Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделската общност с все повече предизвикателства

Снимка: РАДИО ВИДИН

Кои бяха най-големите предизвикателства пред земеделската общност през изминалата година? На кои сектори повлияха последиците от климатичните промени? Наблюдава ли се промяна в структурата на земеделските стопанства и отглежданите култури? Младите фермери имат ли новаторски дух и как изглежда земеделието на бъдещето? В "Земята, която ни храни" отговор на тези въпроси дава проф. Божидар Иванов, изпълнителен директор на Институт по аграрна икономика. 

Изпратихме трудна и до голяма степен непредвидима година - за всички и във всички сектори на икономиката. Интересна и шарена бе годината и за земеделските производители. Все още се усещат последствията от ковид-кризата, инфлацията и войната в Украйна, а земеделската общност бе изправена пред редица предизвикателства, посочи проф. Божидар Иванов: 

"Година на продължаващите предизвикателства. Започнаха с началото на ковида преди 4-5 години, ковид отмина, но те продължиха с инфлацията, която се отрази на цялата икономика. В земеделието нещата се отразиха на повишението на ресурсите, на използваните суровини и материали. Цените на земеделската продукция тръгнаха надолу... В момента земеделието като цяло в света е в по-неизгодно положение с оглед на това, че изкупните цени са намалели малко повече в сравнение с цените на вложенията и това, което използват в производството си... Продължаващата война в Украйна също дава своето отражение, най-вече по отношение на логистиката и сътресенията, които има в доставките... Макар и да липсват окончателни данни, може да се каже, че най-вероятно 2024 година ще бъде с между 5 и 10 % по-слаба от предходната година..." 

Засушаването и високите температури се отразиха най-вече на полските култури, при които липсва напояване. Въпреки все по-честите засушавания и на фона на променящия се климат, не се наблюдава смяна на отглежданите основни култури, по-слабо обаче е производството на зеленчуци, посочи проф. Божидар Иванов. По думите му продължава да намалява и броят на малките земеделски стопанства:

"Продължава тази тенденция- окрупняването и консолидацията, малките стопанства продължава тяхното намаляване. Все повече и повече малки, полупазарни земеделски стопанства, земеделски стопанства на домакинствата в селата продължава да намалява. Намалява и работната сила, това се компенсира от съотношението наети-ненаети работници... Платеният труд започва да превишава този на фамилните и самонаетите в земеделието..."

Все по-професионално ориентирано е земеделието в големите стопанства, но пък заради инфлацията и свитата доходност на стопанствата, през последната година инвестициите в стопанствата са по-малко, посочи проф. Божидар Иванов. Според него предизвикателство пред земеделците ще са изискванията и необходимостта от иновации и адаптация към климатичните условия и към подобряване на ефективността на стопанствата в условията на все по-нарастваща конкуренция. Успокоителното е, че се наблюдава подновяване на поколенията и появата на нова генерация земеделци, които са по-смели и ориентирани към нововъведенията. Как стои българското земеделие на световната карта? 

"Много е различно. Ако погледнем в сектори, в които имаме добри позиции, най-вече при зърнените и маслодайните култури- там се представяме много добре, въпреки трудностите, които през миналата година ги имаше, по отношение и на цените, и на пазарите, и на производството... Но има изоставане при сектори, свързани с основното потребление на храни- зеленчуци, плодове, мляко и месо. Там кризата продължава и не се виждат някакви обещаващи резултати... 
...Няма еднозначен отговор на какво се дължи това, конкуренцията в света е много голяма, а за да бъдеш успешен и да обърнеш тенденцията, се изискват усилия, време и предпоставки това да се случи... Не е въпросът колко ти се подобряваш, а как се подобряваш в сравнение с останалите... 
...Политиката в държавата също е от значение, трябва да се предприемат действия тези сектори да се съживят и да се обърне тази тенденция, за да може да се постигне по-високо ниво на самозадоволяване... Това е главният измерител- самозадоволяването, и потенциала, който имаме да се реализира, защото той е много по-голям от това, което имаме в момента като постижения..." 

В бъдеще трябва да се работи върху нови начини за правене на земеделие, посочи експертът:

"Трябват дълбочина, перспектива и новаторство, за да се справим с това, което предстои. Да се върви в посока на това да се намалява себестойността на продукцията и да се гарантира производството с по-малко ресурси, по-голяма възвращаемост на това, което се влага и намаляването на риска от такива неблагоприятни ситуации, които могат да настъпят. ... Земеделските производители стават повече доставчици на обществени блага, не просто производство на храни, а начинът, по който се произвежда, да не нанася щети върху околната среда... Наближава и ерата на лабораторното месо- това е едно от нещата, с които земеделието ще трябва да се справя... Засега не е заплаха за конвенционалното земеделие, но постигне ли се по-добро съотношение към цената, намалее ли себестойността на производството, тогава ще стане конкурент на традиционното месо, произведено от земеделци..."

Да търсят иновациите и новаторството, да повишават производителността, да се самообразоват и ежедневно да подобряват дейността си- това е призивът на  проф. Божидар Иванов към земеделската общност. Защото конкуренцията не спи, а временните промени на пазара няма да уплашат само добре подготвените земеделци. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10