Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Снимка: Радио Видин

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не знаят какво да правят с парите си, как да ги управляват и нямат никаква форма на финансово целеполагане, казват анализаторите. Основните финансови предизвикателства са ниските доходи и въпросът какво правим с тези доходи и как ги разпределяме. Самият факт, че хората харчат повече, отколкото получават, ги вкарва в една спирала на преразход и се прeвръщат в длъжници, посочват още икономистите. Според тях, младите хора се интересуват от финанси и това не е тема табу за тях. Най-големите спестители в България са тези на средна и по-висока възраст. Хората, които получават най-високи доходи, инвестират и спестяват най-много. 

Трябва ли да сме информирани допълнително за конкретните си цели преди да инвестираме, за да не попаднем във финансови измами и какви са предимствата на "белите пари за черни дни"? Разговаряхме със Стойне Василев, финансов консултант и председател на Управителния съвет на Българска асоциация на личните финансови консултанти. 

"Мисля, че е доста сериозна тази цифра за хората, които не могат да спестяват. Важно е да уточним какво означава, че не могат. Доходите непрекъснато вървят нагоре - средните доходи и минималната заплата също порасна от началото на тази година, така че по отношение на доходите непрекъснато имаме увеличение. От друга страна, обаче имаме почти непрекъснато поскъпване на стоките и услугите, инфлация. Според мен всеки, който иска, може да спести, защото ако не спестяваме, ние живеем ден за ден или месец за месец и очакваме следващото плащане, като основният ни източник на доходи е заплатата и съответно пенсията след време. Ако, обаче, имаме някакви извънредни разходи, свързани с ремонти или със здраве, ние няма да имаме откъде да намерим пари. Вторият проблем, който виждаме около нас, независимо дали сме в София, Видин, или друго населено място, са многото изкушения, които ни карат да купуваме непрекъснато безсмислени неща, които не ни вършат толкова много работа. Това е другата причина, поради която не можем да спестяваме." 

Как безапелационният курс на новите управляващи към еврозоната ще повлияе върху спестовността на българина?

"Аз не мисля, че приемането ни в еврозоната и смяната на валутата ще повлияят чак толкова много върху спестовността. Ние имахме подобно събитие през 1999 година, когато направихме деноминация на лева и сменихме валутата - от 1000 стари лева преминахме към 1 нов български лев. В момента цените на жилищата са в евро, на бензиностанциите на бележките виждаме цените в евро, така че не ми се вярва това да повлияе по някакъв начин върху спестовността на българина, защото народопсихологията, която вече се е формирала към това да имаме всичко тук и сега много трудно ще се промени" - допълни Стойне Василев

Имат ли доверие видинчани на банковата система и в какво предпочитат да депозират - в лева или евро? Разговаряхме с Владимир Георгиев, директор на видински клон на банка. Как започва новата финансова година за служителите в клона?

"Тази година започна, както завърши и предишната. Има най-различни послания от политиците - едни вещаят по-апокалиптични картини, други пък са по-оптимистично настроени. Има спокойствие в банковата система като цяло, а видинчани все повече предпочитат евро, може би, за да се предпазят при евентуалното преминаване към еврозоната и обмяната на валутата. Не знам откъде идва притеснението при положение, че ние сме вързани с еврото от 20 години и според мен нищо няма да се промени драстично."

Спестяват ли видинчани и могат ли да си го позволят?

"Може би тези инфлации влияят на хората, защото гледам по магазините, често има повишение на цените, токът скочи също, водата и тя май. Малко са хората, които са на някаква хубава, нормална заплата, които могат да отделят нещо и да спестяват... Мисля, че е ценен нашият лев и би трябвало да си го уважим. Аз лично много трудно си позволявам да заделя нещо - през месец, два... Според мен обедняваме бавно, но и много хора отказват да работят, и много хора казват колко искат да им дават като заплата. Младите хора са много капризни в това отношение, а не разбират, че се започва от ниското стъпало, за да стигнеш до по-високото."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще станат ли продължителните екстремни температури новата реалност?

Свикнали сме да приемаме лятото като нещо нормално, но през последните години то все по-често идва с предупреждения - да не излизаме навън, да избягваме физическо натоварване, да внимаваме с възрастните хора и децата. Горещините вече не са просто неудобство - могат да бъдат сериозна заплаха. В разгара на лятото температурите неумолимо се покачват, а..

публикувано на 28.07.25 в 11:40

Село Плешивец - трудолюбиви хора и желание за по-добър живот

Екипът на радио Видин е в село Плешивец, община Ружинци, област Видин. К расиво селце, разположено в полупланински терен, с красиви и здрави къщи, големи дворове, чист и подреден площад. В селото работи уютен и много добре снабден магазин, в който местните хора могат да поседнат на приказка и да обсъдят това, което ги вълнува. Собствениците са..

публикувано на 25.07.25 в 12:50

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05