Около празничната първо-януарска еуфория да се поздравяваме с новата година и да се отрупваме с благопожелания каква да е тя, сякаш встрани остават два значими повода за църковно тържество. Покрай имениците, които у нас са над 116 хиляди души, се сещаме, че е денят на св. Василий Велики, а малцина свързват първия ден на новата година с Господския празник - Обрезание Господне.
"Този празник от една страна в църковно отношение малко е закрит от двата съседни празника - Рождество Христово и следващия - Богоявление... Това не го омаловажава, напротив. Той е Господски празник, на който ние трябва да отдадем значимото и трябва да го отпразнуваме подобаващо като всеки един празник..."
Така врачанският митрополит Григорий ни въвежда в атмосферата на празника Обрезание Господне, за който евангелското повествование разказва:
"В осмия ден след своето раждане Господ Иисус Христос е бил обрязан и му е било дадено името Иисус... И ние знаем, че обрезанието в Стария завет е предобраз на тайнството свето кръщение, защото тогава се е обрязвала крайната плът на младенеца и му се е давало име... В Новия завет човек приема свето кръщение, приема Божията благодат, приема Дух свети и става една нова твар в Господа Иисуса Христа."
Този нов човек, според аскетическата традиция на църквата, изоставя предишните си греховни навици и разположения и поема към съвършенството в духа на евангелските добродетели. Това е път на вътрешна промяна, път на сърдечното обрязване, за което ярък пример е празнуваният днес отец на Църквата и вселенски учител - св. Василий Велики.
"Велик светия, който в своето време получил едно от най-добрите образования. Използва това, за да бъде преди всичко архипастир, един от тези, които посвети живота си на църквата, на членовете на църквата."
Врачанският театър ще представи поредното си ново заглавие в репертоара. На 9 и 10 април в камерната зала ще се изиграят премиерните спектакли на „12 разгневени мъже" от Реджиналд Роуз, чийто режисьор е Петринел Гочев. В спектакъла, както показва заглавието, участват 12 мъже, но и две жени. Каква е тяхната роля разказва режисьорът Петринел Гочев..
Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено. Тараните са мощни машини за разбиване на..
В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700". В нея всеки дава..
Дванайсетокласничката Ясмина Витанова, която учи специалност "Търговия" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се класира на трето място в Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". Съревнованието на тема "Устойчиво развитие на селския туризъм" се проведе в град Кюстендил. Проектът на Ясмина и нейния екип показва..
Николай Евгениев, зрелостник на видинската природо-математическа гимназия, вече е студент във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет "Свети Климент Охридски". Това стана възможно след като той се нареди на четвърто място във втория кръг на Националното състезание по елементарна математика "Проф. Борислав..
На 8 април отбелязваме Международния ден на ромите , който се се чества от 1992 г. от ООН и Европейския съюз. Началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност се поставя през 1971 година в Лондон, когато се провежда за първи път световен ромски конгрес. Днес този ден се смята за "Ромското..
Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..