Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

13
Снимка: радио Видин

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав. 

Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста заможни жители.

Само на 24 км е от Видин, но има свои характеристики и особености, които го отличават коренно от всички населени места наоколо. 

Първо, диалектът е доста особен и не се среща в други села в района. Има сходни черти със съседните сръбски говори, както и с преходните говори на юг. Повлиян е лексикално и от влашкия диалект. Легендата разказва, че когато Господ вървял по света и раздавал езиците на народите, точно на това място се препънал и торбата, в която носел езиците, се разпиляла. Затова наречието, което се използва в Ново село, е уникално. Има издадена книга за говора в Ново село. И днес местните хора си говорят на своя новоселски говор. 

И, второ, жителите се славят с особения си вироглав характер. Девизът на селото е: „Ми смо си ми“ (Ние сме си ние).

Иначе в Ново село са съхранени духовните традициите като танци и песни, а материалните ценности като новоселските носии са запазени, някои от тях са на над 100 години.

В района почвите и климатът са благоприятни за развитие на лозарството и винопроизводството. Най-известен сорт грозде е "Новоселската гъмза". Главен поминък на населението е селското стопанство. В селото има няколко земеделски кооперации. 

Читалището-паметник „Земеделец-1874“ е основано през 1874 г., а в сегашния вид сградата е от 1930 година, построена с помощта на видния новоселянин архитект Илия Попов. 

Църквата „Свети Никола“ е паметник на културата с местно значение. 



Кмет за първи мандат в община Ново село е Венцислав Ангелов. 

Около 2500 са жителите на община Ново село, казва заместник- кметът Мая Иванова и допълва: 

"Населените места в общината са доста живи, има млади хора, които живеят тук, но не са регистрирани по постоянен адрес... Инфраструктурата в общината не е в добро състояние, но се работи в посока нейното подобряване... Това е наша основна цел. Приключиха три основни обекта - реконструкция на ул. "Г. Марков" в Ново село, с нови тротоари, нов асфалт, общата стойност 248 хил. лв., финансирането е от МРРБ... По същия начин друга улица - "П. Р. Славейков" е ремонтирана за 581 хил. лв... Приключен е основния ремонт на улица "12" във Флорентин, предстоят основни ремонти на улици във всички населени места в общината. Изготвени са работни проекти за реконструкция и асфалтиране в селата Неговановци, Винарово, Флорентин, Ясен, Ново село.

Общината е с грижа за възрастните хора, подкрепяме хората с увреждания. Те имат лична помощ с определен брой часове, това са 74 ползватели и 76 лични асистенти за тях... Имаме и "Топъл обяд" за 100 потребители, безплатна е услугата за тях."



В Ново село е развита социалната дейност. Тук се намира Домът за възрастни хора с деменция. Има три центъра от семеен тип и едно преходно жилище (жилище за деца, на които им предстои излизане от социалните услуги, където да изградят умения, за да се научат да живеят самостоятелно). В селото работят училище и детска градина, с изнесени групи в селата Флорентин, Неговановци и Винарово. Община Ново село работи по различни проекти с цел качествен живот на своите жители, казва заместник-кметът Мая Иванова: 

"Работата е проблем в малките населени места... Има земеделски стопанства, които осигуряват препитание за местните... Има и хора, които пътуват до града... Лозарството също осигурява работа на част от хората... През 2024-а закупихме автомобил за разнос на храна... Обслужват се всички населени места... Стойността му е 44 911 лв... Закупихме и комбиниран багер на стойност 198 360 лв. със средства от целева субсидия на капиталови разходи, както и камион от 3 тона... Закупен е терен за разширяване на гробищния парк в село Ясен."  

Селото очаква своето обновяване. В центъра се намира голямата сграда на Търговския дом, изготвен е проект за неговата реконструкция и частично възвръщане на дейността му като ресторант. Предвижда се да има хотелска и административна част.

Хората от третата възраст в Ново село се събират понеделник, сряда и петък в своя пенсионерски клуб. Тук те обсъждат всичко, което ги вълнува, пият кафе и безалкохолно и това, за което се сетят като проблем, поставят и отправят към кмета на Ново село:



"Живее се и добре, и лошо. Ако се замитат проблемите, те се замитат и няма решаване през годините... 15 години не можем да си извоюваме половин бройка тука за клуба... Сега ни дадоха такава... В Брегово има човек с цяла бройка... Добре се живее тук, но е добре да ни се изнася някаква лекция по дадена тема, културна информация... Имаме екскурзии, празненства, празници, имаме си живот... Младите хора липсват и тук, има само пенсионери... Ние си живеем нашия живот, но другите хора не са обхванати в нищо, дори не почистват улиците... Трябва да има работа за хората, това е истината." 

Каква е дейността на местното читалище разказва секретарят Любка Ангелова:


"Библиотечната ни дейност е най-важна. Художествената ни дейност също е важна... Кандидатстваме по проекти всяка година... Имаме и културен календар, който се приема от читалищното настоятелство... Поддържаме два танцови състава." 


Повече - в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00

Правителството отряза ресторантьорите за ДДС ставката - какво следва?

Ресторантьори излязоха на протест миналата седмица, заради връщането на 20% ДДС ставка. Те заплашиха с блокади на пътища в цялата страна, заканиха се да доведат и хлебопроизводители на жълтите павета. От Нова година данъкът за ресторантьорския бранш се увеличи от 9 на 20%, след като по-ниската ставка се прилагаше от пандемията, заради..

публикувано на 26.03.25 в 10:45

Ускоряват строителството на пътя Видин-Ботевград?

Ускорено строителство на новия път Видин-Ботевград обеща регионалният министър Иван Иванов , след като изграждането на най-важния инфраструктурен проект за Северозападна България значително се забави през последните години и крайният срок за завършването му все още не е ясен. Очакванията са редовното правителство да активизира дейностите и да се..

публикувано на 25.03.25 в 14:39