Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васильовден: Традиции и обичаи от Северозапада

Васильовден, или Банго Васили (буквално "Куцият Васил"), се празнува от всички ромски групи в България. Известен е и като ромската Нова Година. Празнуването му е свързано с няколко легенди сред общността. В първата Банго Васил е свети Васил - застъпник и защитник на ромите. Той възстановява моста, по който те преминават, след като този мост е бил разрушен от дявола или от Господ и спасява давещите се хора. Във втората легенда Банго Васил е "историческа" личност, куц овчар, който спасява давещо се ромско дете или пък приютява бягащ от неприятелите си ром. Връзка с празнуването на Васильовден има и легендата за ятото гъски, които спасяват ромите от египетската войска, като ги пренасят през Червено море. 

По традиция, празникът се отбелязва три дни, започвайки от нощта на 13-и срещу 14 януари. Как се отбелязва Васильовден в град Дунавци ни разказват Александър Филипов и Васил Димитров, които живеят там:

"Тая традиция си е стара, помня я от 50-те години, когато бях малък. На 13 януари се правят сарми, вариш гъската, печеш я със зеле, излизаш с тавата, обикаляш къщата, влизаш вътре, събира се семейството и всеки сяда на вечеря... Докато се обикаля къщата се кади за здраве. Едно време, колкото мъже имаше в дома, толкова гъски са приготвяли, а сега само една, ако няма гъска са приготвя каквато птица има. Прави се и хляб, шариш го с колачета, с житен клас, вътре се слага паричка и при когото се падне, той ще бъде късметлия."

В полунощ на 13-и срещу 14 януари тръгват и сурвакарски групи, разказват още двамата мъже: 

"Събират се 20-30 младежи и тръгват да сурвакат за здраве. За по-малките се правят сурвачки, а по-големите обикалят с борови клонки и наричат. Задължително ги придружава и музка- дали ще бъде тупан, или акордеон, каквото има."

В днешния ден ученици от Професионална гимназия "Алеко Константинов" в Мездра, участваха в национален конкурс, посветен на празника, организиран от Център "Амалипе". Те бяха единствените класирани да представят традиционна сцена посветена на Банго Василий в сградата на Европейската комисия в София. В сцената участваха шестима ученици от 9-и клас, каза заместник-директорът на гимназията Силивия Нецова:

"В нашата гимназия имаме традиция- честваме всички празници от обредния календар, тъй като имаме и деца от този етнос и винаги отбелязваме празника, защото се уважаваме помежду си. С нашата сценка пред Европейската комисия децата бяха много радушно посрещнати там. Беше много интересно и за едната, и за другата страна. Пресъздадохме вечерта на Василица, която се нарича "Вечерница". Едно от момчетата беше нашият разказвач, имахме и стопанка и стопанин, и други членове на семейството, също и самият Банго Васил, който идва на гости на вечеря. Той е първият гост в къщата и нарича за здраве и берекет."
Деветокласниците получиха и покана от Европейската комисия да дойдат отново, когато навършат 18 години и да се възползват от техни програми за излизане и работа в чужбина, допълни Силивия Нецова.

Повече по темата може да научите от звуковите файлове.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жители на видинско село протестираха заради поредното спиране на водата

Жителите на село Кутово излязоха днес на мирен протест пред сградата на ВиК-Видини заради поредното спиране на водата в населеното място.  От дружеството обявиха, че заради ремонтни и довършителни дейности на главния водопровод Сланотрън-Видин в селата Кошава, Сланотрън, Гомотарци, Антимово и Кутово ще бъде прекъснато водоподаването за три дни, като..

публикувано на 02.07.25 в 15:25

Определиха видинските представители за събора в Копривщица

Певци, танцьори, инструменталисти и притежатели на автентични народни носии ще представят Видинска област на Националния събор на народното творчество в Копривщица . Общо 8 населени места ще изпратят свои участници, стана ясно след регионалния преглед, проведен през почивните дни на сцената на фолклорния събор "Жива вода" край село Орешец...

публикувано на 02.07.25 в 15:03

"Ламята от улица "Войтешка" с премиера във Видин

Една история за доброто ще разкаже с премиерния си спектакъл видинският куклен театър. "Ламята от улица "Войтешка" по Карел Чапек е дело на режисьора Елица Петкова и творческия екип, с който тя от години работи - сценографите Ива Гикова и Ивайло Николов, и композитора Пламен Петков. Това е първият им проект на видинска сцена.  "Много искаме..

публикувано на 02.07.25 в 15:00
Паметник на скърбящия воин във Видин, посветен на загиналите в Сръбско-българската война.

Предлагат Видин за "Град на българската бойна слава"

Видин да бъде обявен за "Град на българската бойна слава" . Предложението е на председателя на Общинския съвет Светослав Славчев и на общинския съветник Калин Виденов и е внесено за разглеждане в местния парламент. Поводът е навършването на 140 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия и Сръбско-българската война от 1885 г., в..

публикувано на 02.07.25 в 14:00

Честваме Деня на спортния журналист

Днес, 2 юли, отбелязваме Международния ден на спортния журналист. Честването води началото си от 1994 г., когато се навършват 70 години от създаването на Международната асоциация на спортните журналисти.  Малко хора знаят, че България е сред съучредителите на световната организация през далечната 1924 г., а българин е избран за член на..

публикувано на 02.07.25 в 13:53

Обсъжда се създаването на спортно училище във Видин

Бившето VII  Основно училище "Христо Ботев"  във Видин да бъде превърнато в спортно учебно заведение . Това предложи на последната редовна сесия на Общинския съвет  Милен Милчев от партия "Има такъв народ". Идеята за това се заражда още преди години: "Всъщност идеята е от мой колега, който е общински съветник в Пазарджик - олимпийския..

публикувано на 01.07.25 в 16:00

Повече от 100 екзотични екземпляри са регистрирани в екоинспекцията в Монтана

В екологичното законодателство на България са регламентирани забрани са отглеждане на различни животни от частни лица. Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Монтана, която отговаря и за област Видин, следи за спазването на тези забрани. Като регионална структура на Министерството на околната среда и водите провежда политиката..

публикувано на 01.07.25 в 15:42