Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конкурс по случай 35 години Природен парк "Врачански Балкан"

Снимка: Радио ВИДИН

Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка.

"Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от територията на парка. Би могло също така да покажат някой водопад или някоя забележителност, пещера, която ги вдъхновява", каза Оля Генова- експерт в Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан".

Готовите чинийки се приемат в Природозащитен център "Натура". Могат да бъдат донесени на място или изпратени на адрес: гр. Враца, ул. "Поп Сава Катрафилов" 27-29. Крайният срок е 10 януари 2025. На гърба на чинийката трябва да бъдат изписани трите имена на участника и телефон за контакт Предвидени са атрактивни награди. Наградените ще бъдат обявени след 10 януари. След като бъдат обявени печелившите ще бъде подредена изложба с декорираните хартиени чинийки.

"Избрахме този вариант, тъй като искаме да популяризираме използването на еко материали за нашия конкурс", допълни Оля Генова.

По случай отбелязването на 35 години от създаването на Природен парк "Врачански Балкан" Дирекцията на парка реши да направи анкета сред широката общественост, за да види доколко хората познават Природен парк "Врачански Балкан".

"Самата анкета беше попълнена от 255 човека. Тя съдържаше 7 въпроса, насочени към природните забележителности на парка и неговото биоразнообразие. След обработка на данните вече ние бяхме приятно изненадани, че голяма част от хората, които попълниха анкетата всъщност се оказва, че добре познават Природен парк "Врачански Балкан" и неговото биоразнообразие. Единственият въпрос, който затрудни нашите посетители и туристите, които посещават парка е свързан с правния статут на природния парк", съобщи Оля Генова- експерт "Връзки с обществеността и образователни програми".

На въпроса "Какъв статут има Природен парк "Врачански Балкан" според българското законодателство?", само 42,7% от участниците са отговори правилно, че паркът е "Защитена територия". Останалите 57,3 % са посочили грешни отговори като "природен резерват",  "защитена местност" или "поддържан резерват". 

"Защитената територия" е по-широк правен термин, който включва няколко различни категории: природни и национални паркове, резервати и защитени местности. Врачански Балкан попада в категорията "Природен парк", приоритет на която е устойчивото съчетаване на природозащита и рекреация.

По отношение на биоразнообразието участниците показват добри познания. Мнозинството от анкетираните (42,3%) са отговорили правилно, че дивата котка е сред бозайниците на Врачанския Балкан. 31,6% смятат, че в тук могат да видят дива коза, 17,8% вярват, че могат да срещнат кафява мечка, а 8,3% мислят, че има рисове.

На въпроса за възстановяването на популацията на белоглавия лешояд резултатите са наистина впечатляващи - 85,8% от респондентите са запознати с полаганите в тази посока усилия. Това е нагледен пример за ефективността на образователните програми и публичните инициативи на парковата администрция. Осведомеността на обществото е ключов фактор за устойчивостта на постигнатите успехи в реинтродукцията на лешоядите.

Проведената анкета показва, че някои аспекти от работата на парковата администрация изискват допълнително разяснение. В тази връзка Дирекцията на парка ще продължи с образователните инициативи, за да повиши осведомеността на обществото за природните богатства и регулациите на парка. Основен акцент ще бъдат образователните програми, насочени към ученици, местни общности и туристи.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05

26 декември - Ден на бащата

На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..

публикувано на 26.12.24 в 11:05

В "Музикална зона" на 26 декември 2024 слушаме песни, посветени на празника Рождество Христово

Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..

публикувано на 26.12.24 в 09:00

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43

Майсторки с възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинско

Възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинския край е един от подаръците, които неотдавна получи за рождения си ден етнографът от Русе Искра Тодорова. Ризата е изработена от майсторките везбарки Капка Виткова от Видин и Елисавета Йорданова от Русе. Поръчана е от близки на етнографката, която е с корени от Видинския край. За да създадат..

публикувано на 25.12.24 в 13:58