"Всички тия умряха с вяра, без да получат обещанията, а само отдалеч ги видяха и се увериха, приветствуваха ги и изповядаха, че са чужденци и пришълци на земята" (Евр. 11:13).
"Тъй говори апостолът за старозаветните праведници, които се удостоили да бъдат отци и предци по плът на нашия Господ Иисус Христос. Всички те живели преди Рождество Христово – едни десетки, други стотици, трети дори хиляди години – и всички те разполагали далеч не с тези средства за спасение, каквито имаме ние, живеещите след Рождеството на Христа.
А в същото време, как живели те? Сияели с такава вяра и благочестие, каквито рядко се срещат дори между нас, християните. Откъде идвало това? Най-вече оттам, че те имали правилен възглед за живота, съзнавали и изповядвали, че хората са само чужденци и пришълци на земята и че тяхното истинско отечество е на небесата (Евр. 11:14–16).
Ах, как би се изменил към по-добро нашият живот, братя, ако ние твърдо бихме помнили тази проста и общоизвестна в християнството истина. А те я помнили и се ръководели от нея в своята дейност!
Ние сме чужденци и пришълци на земята, нашето отечество е на небесата – съвсем понятно е защо ни е необходима вярата. Страната, в която ние се озоваваме след самото си рождение като пришълци, е страна неизвестна нам. Пътищата, по които сме длъжни да извършваме своето странстване към небето са също пътища неизвестни. Накрая и страната, към която трябва да се стремим, страната на вечността, е още по-непозната за човека.
Нужно е някой да ни даде верни сведения за тази и за другата страна и да ни посочи пътя, водещ право към небесното отечество. Нужен ни е знаещ и благонадежден водач, на когото бихме могли изцяло да се доверим. И ето, сам Господ Бог ни е дал всички необходими за нас сведения в Своето свръхестествено откровение. Сам Господ Бог ни е дарувал такъв надежден пътеводител в лицето на Светата православна църква, щото тя под Неговото невидимо ръководство да ни изяснява истините на откровението, да ни преподава благодатни сили за подкрепа по пътя и да ни предпазва от всякакви отклонения и заблуди. И за нас, чужденците на земята, остава само да вярваме с цялото си сърце и душа в истините на Божественото откровение и да се предадем изцяло с детско доверие на светата Църква, нашата духовна майка и ръководителка към вечния живот.
Ние сме чужденци и пришълци на земята, нашето отечество е на небесата – понятно е защо ни е необходимо благочестието. Чужденците не бива да се бавят по пътя и да се привързват към определени места. Напротив, те трябва да вървят все напред и напред, за да достигнат желаната цел. Ние се спираме по пътя си към небето, привързваме се към земята, когато и с мисли, и с желания, и с чувства се въртим във вихъра на земната суета, когато се предаваме на светски удоволствия, привързваме се към земните блага и богатства, увличаме се от суетна слава и почести, с една дума – когато живеем порочно.
Можем да бъдем устремени напред по пътя към небето само тогава, когато нашият ум мисли "за небесното… а не за земното" (Кол. 3:2), когато нашето сърце се стреми към духовни и вечни блага, когато нашата душа се възвишава над плътта и възхожда от една степен на нравствено съвършенство към друга по лествицата на добродетелите, водеща към Бога. Кой от нас след всичко това, ако той наистина желае да достигне небесното отечество, не ще осъзнае напълно обязаността да разпънеш "плътта си със страстите и похотите" (Гал. 5:24), да умъртвиш "земните си членове" (Кол. 3:5) и да се подвизаваш в благочестието (1 Тим. 4:8)? Амин."
Митрополит Макарий Булгаков
В рубриката "Съвременна Библия" – около двата големи християнски празника Рождество и Възкресение Христово, винаги текат много тематично свързани научно-образователни продукции. Изводът от тях винаги е един и същ – християнството е нищо повече от културно-религиозен феномен; Христос е чудесна личност, но не е Божий Син; битието е определило съзнанието на апостолите; Библията е сборник с текстове, написани от много и предимно неизвестни автори. Много и предимно неизвестни са и нейните редактори. Готов ли си да се довериш на науката в тези научно-образователни продукции? Аз - не!
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..