Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

| Интервю
3
Снимка: колаж на РАДИО ВИДИН



Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките!

Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да направи нещо различно – да превърне шапките в истински произведения на изкуството. Тя започва да рисува върху тях, внасяйки уникалност и стил, които привличат вниманието на всички.

С времето Дебора решава да се впусне още по-дълбоко в процеса, като започне да крои и шие шапките от нулата. Въпреки че този процес се оказва прекалено дълъг, тя не се отказва от страстта си – връща се към рисуването и декорацията, където открива истинското си призвание.

Когато носи своите шапки по улиците, реакцията на хората е изумителна.



"Започнаха да ме спират и да ме питат откъде съм си купила шапката. Тогава разбрах, че моето хоби може да носи радост и на другите. Това беше моментът, в който реших да създавам шапки и за други хора", разказва тя.


"Идеите идват директно от клиента, но когато реша да се вдъхновя, мен всъщност всичко ме вдъхновява. Просто сядам, виждам цвета на шапката и преценявам с какво ще си отива, какво искам да нарисувам, дали ще са животни, дали ще са букви, числа, или нещо, каквото и да било, просто каквото на мен ми харесва... Тогава е малко по-трудно, защото не знаеш кой клиент какво точно харесва и дали би му харесала идеята, но има и шаблони, които също могат да се използват, така че винаги можеш да покажеш на клиента и да го питаш дали това му харесва или не. По-лесно се работи, когато има някаква готова визия, когато има нещо готово и като ми изпрати снимка ми е много по-лесно да работя по снимката." 


Дебора използва най-различни техники в декорацията на шапки.


"Лепене, пирографии, рисуване с най-различни видове четки. Можеш много да експериментираш върху една шапка, каквото и да сложиш винаги може да бъде интересно... Най-често ме карат да им лепя ципове и камъчетата, да е лъскаво, трябва да има нещо лъскаво. Висящи, стърчащи елементи, пера много харесват хората."  


Днес Дебора има множество доволни клиенти – предимно приятели и познати, които гордо носят нейните творения. Шапките ѝ не са просто аксесоари, а уникални произведения на изкуството, които правят всяка визия специална.


Историята на Дебора Йорданова е пример за това как страстта и упоритостта могат да превърнат едно хоби в истинска професия. Тя доказва, че когато влагаш сърцето си в нещо, резултатите винаги впечатляват.



Ако и вие искате да притежавате нещо уникално, което носи духа на изкуството, запознайте се с творчеството на Дебора тук - Black cat Accessories by Deb. Нейните шапки ще ви вдъхновят да изразите себе си по начин, който никой друг не може.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11

Хера – японска принцеса с голямо сърце

 В "97 лапи и една опашка" днес ни гостува едно от най-милите кученца, които сме срещали някога . То е порода японски хин и се казва Хера . Тя е на 13 години - 13 години истинска и непринудена любов! Нейният стопанин казва за нея, че е тяхното „всичко“! С черната си окраска, вечно ближещо езиче и поглед като на малък философ, Хера е една..

публикувано на 16.05.25 в 15:30