Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се справим със следпразничната депресия

| Интервю
Теди Генова, психолог
Снимка: личен архив



Следпразничната депресия е феномен, с който много хора се сблъскват след края на празниците. След еуфорията на украсата, подаръците и празничните вечери идва период на тишина и празнота, който може да се окаже предизвикателство за психиката.


Според специалисти причините за това състояние са многообразни. Празничният период често е съпътстван от голямо напрежение – големи очаквания, повишени емоции и финансови разходи. След неговия край настъпва внезапна промяна – липса на събития и шумотевица, което води до усещане за празнина.


По време на празниците много хора харчат повече за подаръци, пътувания и храна, отколкото могат да си позволят. Когато празничната еуфория отмине и реалността настъпи със сметките за плащане, това може да бъде значителен стресов фактор. Освен това физическата умора след приготовленията, гостуванията и липсата на време за почивка също играе роля.


Високите очаквания за "перфектните празници" често остават неудовлетворени, което води до чувство на разочарование. Социалните мрежи също не помагат – хората се сравняват с "идеалните празнични моменти" на другите, което задълбочава усещането за неудовлетвореност.


Как да се справим със следпразничната депресия?


Психологът Теди Генова съветва:


"Когато тези наши очаквания са нарушени, когато вече се завърнем към нашето обичайно ежедневие, което е свързано с работа, с ангажименти, може да е свързано и с малко повече умора, то у нас настъпва едно усещане за лека депресия...Тъй като нашето битие е свързано с финансите и с това да можем да осигурим и най-базовите потребности, така че това определено може да доведе до една допълнителна тревожност след празниците. Зад тези симптоми, трябва да имаме една себерефлексия, да си дадем сметка колко време продължава, тъй като, ако те продължават в рамките на две, три седмици, след празнични период, това е нещо, което бих могла да го нарека  по-скоро типично, нещо обичайно. Но ако това продължи или усещаме, че симптоматиката се засилва и задълбочава, то определено трябва да се обърнем към специалист."


Експертът съветва също да планираме малки радости в ежедневието, които да запълнят празнината след празниците – разходка, ново хоби или време, прекарано с близки приятели.


"Да продължим срещите си с наши близки, с хора, с които истински се чувстваме добре, хора, които създават у нас едно приятно, ведро настроение е нещо много важно", допълва Генова.


Следпразничната депресия е преходен етап, който ни дава възможност да се фокусираме върху баланса, спокойствието и новите възможности. С правилния подход можем да започнем годината с нова енергия и оптимизъм.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50