Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са "невидимите" услуги на дивата природа

Снимка: Радио ВИДИН

Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание. Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас- хората. 

"Хората много рядко оценяват т.нар. екосистемните услуги. Това са услуги, които ни помагат да разберем каква е ролята на природата за нас и как да я оценим и да ѝ дадем някаква оценка или цена като улесняват разбирането на отделните елементи. Като за пример давам, ако една гора да кажем струва 50 хиляди лева в кубици дърва, то същата тази гора за нас може да струва няколко милиона, предпазвайки ни от наводнение. Примерът може да си го спомняте от Аспарухово. Там, изсичайки гората, един по-сериозен дъжд доведе до свличане на земни маси и щети за няколко милиона. Реално, ако гората отгоре беше със здрава коренова система и голяма плътност можеше да удържи голяма част от тези земни маси", каза Александър Дуцов- старши експерт в програма "Опазване на видове" в природозащитната организация WWF.

От 18-те категории ползи, определени от Междуправителствената платформа за биоразнообразие и екосистемни услуги, изследването установи, че най-малко 12 се поддържат пряко от дивата природа. Това са неща като чистият въздух, чистата питейна вода, слънцето, индиректни ползи от типа на предпочитани места за туризъм, които имат запазена природа.

"Природата като цяло е силна и би могла да се справи с известни въздействия. Но, когато тези въздействия преминат едно определено ниво, те стават необратими и тогава вредата е за всички ни. Не само за другите видове животни или за растенията, но индиректно и за нас. Влияе и върху качеството на живота ни, и върху чистия въздух, чистата храна, която получаваме, питейната вода. Така че много е важно да подхождаме отговорно към това, което ни заобикаля и да не разрушаваме твърде много животински и растителни местообитания, защото в крайна сметка в един момент това може да навреди и на нашия живот, нашето качество на живот, чистата вода и чистия въздух, от който имаме нужда, за да оцелеем", допълни  Александър Дуцов.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20