Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майсторки с възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинско

6
Снимка: Елисавета Йорданова



Възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинския край е един от подаръците, които неотдавна получи за рождения си ден етнографът от Русе Искра Тодорова. Ризата е изработена от майсторките везбарки Капка Виткова от Видин и Елисавета Йорданова от Русе. Поръчана е от близки на етнографката, която е с корени от Видинския край. За да създадат риза, доближаваща се максимално до традиционната, носена от българката преди повече от век, двете майсторки използвали автентично платно. Именно наличието на оригинален материал мотивира видинчанката, която по професия е машинен инженер, но повече от 20 години издирва, проучва и изработва зашивки на стари български ризи, да се заеме с изработката. Заедно с Елисавета Йорданова пресъздават характерната за района на Белоградчик и Димово традиционна дреха. 

Имаше оригинално платно. Един от големите проблеми да се създават подобни възстановки е липсата на материали за съответните периоди. Съвременните платове, които се намират, не дават същия ефект. В случая  ни се предостави оригинално платно. Това ни предизвика да се захванем и да предоставим оригинални мотиви от 19 век, края на 19 век, може да се каже. Това са мотиви, които са взети от първите издания с автентични шевици, включително видински, на Националния етнографски музей...Проблемът е само с материалите. Между нашата риза и това, което пише в книгите на изследователите, разликата са само конците. Ние до вълнени конци няма как да се доберем. Изпълнена е със съвременно мулине."

Видинските шевици са "извънредно дребни и нежни". Изпълнението им изисква майсторство, търпение и прецизност. Ето защо възстановяването на автентичната риза бърчанка от Видинско продължава около 4 месеца. 

Притежателката ѝ Искра Тодорова смята, че красивият дар я връща към корените ѝ, а като етнограф припомни, че носията е свещена дреха за българина.

Инициативата за възстановяването на традиционната българска дреха е близък семеен приятел на русенката с корени от Видинско. 

"Млад човек, който преди около три години ме потърси в музея, тъй като аз работя като етнограф в русенския музей, за консултация, тъй като беше много впечатлен от българските носии. Всъщност той разви невероятен интерес към носиите изобщо. С времето се сприятелихме, стана като член на нашето семейство. Много искаше да ме зарадва за рождения ден, тъй като знаеше, че аз имам само части от видинската носия  по наследство, майка ми е от Раяновци. По негова инициатива нещата се случиха. Свързал се е с двете майсторки - Елисавета и Капка, на които съм страшно благодарна, тъй като са положили колосален труд и то за доста малко време. Та въпросният млад господин Кристиян Кръстев е инициаторът. Междувременно беше ангажирал цялото семейство, та всъщност ризата е като дар от цялото семейство..."


Искра Тодорова разказа също, че ризата е основата на всяка българска носия и дори може да се нарече най-важната част на традиционното облекло.  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43
Врачански митрополит Григорий

Рождественско послание на Врачанския митрополит Григорий

Христос се роди! Прославете Го! Възлюбени в Господа чеда на светата Врачанска епархия, Днес, когато празнуваме раждането по плът на нашия Спасител Иисус Христос, прославяме Господа и възкликваме: „Бог е с нас” (Ис. 8:10; Мат. 1:23). Сърцата ни са обзети от чувство на радост, благодарност и удивление, защото Той дойде в света, за да..

публикувано на 25.12.24 в 00:05

Във Видин пресъздадоха обичаите за Бъдни вечер

Традиционният фолклорен събор "Бъдник" събра на площад "Бдинци" във Видин читалища от областта, жители и гости на града. По време на 16-тото издание на проявата беше украсена двуметровата сурвачка, бяха пресъздадени автентични обичаи, деца месиха коледни краваи. По традиция бе организиран и конкурс за обреден хляб, тази година с първо място бе..

публикувано на 24.12.24 в 14:30

Две песни на певец от Северозапада са включени във филма "Почивката"

Певецът от българския Северозапад, Валентин Велчев от Враца,  се съгласи две негови песни да бъдат включени в новия български филм  "Почивката".   Двете песни са  "От Враца до Дунава" и "Аз съм Валентин".  Жанрът на новия филм е комедиен, в него участват актьорите Димитър Кирязов и Силвия Йорданова, познати ни от поредицата "Светът на..

публикувано на 24.12.24 в 12:00

Защо пазаруваме "като за последно" по празниците

Ако пред големите вериги хранителни магазини, не намираш място за паркиране, опашката пред магазина за месо стига до улицата, а около себе си виждаш повече опаковъчна хартия отколкото паднали листа, а портмонето ти е все по-леко като перце, значи няма какво да се чудим, на прага сме пред  коледните и новогодишни празници. Защо обаче последните..

публикувано на 23.12.24 в 17:00

Децата и празниците: Как да намалим фокуса върху материалното

Забелязали ли сте как през празниците всичко сякаш се върти около подаръците ? Особено при децата - чакат с нетърпение големите кутии под елхата.   Понякога това може да засенчи истинската магия на празника . Но пък подаръците не са само материални неща - те носят послание, грижа, внимание.  Децата често не осъзнават това. За тях подаръкът..

публикувано на 23.12.24 в 16:00