Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майсторки с възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинско

6
Снимка: Елисавета Йорданова



Възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинския край е един от подаръците, които неотдавна получи за рождения си ден етнографът от Русе Искра Тодорова. Ризата е изработена от майсторките везбарки Капка Виткова от Видин и Елисавета Йорданова от Русе. Поръчана е от близки на етнографката, която е с корени от Видинския край. За да създадат риза, доближаваща се максимално до традиционната, носена от българката преди повече от век, двете майсторки използвали автентично платно. Именно наличието на оригинален материал мотивира видинчанката, която по професия е машинен инженер, но повече от 20 години издирва, проучва и изработва зашивки на стари български ризи, да се заеме с изработката. Заедно с Елисавета Йорданова пресъздават характерната за района на Белоградчик и Димово традиционна дреха. 

Имаше оригинално платно. Един от големите проблеми да се създават подобни възстановки е липсата на материали за съответните периоди. Съвременните платове, които се намират, не дават същия ефект. В случая  ни се предостави оригинално платно. Това ни предизвика да се захванем и да предоставим оригинални мотиви от 19 век, края на 19 век, може да се каже. Това са мотиви, които са взети от първите издания с автентични шевици, включително видински, на Националния етнографски музей...Проблемът е само с материалите. Между нашата риза и това, което пише в книгите на изследователите, разликата са само конците. Ние до вълнени конци няма как да се доберем. Изпълнена е със съвременно мулине."

Видинските шевици са "извънредно дребни и нежни". Изпълнението им изисква майсторство, търпение и прецизност. Ето защо възстановяването на автентичната риза бърчанка от Видинско продължава около 4 месеца. 

Притежателката ѝ Искра Тодорова смята, че красивият дар я връща към корените ѝ, а като етнограф припомни, че носията е свещена дреха за българина.

Инициативата за възстановяването на традиционната българска дреха е близък семеен приятел на русенката с корени от Видинско. 

"Млад човек, който преди около три години ме потърси в музея, тъй като аз работя като етнограф в русенския музей, за консултация, тъй като беше много впечатлен от българските носии. Всъщност той разви невероятен интерес към носиите изобщо. С времето се сприятелихме, стана като член на нашето семейство. Много искаше да ме зарадва за рождения ден, тъй като знаеше, че аз имам само части от видинската носия  по наследство, майка ми е от Раяновци. По негова инициатива нещата се случиха. Свързал се е с двете майсторки - Елисавета и Капка, на които съм страшно благодарна, тъй като са положили колосален труд и то за доста малко време. Та въпросният млад господин Кристиян Кръстев е инициаторът. Междувременно беше ангажирал цялото семейство, та всъщност ризата е като дар от цялото семейство..."


Искра Тодорова разказа също, че ризата е основата на всяка българска носия и дори може да се нарече най-важната част на традиционното облекло.  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва патронния си празник

На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г.  великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия.  Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..

публикувано на 12.02.25 в 17:13

Логопеди с кампания за безплатни консултации

Кампания за безплатни консултации с водещи специалисти логопеди ще се проведе през март в цялата страна. Инициативата "Логопед с добро сърце" е организирана от платформата Логопедия.БГ по повод Европейския ден на логопедичната терапия - 6 март, който българските специалисти по речево развитие разпознават и като свой професионален празник. Кампанията..

публикувано на 12.02.25 в 15:34

Враца почита Мистер Сенко и магията, която завладя света

Да разнасяш главата си по целия свят, но не на раменете си, а под мишница, с виртуозност, с която в детските си години на сиротство и мизерия, за да оцелееш, като "гаврош" си продавал "лимонада и пасти" - това е история, в която си струва да се вгледаме. Зад илюзията на славата на почетния гражданин на Париж, София и родната Враца , признат по цял..

публикувано на 12.02.25 в 13:00

Климатичните промени и грижата за лозята

Промените на климата са все по-осезаеми през последните години. Свидетели сме на все по-големи горещини, все по-чести са и екстремни климатични явления- наводнения, бури, суши, градушки, екстремно високи температури. Всичко това изправя земеделците пред сериозни предизвикателства, най-вероятно ще  има и  негативно въздействие върху земеделието и..

публикувано на 11.02.25 в 17:30

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00