Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Папазов: "Пожелавам на колегите успехи и положителни клиенти."

Отбелязваме деня на бижутера

Снимка: Колаж на Радио ВИДИН

Днес е Международният ден на бижутера, професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. 

Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца. Повече от 25 години той е в този занаят - бижутерството. Неговите произведения са автентични и уникални.

"Обикновено изработваме сребърна бижутерия, работим и златна бижутерия, но най-вече държим по-автентична авторска работа. Бижутата не се повтарят... Занимавам се с бижутерство от 1994 година. Не бях още ориентиран в това дали ще бъде майстор, или просто ще продавам само бижута... Полека влязох в системата. Повече ми харесва да правя мои неща... Работя и антични бижута. Имам много книги. Красиви неща изработвам и от Видинския край... Самият процес започва с изливането на метал, за да стане на пластина. От пластината се изрязва формата и ако има камък, се монтира и камъкът... Сложни поръчки за нас са, ако кажат от днес за утре. Ето, вчера съм направил и предал поръчка с пръстен. Дойде едно момче и иска да предложи на приятелката си брак, но не иска традиционен годежен пръстен, а с цвете. Трудно беше, но успях... Досега нямаме върнати клиенти. Сега, ако някой иска нещо "извънземно", нали и тогава вече не можем да отминем. Можем да помогнем, обикновено включваме други колеги, защото ние си работим колективно... Нашата задруга на майсторите сътрудничи с вашата и с врачанската. Аз съм от софийската, а жена ми е от врачанската. Помагаме си... Използваме технологиите. Налага се. Правим на принтер моделите... Пожелавам на колегите успехи и положителни клиенти, защото това е най-важното. Клиенти, които да разбират нашата работа. И здраве им пожелавам...", разказа Димитър Папазов. 

Трябва да се знае, че първите накити прадедите ни са изработвали от лесни за обработка материали - раковини, колиета от кучешки зъби, камъни или кожа. Най-богатите и пищни декорации са принадлежали на племенните лидери.

Именно там се появяват първите бижута, направени от скъпоценни метали и камъни. И до ден днешен произведенията на майсторите от онова време поразяват с красота и изящество. А традициите, чиито основи са положени от няколко поколения ювелири, продължават да се спазват и от съвременните бижутери, за които златото, среброто и диамантите не са знак за разкош, а просто работа, всекидневно занимание.

Най-старото намерено бижу са 100 000-годишни маниста, изработени от черупка на мида.

Венецианските майстори на стъкло на остров Мурано (Венеция) произвеждат кристално стъкло, емайлирано стъкло, стъкло със златни нишки, от които майсторят невероятни бижута. Венецианските стъклени огърлици са били търсени още през 1200 г. и още се правят и днес.

Годежните пръстени се появяват през 1477 г., когато за първи път се популяризират от брака на Максимилиан І с Мери Боргундска. 

През ІІ в. пр. Хр. младоженките в Рим получавали два пръстена - златен, с който се появявали пред обществото и железен, с който изпълнявали домакинските си задължения.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 03 април 2025 слушаме Пласидо Доминго - син

Буквално преди два дни приключи седемдневното турне - дебют на Пласидо Доминго – джуниър у нас с концертното шоу Volver – Anima Tango, гостувайки в седем български града. Син на легендарния тенор, Доминго - младши е изключителен певец, композитор и продуцент. Партньор на сцена с него бе италианската певица и актриса Анализа Бианкофиоре, която..

публикувано на 03.04.25 в 09:00

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00