Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започват и пролетните резитби на овошките

Февруари- време за засаждане на разсади

Снимка: Радио Видин

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов:

"Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и третирани семена, дезинфекцирани преди посяването. Изборът на семена е най-важното решение за добър и здрав разсад. Торопочвената смес трябва да е обеззаразена, да няма плевели и примеси на други почви със семена... Важна е и оптималната температура след покълването на семената..." 

Поради термичната обработка при пакетиране на семената от пипер, преди посяване е добре да се накисват за денонощие. За доматите не е необходимо, те имат голяма кълняемодст. Важно е и мястото, на което ще се развиват разсадите:

"Трябва да е слънчево, да е топло, но температурата да не е много висока- да варира от 15 до 25 градуса, а през нощните часове да не пада под 10-12 градуса..." 

Честа практика е да се използват семена от стари български сортове домати, но според агронома те не са устойчиви на заболявания и на високите температури през последните години. Ако се използват, е добре преди засяване да се накиснат в калиев перманганат, за да не се зарази разсада с гъбни и вирусни заболявания. След появата на растенията, трябва да се отглеждат на по-ниски температури, за да не израснат много и да не се появи сечка- съветва Янислав Цветанов. През февруари започват и ранните грижи за овощните дръвчета и трайните насаждения:

"Заради високите температури, резитбата ще започне по-рано. Нямаше зима, няма сняг, което е много лошо. Резитбите могат да се извършват, преди набъбването на пъпките, а  при по-големи отрези над 3-5 мм. е желателно да се запечатва с блажна боя или с овощарска замазка. След това е  желателно да се третират с мед съдържащ препарат и някои минерални масла. За лозята е все още рано, но при някои десертни сортове да може се извършва резитба. За третиране е рано- края на март, началото на април започваме борбата с ескориозата и презимувалата брашнеста мана". 

По думите на агронома, заради сушата миналата година имаше силно нападение от неприятели- листни въшки, бръмбари. Проблем бяха и късните слани, както и необичайно високите пролетни температури:

"Падаха много слани- до късна пролет. Сушата продължаваше, но сутрин температурите се смъкваха под нулата и сланите унищожиха голяма част от цветоносните пъпки. След това рязко се затопли, имаше температури над 30 градуса през април и особено при сините сливи голяма част от цветовете изгоряха, не можаха да се опрашат и да се оплодят, а добивите бяха ниски...  Сушата повлия, плодовете бяха по-дребни..." 

Заради сушата през последните години и недостатъчната влага е добре овощните дръвчета да се поливат. Заради по-високите температури, сега може да се засаждат и нови плодни дръвчета. При тях е важно след засаждане почвата да се уплътни и да се полее обилно, а калемът да сочи на юг. Време е и за третиране на лук и чесън срещу ларвите на луковата муха. Ако продължава сушата, март-април ще е необходима и поливка, съветва агрономът. 

С Янислав Цветанов прокоментирахме и проблем, с който вероятно много хора се сблъскват, когато се наложи в имота им да се копае шахта за отпадни води. Може ли изкопаната земя да се разхвърли в градината- чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес тя е..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Кампания помага за лечението на млада жена от Монтана

Наталия Делионова, която е музикален педагог и майка на три деца от Монтана, се бори с тежко онкологично заболяване. Започна лечение в турска клиника, но сумата, която е необходима, е непосилна за семейството на Наталия. В Монтана се правят благотворителни инициативи за набиране на средства. За Наталия болестта започва  неочаквано, от..

публикувано на 07.02.25 в 11:50