Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Снимка: БГНЕС

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма министри, от които 22-ма са били мъже. Изводът е, че 75 години по-късно напредъкът по отношение на участието на жените в изпълнителната власт и по-конкретно по отношение на жените на министерски постове е по-малко от 1%. Един от най-сериозните проблеми, които поражда този дисбаланс в управлението е, че ние продължаваме да живеем в едно силно патриархално общество, коментира Илиана Балабанова, председател на Българска платформа- Европейско женско лоби и президент на Европейско женско лоби. 

"Този кабинет е един класически патриархален модел на управление. Това, което е много важно да се каже, че този патриархален модел на управление всъщност няма да реши сериозни проблеми, а те са като например факта, че всяка трета жена в България е жертва на насилие, че никой не говори за сексуалния тормоз на работното място, а едно изследване на Националния статистически институт сочи, че 12,2% от жените са жертва на сексуален тормоз на работното място от свой колега или от свой управител, мениджър. В България имаме 20% по-ниско заплащане и 13% по-ниски пенсии, т.е. жените вземат със 157 лева по-малко пенсии, отколкото мъжете."

Според Илиана Балабанова, това е само айсбергът на картината. 

"Всичко това рефлектира върху едно управление, в което отново има мъже в черни костюми и само една жена, макар и на този сериозен пост, който отговаря за финансите. Ние изобщо не можем да повярваме, ние, жените в България, че всички тези представители на мъжкия пол, които ще вземат решения за нашето бъдеще всъщност ще отразят всички проблеми и желания на тези 52% жени в България. Това, което трябва да се каже и е изключително важно е, че без жените в България избори не могат да се спечелят и това трябва да е ясно дори на най-закостенелите мачовици в партийните централи."

От Коалицията граждански организации в Българската платформа към Европейско женско лоби призовават да се предприемат мерки за постигане на равнопоставено участие на мъжете и жените във всички системи за вземане на решения.

Партиите трябва да дават повече възможност на жените да участват в правеното на политики, както на местно, така и на национално ниво. Това коментира Марина Кисьова де Хеус, учредител на фондация „Екатерина Каравелова“. По думите ѝ политиката е сферата, в която има най-много сексизъм.

"Дори в предизборни кампании, в самите листи  на кандидати само около 30% са жени. Това е ответният резултат защо имаме и много по-ниско представителство на половината население на страната ни в парламента след това - само около 20%. За съжаление, в момента виждаме и негативен тренд на това все по-млако жени да са в политиката на позиции, на които те могат не само да вземат решения, а и да налагат визия. Фондация "Екатерина Каравелова" работи в налагането на жените в обществената сфера, защото вярваме, че жените имаме един по-различен подход в това светът да е едно място, в което има и повече грижа, т.е. лидерство през грижата, през това да се фокусираме върху теми, които са по-социални - здравеопазването, образованието, така че имаме нужда от баланс. Надявам се, че в бъдеще самите жени, които са в политическите партии ще отстояват позиции, за да може да живеем в едно общество, в което има много повече баланс."

Според Марина Кисьова, за да се постигне този баланс, от една страна жените трябва да са по-активни в отстояването на позициите си, а от друга лидерите на самите партии да обърнат внимание на факта, че в България жените са 52% от населението, а не само 20%, както са представени в парламента.

Според видинчани, в много области жените се доказват и са на високи позиции, но трябва да имат и достойно място в политиката.

"Със сигурност мъжете са повече в политиката. Жените започнаха вече да са с по-високи позиции от мъжете и да имат желание и хъс да се развиват. Със сигурност, ако съпоставим с предишни години, жените вече по-лесно намират работа, и то на високи позиции. За жените решението е работа, кариера или майка, докато мъжете не са поставени в тази ситуация. Една жена трябва да бъде двойно по-мобилизирана, двойно по-отдадена, за да свърши всичко това прекрасно и се справя. Жените са достатъчно еманципирани и пробивни и в световен мащаб вече има доста жени президенти. Жените са достойни като място в политиката."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00