Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

Историята на Дара

| Интервю
Снимка: личен архив



В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат свързани само с празниците - те трябва да са част от ежедневието ни.

Да помогнеш на бездомно животно е не само проява на човечност, но и отговорност към света, в който живеем. Животните, изоставени на улицата, не са там по собствен избор - често това е резултат от безотговорност или небрежност на хората. 

Спасителни действия като тези на Никол не само променят живота на едно същество, но и показват, че дори малки жестове могат да имат огромно значение. Няма съмнение, че изоставянето на животни е сериозен проблем. Много от тях, като Дара, не могат да оцелеят сами на улицата - особено през студените зимни месеци.  Те страдат не само от физически трудности като глад и студ, но и от липсата на внимание и любов. Затова е важно да напомняме на хората, че домашният любимец е доживотна отговорност, а не временен ангажимент. 

Инициативи като тази на Никол ни показват, че помощта не е задължително да бъде мащабна - дори едно спасено животно е огромна промяна за неговия живот. Грижата за животните не само спасява тях, но и ни прави по-добри хора, изграждайки общности, в които състраданието и уважението към живота са водещи принципи.

"Пътувайки към София, на пътя между две села, имаше две кученца, които лежаха там, там им беше топличко явно- бяха много малки. Бяха като топченца, като малки мечета. И спрях веднага, за да ги прибера от пътя и ги оставих отстрани, в дерето буквално, по-навътре, с идеята, че ще мога така да ги опазя и си бях казала, че на връщане от София ще мисля какво да правя с тях, защото не могат така да останат, което се и случи. След два дни, когато се върнах, пак на същото място спрях и за съжаление обаче, неприятен момент, че едничкото беше вече прегазено на пътя, и още по за съжаление се беше случило много, много скоро, преди ние да минем оттам. Спрях и започнах да търся другото кученце, беше обаче доста тъмно, не успях да го намеря и затова на следващия ден, по светло, се върнах отново там, беше 24 часа по-късно. Само се молех през цялата нощ да имаме късмет с него и да е живичко. Върнах се там, търсих го, никъде не го намерих и казах, че ще стоя до колата, докато не се появи от някъде... И в един момент се появи. Излезе от канавката и тръгна към мен, което беше най-стрнното. Аз стоях там сигурно половин час преди това. На момента я взех с една хавлийка, сложих я в колата и си я прибрах", разказва Никол. 



След това Никол започнала да търси дом на Дара. 

"Сигурно два, три месеца - непрекъснато търсех. По всевъзможни начини, но се оказа, че Божидара или Дара, си е намерила своя дом и вече това ѝ е втора зима при нас, втори сняг на Дара."



От днешната история разбрахме, че трябва да проявяваме сърцатост, и нека не чакаме празниците, за да правим такива добри дела, защото доброто е навсякъде около нас и всеки ден е възможност да направим света по-малко суров и по-топъл за всички негови обитатели. 

"Като за начало ще е достатъчно да спрат да изхвърлят тези създания на улицата, да спрат да ги развъждат, за което трябва и закон, работещ, защото то има, но никой не го спазва, никой не го контролира и да разберат, че това също са живи същества с чувства, разбират абсолютно всичко, страдат, което е ужасно - като всяко живо създание, което бива тормозено. Това е призив не само към обикновения човек, ами към всички, които работят в институциите, които трябва да поемат отговорност за това нещо, най-много те."

Нека Никол и нейната история ни напомнят, че добрината е силата, която може да промени света - не само за животните, но и за нас самите. 

И най-важното - да бъдем добри целогодишно, защото всеки ден е подходящ за един добър жест.

Повече по темата чуйте в прикачения файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Когато удобството стана мода - как пандемията оформи стила на обличане

Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..

публикувано на 07.04.25 в 16:25

Първокласници поздравиха медици във Видин за професионалния им празник

На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. На тази дата през 1948 година е приет уставът на Световната здравна организация. Денят е професионален празник на работещите в областта на хуманната медицина.  Във Видин ученици от Основно училище "Любен Каравелов" поздравиха медиците в Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“...

публикувано на 07.04.25 в 15:56

Видинчанинът Емо Йоцов се връща в родния град със смях без филтър

Видинчани и гостите на града ще имат възможност на 10 април, четвъртък, да се посмеят, тъй като в града ще дойде комедиантът Емо Йоцов от Стендъп Комеди Клуб София , роден и израснал във Видин.  Емо е комедиант на годината за 2024 година. Той не обича захаросаните истории. Не обича и преструвките. В стендъп комедията му няма място..

публикувано на 07.04.25 в 14:00

Нужна ли е интелектуална хигиена в социалните мрежи?

Всички ние използваме "социалните мрежи". Самото наименование означава споделяне и затова най-добрата практика в социалните медии е да се създаде продукт, който си заслужава да бъде споделен. Съдържанието може да бъде в различни формати - текст, снимки, видео. Ако то съдържа ценна информация и достигне до голяма целева аудитория, тогава хората..

публикувано на 07.04.25 в 13:13

Димитър Шонев - един от дейците на Врачанското музикално общество през миналия век (снимки)

Днес си ще си припомним живота и делото на Димитър Шонев - една личност, оставила бележита следа в музикалното общество на Враца от миналия век.  Той е роден на 13 февруари 1922 година в града под Околчица. Неговият музикален талант се е забелязвал още като е бил юноша, около 10-12 годишен, ни разказва Велик Клюнков , уредник отдел "Най-нова..

публикувано на 07.04.25 в 12:00

Ако прекрачим в сърцето си отвъд Йордан, душите ни ще намерят покой

Петата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, е посветена от Църквата Христова на  преподобната Мария Египетска . "Защото и Син Човечески не дойде, за да Му служат, но  да послужи и даде душата Си откуп за мнозина." /Марк.10:45/ Миналата Неделя чрез примера на св. Йоан Лествичник Православната..

публикувано на 06.04.25 в 08:00

Романът "Как да убиеш семейството си" на Бела Маки

Грейс Бернард е 28-годишна красива, привидно съвсем нормална жена, но с необикновена история. Работата е там, че тя има зад гърба си вече шест убийства – някои брутални, други – не чак толкова, но в момента по ирония на съдбата лежи в затвора заради убийство, което не е извършила. Не го беше замислила така, но… Не се заблуждавайте! Грейс не е..

публикувано на 04.04.25 в 17:29