Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев, който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи.
Завършил е висшето си образование във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" с образователно-квалификационна степен "бакалавър" и "магистър" по археология. Сега е докторант към филиала на Националния археологически музей във Велико Търново – най-големият в България и важен център за популяризиране на миналото на днешните български земи. Участвал е в разкопки на археологически обекти от всички периоди (от праистория до Средновековие) в различни части на Северна и Южна България. Ежегодно, от 2020 до 2015 г., участва в проучването на Южния сектор на хълма Трапезица във Велико Търново, с ръководител доц. д-р Деян Рабовянов. Миналата година за първи път е заместник-ръководител на разкопките на Трапезица. Алексей е участвал в спасителни археологически разкопки на некропол в новорегистриран обект по трасето на газопровода между врачанските села Чирен и Косталево, с главен асистент д-р Владимир Стайков от Националния институт към Българската академия на науките и Александра Александрова – завеждащ отдел "Археология" в музея във Враца.
"Може би е трудна самата работа, която понякога продължава доста дълго време, да речем, месеци подред, понякога има срокове, които трябва да се гонят. Доста често работим с големи екипи от хора и някога се случва да се поизострят отношенията между хората. Но като цяло не е нещо сериозно и не смятам, че съм се сблъсквал с кой знае какви предизвикателства през времето, в което се занимавам с археология... За мен като археолог всички открития са интересни, но смятам, че едно от значимите открития, в които съм участвал, е проучването на църква номер 22, в южния квартал на хълма Трапезица, където аз участвам в екипа от доста години вече, мисля че десетина. Там имахме възможност преди няколко години да проучим поредната църква на хълма и ми беше доста интересно от такава гледна точка, че все пак е християнска култова сграда, на която хората са отдавали голямо значение едно време... Има иновативни методи. Археологията използва напоследък фотографски методи за 3D заснемане, което предоставя една добра възможност за запознаване на човек, който иска да получи информация за даден обект или предмет, може да го види в едно такова 3D пространство", разказва Алексей.
Денят на археолога е повод да се отдаде уважение на тези, които посвещават живота си на разкриването на тайнствата на миналото. Археологията е не само наука, но и страст, която ни помага да разберем кои сме и откъде идваме. На всички археолози, които неуморно работят за запазване на нашето културно наследство, желаем нови открития и вдъхновение. Нека професията им продължава да бъде светлина, която ни води към по-дълбокото разбиране на историята.
Храмов празник и 140 години от създаването на храм "Св. св. Константин и Елена" отбелязаха във Видинското село Синаговци. Кметът на селото Иван Иванов приготви курбан - боб по манастирски за всички дошли на храмовия празник. "Храмът ни е много стар и е традиция на празника да се събираме", обясни Иван Иванов: "Всяка година си честваме..
Интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови" на Емилиян Станев или есе - "Животът - колело или стълба", бяха вариантите, между които зрелостниците можеха да избират на днешната задължителна матура по български език и литература. Създаването на текст бе последната от задачите на днешния изпит. Голяма..
Зорница Климентова ще представи новата си книга "Пъстролика река" тази вечер във Видин. Книгата идва седем години след "N-измеримо" . В нея са събрани 18 разказа, които засягат философски въпроси за това кое е най-голямото зло и кое е същественото, стойностното, безценното в живота. "Реката всъщност е метафора на времето, това време, което..
Крепостта "Баба Вида" - един от символите на Видин, през последните дни е посещавана не само от туристи, но и от абитуриенти. Средновековната крепост се превърна в декор на фотосесии, които млади хора си правят, за да им напомнят за родния град и за този толкова важен момент от живота им. В близост до мястото, избрано за снимки, е западният..
20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на Конвенцията за метъра е..
Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова: "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..
Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май, съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..