Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

6
Снимка: Радио Видин

Гостуваме на село Копиловци, община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал прехраната на около 20 семейства. Към момента все още функционира само фабриката за производство на лимонада, където не работят много хора. Липсата на работа неизбежно води и до липса на млади хора. Те напускат иначе красивото си родно място в търсене на препитание, развитие и по-добро бъдеще за децата си.

 Първата ни среща е с Лина Тодорова. Тя работи в кметството повече от 20 години, а към момента е старши специалист на кметство Копиловци:

"Красиво село, балканско. Около 400 човека... Много намаляха жителите. Аз, когато постъпих, бяха над 900, сега са половината... Училището е закрито вече 20 години и детската градина малко по-късно се закри... Сега закриха и шивашкия цех... Тук е останала само лимонадената... Има доста хора без работа и няма къде да работят..."

Лина Тодорова разясни каква е ситуацията в Копиловци със здравеопазването, транспорта и инфраструктурата - важни за всяко едно населено място. Разказа повече и за кмета Диан Иванов, изпълняващ длъжността от само една година:

"Лекар идва два пъти в седмицата - понеделник и сряда. Транспорт имаме - три автобуса за деня... Нямаме престъпност тук, не можем да се оплачем... Кметът ни е млад, нов, много работи, ентусиазиран. Всичко се поддържа красиво и чисто..."

Всяка година през месец август в Копиловци отбелязват Празника на Копиловския Балкан:

"Той е след Богородица, първата неделя... Има интерес... Преди идваха сръбски изпълнители и много народ..."

Бившият кмет Лалка Крумова ни разказа няколко интересни легенди за името на селото:

"Те са няколко предположения откъде идва името и не е установено едно..."

Служителите в читалището са основни инициатори на дейностите, които се организират в селото. Към момента съществува само певческата група, а повече за нея и за основаването на Народно читалище “Климент Охридски” ни разказва Стефка Емилова, която е секретар към културното средище:

"Читалището ни е основано през 1890, след което има прекъсване, и отново е регистрирано през 1928 година... По това време на първо място е бил открит народен хор..."

Другото голямо събитие, освен празникът на Копиловския Балкан, е съборът в селото:

"Първата неделя след Спасов ден се прави съборът... През миналите години е имало духова музика на площада, хора. Сега, в последните години вече идват сергии, както навсякъде. И вече във вкъщи, който има гости посреща и така..."

Стефка Емилова разказа повече за българските празници, които отбелязват в селото. По този начин традициите и обичаите се съхраняват и се предават през поколенията, а освен това хората се събират и разнообразяват ежедневието си, което по селата често е еднообразно, особено през студените месеци. Много интересен и отличаващ се ритуал в Копиловци се провежда на 7 януари, Ивановден. Тогава момците хващат младите моми и ги къпят в реката за да са здрави:

"Имаме коледари... В повечето домове влизат, където са добре дошли, в печката бъркат за живот, здраве, берекет..."

Местните, с които разговаряхме, изтъкват един и същ  проблем - работни места няма:

"Нищо конкретно не мога да кажа. Планински район. Няма къде какво да се работи... Да има работа, та да има млади хора.. Всичко се закри... За престъпления в последно време не се чува нищо..."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00

Правителството отряза ресторантьорите за ДДС ставката - какво следва?

Ресторантьори излязоха на протест миналата седмица, заради връщането на 20% ДДС ставка. Те заплашиха с блокади на пътища в цялата страна, заканиха се да доведат и хлебопроизводители на жълтите павета. От Нова година данъкът за ресторантьорския бранш се увеличи от 9 на 20%, след като по-ниската ставка се прилагаше от пандемията, заради..

публикувано на 26.03.25 в 10:45

Ускоряват строителството на пътя Видин-Ботевград?

Ускорено строителство на новия път Видин-Ботевград обеща регионалният министър Иван Иванов , след като изграждането на най-важния инфраструктурен проект за Северозападна България значително се забави през последните години и крайният срок за завършването му все още не е ясен. Очакванията са редовното правителство да активизира дейностите и да се..

публикувано на 25.03.25 в 14:39

България отбелязва значителен напредък в намаляването на жертвите по пътищата

Около 19 800 души са загинали при пътнотранспортни произшествия в Европейския съюз миналата година, което представлява лек спад от 3% в сравнение с 2023 година. Това е еквивалент на 600 по-малко загубени човешки животи. Въпреки че смъртните случаи по пътищата са намалели, общият темп на подобрение остава твърде бавен и повечето държави членки..

публикувано на 24.03.25 в 15:12