"Основното, за да не си натоварваме бюджета е да подготвим предварително какви разходи искаме да направи, т.е. не е лошо още октомври, ноември да решим за кого и какви подаръци ще купуваме, ако не какви, поне какъв бюджет да отделим за това нещо. Като списък в най-добрия случай или поне "бюджетна разбивка" какво искаме да похарчим по празниците, за да избегнем купуването на импулсивни продукти, в резултат на много хубавите рекламни кампании на онлайн и не само онлайн търговците. Това е основното, с което трябва да започнем, другото е да се избегнат отрупаните маси... Защото в Западна Европа и в България, и в Щатите са в резултат на едни много изхвърлени тонове храна, което не е най-разумното нещо, което да правим в 21-ви век."
Нашата разходка сред видинчани показа, че хората имат свои собствени трикове за справяне със стреса и бюджета, като много от тях потвърдиха препоръките на специалистите.
"Стремим се едно след друго, за всеки празник, важните неща да са подсигурени, като и уютът в дома е ниво. Цените са доста високи в нашия град, така че малко по-скромно, но от всичко по малко има на трапезата и подаръчета за всеки. Времето прекарано с близките е най-важно... Трудно поддържам баланса между работата и подготовката за празниците. Повече време съм на работа, така че остават почивните дни... Моите специални трикове са помощта от родителите, като един млад, все още човек, помагат ми и с подготовката на празниците, и финансово понякога, това е моят трик. Да не се случват нещата в последния момент, това може би е ключовото. Повечето българи са с нагласата, че всичко се отлага до последния момент и аз с две мънички деца също оставям нещата за последния момент и това ме стресира."
В крайна сметка най-важното е да помним, че празниците са време за споделени мигове и създаване на спомени. Ако се фокусираме върху това, а не върху перфектността, празниците наистина могат да бъдат по-смислени, светли и радостни.
Повече по темата в прикачения звук
Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение. Днешната неделя е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за изцеряването на слепия просяк..
Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..
Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство. Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..
Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..
С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..
"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...
Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР". Предаването "Земята, която ни храни"..