Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Снимка: Български фонд за жените

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании и комуникации“ в Български фонд за жените.

"Програма "Силна" на Български фонд за жените цели да подкрепи точно проекти на граждански организации, които работят на първа линия с домашно насилие, но не само, също в контекста и на други проблеми като миграцията, други форми на насилие, включително към други малцинствени групи, не само жени, така че обсегът е доста голям. Това е най-голямата ни програма от историята на БФЖ. Ще разпределим 3,5 милиона лева, което е много добра новина и сме много щастливи, че вече минаха всички фази на конкурса. Организациите са избрани след много проверки и задълбочен поглед от експерти и жури. Това са 32 организации от цялата страна, от 15 населени места в България, които в следващите месеци ще могат да работят по темата. Има организации, които подкрепяме за пореден път, за поредна година, както и такива за първи път. Някои управляват кризисни центрове например като организация "Анимус" в София. Други работят за застъпничество и за водене на стратегически дела като Български  хелзинкски комитет. Трети пък са фокусиране повече върху проблемите на мигрантските общности, тук например визирам "Мисия Криле" от Стара Загора, така че палитрата е много разнообразна и темите, по които работят тези организации са много различни. Вярваме, че когато можем да окажем подкрепа на повече и различни групи, в техните битки, това е истинска солидарност." 
 Рая Раева, директор „Кампании и комуникации“ в БФЖ
Все още се очакват промените в Закона за защита от домашно насилие, които са гласувани през 2023 година да влязат в сила. Нестабилната политическа обстановка в страната през миналата година е била пречка това да се случи  и неправителствените организации, които работят в тази област са в режим на изчакване, каза още Рая Раева. 

"Надяваме се, когато има редовен кабинет, има заявка от министъра на правосъдието, че тази тема ще бъде приоритетна, да видим развитие, да видим навременни мерки, защото няма време за губене. Това време коства човешки животи. Очакваме също решение за това какъв ще е бюджетът, който да подкрепи кризисните и консултативни центрове."

От Български фонд за жените обясниха, че друга възможност  да бъдат подпомогнати независими граждански организации е програма "Отворени възможности", която е отворена целогодишно. 

Общи 32 организации получават подкрепа чрез Български фонд за жените по програма "Силна" за противодействие на насилието. Сред тях е "Заедно за бъдеще" от Видин. Сдружението е новорегистрирано с жизнен цикъл от едва две години, обясни председателят на сдружението Любка Паскова.

"Проектът ни се казва "Заедно за бъдеще без насилие" и включва редица дейности. Сумата е сериозна и дава възможност за създаване на сериозен екип, който включва социален работник, психолог и юрист."

За насилието трудно се говори и хората, които са пострадали изпитват несигурност да говорят, обясни  Любка Паскова. Затова една от задачите на сдружението е да ги насърчи да потърсят помощ и да идентифицира местата, където екипът на организацията би могъл да е полезен.

"Планували сме финансиране на психолог по проекта, който да може да помага в решението на проблема, на пострадалия, както и юрист, който да извърши консултация до съдебното дело."

Във Видин ще бъде открита приемна, където ще се оказва социална, психологическа и юридическа помощ. Дейностите ще се изпълняват в продължение на 22 меса.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Солта- вдъхновение за портретите на Денис Алиев

Има един млад човек от Северозапада, за когото солта е не просто подправка в кулинарията, а нещо много повече - изразно средство в портретното изкуство, което създава. Денис Алиев е художник, но вместо с четка и бои, рисува с готварска сол.  Талантливият творец е роден в Долни Дъбник, но живее и работи в София. Преди 10-ина години случайно..

публикувано на 28.03.25 в 17:03

Платформата "При Родното" пренася автентичността на българските села в съвременния свят

Преди няколко години, фотографът и журналист Антонина Лозанова от Видин, с която сме ви срещали многократно, заедно с актьора Ивайло Петков, създават уникално и вдъхновяващо риалити предаване в YouTube, наречено „При рода на село“. Проектът им бе насочен към млади хора, които искат да се запознаят с българските традиции и обичаи, като..

публикувано на 28.03.25 в 16:00

Спортно събитие за хора със специални потребности се състоя във Видин

Фондация "Подкрепа за реализация" се включи като съорганизатор в спортно събитие за хора със специални потребности,  инициирано от Спортен клуб "Обединен спорт за всички". Проявата беше със съдействието на Община Видин. Домакин на срещата беше Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I", а като доброволци в събитието..

публикувано на 28.03.25 в 14:54

Какво се крие в „Романът на една жена без качества“

„Романът на една жена без качества“ на Ралица Николова е точно обратното на онова, което казва заглавието в опит да прикрие истинските качества и на самата авторка, и на нейната книга. Това всъщност е историята на една жена с много качества, в това число с огромно чувство за хумор и самоирония, съизмерими само с броя и размерите на дилемите и..

публикувано на 28.03.25 в 14:00

Биляна Боянова: Реставрирането на мебели е нещо уникално

Реставрирането на мебели е, когато възстановяваме старото си обзавеждане до първоначалния му вид по функционалност или подновяваме финишните му покрития. Обновяването има различни техники, които изискват много устременост, търпение и внимание. Трябва да отбележим обаче, че не всички мебели подлежат на реновиране или реставриране..

публикувано на 28.03.25 в 13:00

Туристи от цялата страна посрещнаха пролетта на водопад Бигора

Над 230 туристи посрещнаха пролетта при извора на река Златица, където започва началото си водопад Бигора. Организатори на пролетния празник са Борис Кръстев- фотограф и общественик от мездренското село Зверино.  Борис Кръстев споделя, че детството му е преминало покрай водопада. Там с брат си се научили да плуват. Познава местността..

публикувано на 27.03.25 в 17:13

Ученици от Белоградчик участват в екоконкурс с проект за QR табели

Наближава крайният срок за участие в екоконкурса на образователния сайт "Преподаваме.бг". Отбори от ученици от цялата страна се съревновават, за да получат финансиране на идеите си за решаване на местни екопроблеми.  Идеята за ученическите екопроекти стимулира учениците да намерят локален екопроблем и да помислят, ако имат бюджет да променят..

публикувано на 27.03.25 в 16:04