Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

14
Снимка: радио Видин

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и 1944 година. 

Селото се намира  на 27  км от общинския център град Димово и на 4 км от главния път Видин-Лом. Съседни на село Септемврийци са селата Ярловица и Добри дол. През селото преминава река Скомля, а само на 5 км северно е река Дунав. Природата на селото е красива и съхранена. 

180 са хората, които живеят в селото, голяма част от младите са заминали по чужбина да търсят препитание. Населението е предимно възрастно, хората са над 75 години. 

Красимир Антов е кмет първи мандат и е отворен към гости и посетители. Обаждаме му се и  след кратък разговор и немного двоумене потегляме към селото. А то се намира на изключително  удобно място - отклонение на пътя Видин - Лом. В селото се опитва да поддържа селото в добър и приветлив вид. Кметът Красимир Антов е активен човек, бързо действа, работи, движи се с мотопед из селото и взима бързи решения, когато това е необходимо. До сградата на кметството има зелени площи, те са окосени, построена е беседка.

Кметството се помещава в солидната и стабилна сграда на бившето училище, което е събирало някога много деца.

На 24 май се провежда селският събор. На него се събират от близо и далече роднини и фамилии. В селото читалището е затворено, не работи и библиотеката. В селото никога не е имало църква, затова кметът Красимир Антов има желание да построи малък църковен храм. 


"Опитваме се да правим каквото е възможно, да помагаме на хората и те да са доволни", казва Красимир Антов.  През  2007 година се връща в селото, създава семейна кравеферма, в която работели в началото той и съпругата му. 
В момента автобус не идва, имат обещание за автобусна линия до Арчар и до Септемврийци и Ярловица. 
Здравеопазването е свързано с пътуване до село Орешец, където има личен лекар, а лекарства всеки човек си намира начин да се снабдява с тях, обяснява кметът Красимир  Антов.
Какво е направено и какво е добре да се направи, говори кметът:
"Опитваме се да направим нещо по-добро за селото. Не съм направил кой знае какво, почистване, косене, селата са малко изоставени... Общинският кмет ни сложи беседка, нов асфалт на 3 улици... Един мост през реката да се направи, в селото няма църковен храм, искам храм да има селото, и други малки неща..."

Село Септемврийци с всеки ден обезлюдява, младите хора отдавна са напуснали, редиците на възрастните оредяват. В селото се връщат местни хора, най-вече за да гледат възрастните си родители. 

Пред къща в центъра на село Септемврийци седят двама мъже и разговарят, времето е слънчево и приятно топло, полъхва ветрец: 

"Живеем тук идеално, имам си градинката, лозенце, винце съм сложил, въздухът е идеален, акация, липи - красота! Какво да правя в тоя град? Е, сега внукът е дошъл с правнучето... Хубаво е! Лошото е, че децата са по чужбина като слуги. Кога ще се върнат? И аз съм от селото, много сме си добре ние, работя във фермата, на село е само работа..."


Повече - в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00