Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изби от Дунавската равнина отварят врати за посетители на Трифон Зарезан


С Ден на отворените врати винопроизводители от Сдружение „Дунавски винари“ ще отбележат Трифон Зарезан. В инициативата се включват 14 изби от Западна и Централна Дунавска равнина, които ще представят своята дейност, посетителите ще могат да научат повече за производството на вино, за местните и международните винени сортове, ще могат и да опитат от виното, каза в "Земята, която ни храни" Димитър Хараламбиев от Управителния съвет на сдружение „Дунавски винари“: 

"Събитието е провокирано от празника Трифон Зарезан, на второ място да запознаем винолюбителите с вината, които се произвеждат на територията на Дунавската равнина. Това е обширен регион, с много микрорайони- тероари, което дава специфика на вината. Те са доста отличителни от другите райони. Винолюбителите ще могат да се потопят в атмосферата на винопроизводството, ще могат да задават въпроси, свързани с минопроизводството, с лозето, гроздето. Идеята е по-добър контакт между производители и потребители... В региона освен винени изненади има и доста природни дадености, би било интересно за всеки един. Идеята е посетителите да получат една по-задълбочена презентация на региона през вината, които произвеждаме, както и да се дегустират... 

Миналата година Сдружението създаде Винена карта на Западна и Централна Дунавска равнина, с идеята регионът да стане видим за туроператори и туристи. Според Димитър Хараламбиев тази инициатива вече дава своя резултат. В същото време за малките изби не е без значение и участието им в Сдружението- така те могат да се покажат пред ценителите на виното у нас и по света. 

"Идеята се прегърна радушно, защото всяка изба изпитва на гърба си трудностите от това да играе сам. Сдружението дава възможност и има за цел да обменя опит, привлекли сме неслучайно и Института по лозарство и винарство в Плевен, за да може да има обмен на ноу-хау и добри практики, с цел да повишим качеството, съответстващо на изискванията на клиентите и да можем да предложим надграждане, свързано с допълнителни услуги като винен туризъм и презентация на региона..." 

Една от пречките за развитие на винения туризъм в региона на Дунавската равнина е недобрата инфраструктура, а любителите на виното има какво да видят и опитат, ако посетят някоя от избите, категоричен е Димитър Хараламбиев:

"Фактът, че отскоро сме сдружени, е предпоставка да оставаме леко скрити- и за туроператори, и за винолюбители. От друга страна- регионът е обширен и изисква повече време, за да бъде посетен. Също така инфраструктурата в региона е доста зле, пътищата не отговарят на съвременните изисквания. Но смятам, че с такива инициативи все повече ще влизаме в окото на туроператорите и на винолюбителите, защото регионът предлага изключителни, различни и отличителни тероарни  вина- особено бели, което е модерно като тренд... Правим ефирни, нежни, изразителни бели вина, при червените фокусът е да са изискани, не толкова наситени. В употребата на вино хората все повече предпочитат бели вина и розета..."

Според винопроизводителя държавата все още не участва активно в популяризирането на страната ни като винена дестинация. Въпреки това българското вино е високо ценено навън. През последните години все повече се обръща внимание на качествените вина от тероарите на Дунавската равнина, защото открай време регионът ни е лицето на винопроизводството у нас, категоричен е Димитър Хараламбиев. Тук се отглеждат сортове, които са се наложили във времето- Гъмза, Памид, Димят, Врачански мискет и Кайлъшки мискет. Потенциалът го има, трябва малко повече помощ и ентусиазъм, за да се представи региона и страната ни на винения пазар, казва винопроизводителят. А проблемите при тях не са по-различни от проблемите на всеки един производител на селскостопанска продукция- последиците от климатичните промени и трудностите при намиране на пазар. 

На колегите си Димитър Хараламбиев пожела: "Повече любопитни винолюбители, които да ги посещават и да осмислят труда ни!"

Инициативата "Ден на отворените врати" ще се проведе на 1 февруари от 11 до 15 часа.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44