Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Душата на думите: Защо ръкописното писмо остава незаменимо

Снимка: Радио ВИДИН



В свят, където дигитализацията ни позволява да изпращаме съобщения за части от секундата, ръкописното писмо остава като малък остров на искреност, лично отношение и уникалност. Докато клавиатурите и екраните владеят ежедневието ни, ми се иска да си припомним защо е толкова важно да не забравяме магията на ръкописните думи.

Първо, защото всеки ръкопис носи отпечатък на своя автор, защото буквите, изписани с ръка, разкриват не само думите, но и емоциите, настроението и дори характера на човека. Веднага ще дам пример защо ръкописните писма са по-ценни. Най-малко, защото ръкописното писмо изисква време, внимание и грижа. Това го прави толкова специално. Всяка буква е изписана с мисъл за получателя - нещо, което просто не може да се усети в един имейл или съобщение в чат. После едно писмо може да бъде запазено с години, носейки ни спомени, топлина и дори аромата на мастилото или хартията, на която е написано. По темата си поговорих с Кристиана Георгиева, която е от Видин, но живее в Пловдив. Тя е графичен дизайнер, изучавала е и калиграфия. 

"В свят, който все повече се движи към дигитализация, ръкописното писмо остана една от най-човешките форми на изразяване. То носи онази несъвършена красота и личен отпечатък, който дигиталните шрифтове просто не могат да пресъздадат. Ръкописното писмо изразява емоция, характер и връзка с характера и именно това е важното, защото запазваме човешкия елемент в комуникацията, който се губи в днешното ни механизирано ежедневие."

Абсолютно съм съгласна с Кристина, че ръкописът е като автограф на душата, защото в него има нещо, което технологиите не могат да заменят и това е човешкото докосване. Това е начин да оставиш следа, която няма как да бъде напълно копирана.

Попитах Габриела Иванова, служител в Централната поща във Видин, какво показва опитът ѝ. Изпращат ли се през последните години писма в България и в частност от или за Видин?

"Продължават да изпращат ръкописни писма, нищо, че сме в историята на електронните услуги, но по-старото поколение си държи на ръкописните писма. Намаляло е в сравнение с годините назад, но не е изчезнало. Стимулират се децата да се учат как се пише и как се изпраща писмо. Ежегодно се провеждат посещения на ученици в пощенските станции в цялата страна и именно това им се обяснява - пътят на писмото. А също така за Коледа имаме инициатива за направата на най-интересното писмо до Дядо Коледа с желанията на децата. Тази година сме получили около 20 хиляди писма от дечицата. Кое от кое по-шарено, просто те си изразяват чувствата чрез уменията, които имат и всяко едно дете е получило отговор... Но основно на ръкописните писма най-вече си държат възрастните. Първо това си остава като един спомен в годините. Винаги може да се препрочете, създава едно умиление във възрастния човек да го получи на хартия, от това да му се пусне по електронен път."   

След Пощата, се разходих по центъра на Видин, за да попитах видинчани кога за последно са писали писмо.

"Не си спомням, много отдавна беше. Писала съм, когато съм била на 20 и няколко години, но сега има Фейсбук. По-хубаво е писмото, по-признателно е, че уважаваш човека срещу теб, отколкото Фейсбука. По-красиво е, по-женствено е! Последното е картичка, ако се брои. Миналата година, мисля, че за свети Валентин... Трябва все по-често да си пишем и картички, и писма. Носи повече носталгия със сигурност, категорично съм против електронните имейли или такива писания в Месинджър, Вайбър и т.н." 

Ето и няколко съвета за това как да върнем ръкописното писмо в ежедневието си. Напишете картичка или кратко писмо за специален повод. Използвайте ръкописни бележки, за да оставите съобщения на любимите си хора. Опитайте калиграфия, защото това е не само изкуство, но и терапия.

И като край можем отново да обобщим, че докато технологиите се развиват, ръкописното писмо остава като символ на нещо лично и ценно. И нека не позволяваме този уникален начин на изразяване да изчезне, защото едно ръкописно писмо може да бъде мост между сърцата - в него има душа, която нито един екран не може да предаде. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Живата традиция на лазаруването оживява във Врачанско

Днес православният свят празнува Лазарова събота. В седмицата преди Великден празникът е спомен за най-голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни. В обредния пролетен календар денят е познат като Лазаровден и се откроява с жизнерадостни ритуали. Сред тях е лазаруването, което се..

обновено на 12.04.25 в 12:58

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04

Реставрираха полилеите в катедралния храм във Видин

През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия.  Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..

публикувано на 11.04.25 в 15:55

Рая - от улицата до обичания дом

Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...

публикувано на 11.04.25 в 15:30