Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васильовден: Традиции и обичаи от Северозапада

Васильовден, или Банго Васили (буквално "Куцият Васил"), се празнува от всички ромски групи в България. Известен е и като ромската Нова Година. Празнуването му е свързано с няколко легенди сред общността. В първата Банго Васил е свети Васил - застъпник и защитник на ромите. Той възстановява моста, по който те преминават, след като този мост е бил разрушен от дявола или от Господ и спасява давещите се хора. Във втората легенда Банго Васил е "историческа" личност, куц овчар, който спасява давещо се ромско дете или пък приютява бягащ от неприятелите си ром. Връзка с празнуването на Васильовден има и легендата за ятото гъски, които спасяват ромите от египетската войска, като ги пренасят през Червено море. 

По традиция, празникът се отбелязва три дни, започвайки от нощта на 13-и срещу 14 януари. Как се отбелязва Васильовден в град Дунавци ни разказват Александър Филипов и Васил Димитров, които живеят там:

"Тая традиция си е стара, помня я от 50-те години, когато бях малък. На 13 януари се правят сарми, вариш гъската, печеш я със зеле, излизаш с тавата, обикаляш къщата, влизаш вътре, събира се семейството и всеки сяда на вечеря... Докато се обикаля къщата се кади за здраве. Едно време, колкото мъже имаше в дома, толкова гъски са приготвяли, а сега само една, ако няма гъска са приготвя каквато птица има. Прави се и хляб, шариш го с колачета, с житен клас, вътре се слага паричка и при когото се падне, той ще бъде късметлия."

В полунощ на 13-и срещу 14 януари тръгват и сурвакарски групи, разказват още двамата мъже: 

"Събират се 20-30 младежи и тръгват да сурвакат за здраве. За по-малките се правят сурвачки, а по-големите обикалят с борови клонки и наричат. Задължително ги придружава и музка- дали ще бъде тупан, или акордеон, каквото има."

В днешния ден ученици от Професионална гимназия "Алеко Константинов" в Мездра, участваха в национален конкурс, посветен на празника, организиран от Център "Амалипе". Те бяха единствените класирани да представят традиционна сцена посветена на Банго Василий в сградата на Европейската комисия в София. В сцената участваха шестима ученици от 9-и клас, каза заместник-директорът на гимназията Силивия Нецова:

"В нашата гимназия имаме традиция- честваме всички празници от обредния календар, тъй като имаме и деца от този етнос и винаги отбелязваме празника, защото се уважаваме помежду си. С нашата сценка пред Европейската комисия децата бяха много радушно посрещнати там. Беше много интересно и за едната, и за другата страна. Пресъздадохме вечерта на Василица, която се нарича "Вечерница". Едно от момчетата беше нашият разказвач, имахме и стопанка и стопанин, и други членове на семейството, също и самият Банго Васил, който идва на гости на вечеря. Той е първият гост в къщата и нарича за здраве и берекет."
Деветокласниците получиха и покана от Европейската комисия да дойдат отново, когато навършат 18 години и да се възползват от техни програми за излизане и работа в чужбина, допълни Силивия Нецова.

Повече по темата може да научите от звуковите файлове.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Тео Софрониев в „Час при зъболекаря“: Не подценявайте профилактиката

Актьорът Теодор Софрониев е роден в Монтана, живее в София, играе на театралната сцена във Враца, често отскача до белоградчишкото село Фалковец, откъдето са родовите му корени, но винаги намира време да се погрижи за усмивката си. Това обясни Тео в "Час при зъболекаря" и си спомни за първото си посещение в зъболекарския кабинет: "Имам спомени..

публикувано на 12.05.25 в 14:00

Самодейците в Замфирово представят премиерата на „Опечалена фамилия“

Самодейците при НЧ „Развитие 1928" – с. Замфирово ни канят на новата си постановка. Това е „Опечалена фамилия" по Бранислав Нушич. Те вече са доказали колко са талантливи, постигнаха голям зрителски успех и спечелиха театрални награди със спектакъла „Варено жито" по Стоян Николов – Турлака. Талантливите самодейци от НЧ „Развитие 1928" – с...

публикувано на 12.05.25 в 12:00

Farhod va Shirin в „Музикална зона“

Биографията на Farhod va Shirin, творчески дует от Узбекистан, не е изпълнена със звучни завоевания на световната музикална сцена. Въпреки това младите, красиви и талантливи солисти успяват да спечелят сърцата на своите сънародници. По време на кратката си кариера те създават няколко музикални шедьовъра. Талантливите младежи са почти на една и съща..

публикувано на 12.05.25 в 09:00

"Неделник" от 11 май 2025 година

Пролет е. Майска. Малко непостоянна, но си е пролет. Радвайте и се. Всичко е цъфнало и вече и плодове има. Радост от живота. Това трябва да усещате. В „Неделник“ първо ще посетим един античен и пролетен празник в село Дреновец в община Ружинци, където за трети път се провежда възстановка на римския пролетен празник посветен на богиня..

публикувано на 11.05.25 в 14:08

Да можем заедно с Христос да повдигнем тежестта на земния живот

Днес е Четвърта неделя след Пасха – на Разслабения. "Послушайте, братя мои, слово за днешното четиво от Деянията апостолски. В това четиво се говори за изцеляването от апостол Петър чрез името на Иисус Христос на разслабения Еней, човек от град Лида и за възкресението от мъртвите също от апостол Петър в град Иопия (Яфа) на една..

публикувано на 11.05.25 в 08:00

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30