Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

Снимка: Pixabay

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката. Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор Заборни, защото се пада между коледните и новогодишните празници и Свети Валентин, отбелязван на 14 февруари. Смята се, че около 21 януари хората се чувстват изчерпани след коледните празници и все още не са се заредили с необходимата енергия за Празника на влюбените. Денят на прегръдката се отбелязва и в други страни като Германия, Великобритания, Китай.

Прегръдката е символ на любовта, приятелството, доверието. Прегръщаме се, когато сме тъжни, но и когато сме щастливи. Символ на какво е прегръдката попитахме видинчани:

"Истинска любов... Например децата, не съм ги виждала отдавна и като ги видиш тебе ти става мило... Мисля, че прегръдката лекува и не само когато си болен, но и когато си отчаян... Има едни, които казват, че като се прегръщат не им е приятно, има хора, които обичат да ги прегръщат. Това е израз на някакво чувство, всеки за себе си го оценява... Прегръдката е хубаво нещо, ама освен внука си да го прегръщам с удоволствие, друг не ми се случва, или дъщерята... Правено е експеримент от прегръдката какъв ефект има от нея. Значи на непознати хора. Тръгвам сега и почвам да прегръщам, всеки ще се почувства приятно, няма някой, който да му е неприятно. Може да се учуди, значи може да има и такива хора, но е приятна прегръдката."

Животът на човек започва с прегръдка. Когато се ражда бебето, прегръдката от негова майка е знак за майчината любов. Любовта в началото на живота ни е много по-важна от храната, казва психологът от Враца Нина Димитрова.

"Прегръдката е нещо много важно за живота ни от малки до големи. Доказано е вече научно, че новороденото бебе може да оцелее без храна няколко дни, но не и ако бъде лишено от ласки и физически контакт, ако не получи любов. Т.е. от най-ранна наша възраст, от появата ни на тази земя ние се нуждаем от това вълшебно усещане... Прегръдката, според мен е израз на тази чиста, ефирна човешка емоция, толкова необходима, за да сме себе си и за да сме здрави. Нуждата от любов е жизненоважна за всеки от нас и получената искрица любов ни кара да се почувстваме добре дошли на този свят и да разберем, че заслужаваме любовта и дълбоко в себе си сме добри хора. И това ни прави наистина добри, т.е. този безмълвен израз на езика на нашето тяло", каза Нина Димитрова.

Прегръдката зависи от нашия темперамент, от нашето ниво на съзряване и духовно израстване. 

"Прегръдката е универсално лекарство. Лекарство, което трябва да приемаме и да подаряваме по няколко пъти на ден", казва още психологът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започва фестивалът на Чипровския килим

С богата културна и спортна програма в Чипровци ще отбележат Фестивала на Чипровския килим. Проявите стартират на 1 май и ще продължат до събота вечерта . Гостите на града отново ще имат възможността да се насладят на вълшебните багри на килимите, на майсторството на чипровските килимарки, на древните фигури втъкани в нишките от сръчните им..

публикувано на 01.05.25 в 15:30

В "Музикална зона" на 01 май 2025 слушаме група "Етнотикс"

В основата на проекта стои Калоян Павлов /барабани и перкусии/, отличен за заслуги в музикалното, хореографското и танцово изкуство с награда "Икар" през 2018 г. Седемчленен състав от народни музиканти от ансамбъл "Чинари", като само китарисът Александър Кирилов е класически и бас китарист. Четирите гъдуларки често звучат като четири китаристки,..

публикувано на 01.05.25 в 09:00
Снимката е илюстративна

"Яж стълби за закуска" в Международния ден без асансьори

Днес, 30 април, отбелязваме Международния ден без асансьори. Инициативата се организира всяка година в последната сряда на месец април и може да се осъществи навсякъде - в офиси, търговски центрове, обществени блокове, паркинги, университети и други обществени или частни сгради. А целта на този ден е да се обърне внимание към  нуждата от..

публикувано на 30.04.25 в 16:35

Какво се случва с мечтите ни? Отговорът – на сцената в Монтана

С "Време за мечти" - авторски музикален спектакъл на оперната певица и създател на фестивала "Изкуството е..." Нелиан Николова, започва културната програма за месец май в Монтана. На сцената заедно с нея ще бъде и Гергана Бориславова, която от години работи в оперни театри в Германия, а в последно време преподава музика и рисуване в София. Двете са..

публикувано на 30.04.25 в 15:08

Сеитба и развитие на слънчоглед- проблеми и решения

Всяка пролет земеделците се питат: кога да засея- по-рано или по-късно; дали ранните сеитби ще "хванат влагата" или при късните сеитби ще има по-бързо развитие и повече добив.  Според специалистите няма едноцначен отговор, няма правилна и грешна дата. За поникване на слънчогледа е нужна не само почвена влага, но и подходяща температура на почвата и..

публикувано на 30.04.25 в 14:47
Среща между ръководствата на ДКТ – Враца, Турските държавни театри и театрите в Истанбул, Анкара и Бурса по време на международния фестивал

Врачанският театър подготвя съвместен спектакъл с трупа от Турция

Врачанският театър ще си партнира с истанбулските държавни театър. "Мъртви души" по Гогол е спектакълът, по който ще работят творчески екипи от България и Турция. Това обясни директорът на Врачанския драматично-куклен театър Владлен Александров след участието на трупата във Фестивала на балканските театри в Бурса.  "Турнето беше много..

публикувано на 30.04.25 в 14:00

Нови постъпления представя в изложба историческият музей във Враца

Най-новите постъпления във фонда на Врачанския музей ще бъдат показани в изложба . Основно място сред тях заемат постъпленията в отделите "Археология" и "Етнография" и в Художествена галерия "Иван Фунев", която е част от Регионалния исторически музей във Враца. Интересна витрина, включваща находки от последните два археологически сезона в четири..

публикувано на 30.04.25 в 13:00