Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Снимка: Радио ВИДИН

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от необходимостта за създаване на организация относно очакваното пролетно снеготопене и извършване на проверка на нивото на язовирите, речните корита и деретата и на постъпили сигнали, свързани с обезлесяване и нарушен водосбор поради незаконна сеч.

Директорът на Регионалната дирекция по горите - гр. Берковица Сашко Каменов информира, че целта на срещата е превантивна и е насочена към повишаване координацията между отделните институции при предотвратяване на бедствени ситуации. 

"Провокирана е от това- преди две години имаше едни наводнения в Карловска област, които бяха свързани с изнасяне на дървесина в деретата, което пък даде предпоставка, че едва ли не се извършват незаконни сечи и т.н. И затова лично министър-председателят е разпоредил тази година това да го направим превантивно, за да си кажем има ли опасни места, няма ли, какво можем да направим в тази връзка и да вземем решение относно това", каза Сашко Каменов- директор на РДГ-Берковица.

Работата между институциите по места трябва да бъде по-координирана, допълни Сашко Каменов и заяви, че във Видинско няма реки с поройна активност. Няма сечи, свързани с обезлесяване или с други думи това, което наистина може да бъде причина за наводнение. Има посегателства върху горските територии, но те са от дребно естество и не могат да предизвикат такива процеси. Директорът на РДГ- Берковица апелира кметовете на общините да преценят кои съоръжения и реки имат нужда от оглед, да се сформират съответните междуведомствени комисии, да се направят констатациите и при необходимост да се даде разрешение за отсичане на опасни дървета.

По отношение на сечите се прилагат различни контролни процедури с цел опазване на горските територии. Това заяви Ивайло Ангелов- началник отдел "Стопанисване, ползване и опазване на горските територии" в СЗДП- Враца по време на работната среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения.

"Отпадъчната дървесина, която се натрупва при извеждане на сечите регламентирано се събира по подходящ начин, поставя се на правилните места. Водните течения, където има постоянни водни течения, там е забравено воденето на сеч или се водят само сечи с изключително ниска интензивност в рамките на 5 процента. Това са нормативи, които ние ги спазваме още от плануването на мероприятието, предвиждането, маркиране на насаждения, последващ контрол", каза Ивайло Ангелов

Проверихме какви мерки са предприети в две населени места във Видинско, където имаше наводнения.

Река Делейнска в село Делейна в община Брегово покачи нивото си заради обилните дъждове и наводни приземните етажи на къщи в ниската част на селото. Това се случи на 9 май 2024 година. Старите хора казват, че не помнят такова наводнение, каза кметът на Делейна Огнян Тончев и посочи, че тогава са паднали интензивни дъждове за кратко време- на 9 май са паднали 53 литра на квадратен метър.

"Опитвали сме се да почистим реката, но тук се иска малко по- такова почистване с техника, която, за да не позволи на тревистите насаждения или разни храсти, или по-големи дървета да се размножават. Едно рязане на едно дърво тръгват две-три фиданки. След две-три години става още по-трагично", каза кметът на село Делейна Огнян Тончев.

Протежението на реката в рамките на селото е към 2 километра. 

През юни 2023 година и река Войнишка преля и заля дворове на къщи и приземни етажи в квартал "Видбол" на град Дунавци. Повече от 100 къщи бяха заети, надявам се никога да не се случва, каза кметът на Дунавци Димо Скорчев.

"Оказа се, че проблемът е бил в язовира в Полетковци. От там е било изпуснато голямо количество вода... Не бяха добре почистени коритата. Това многократно съм писал писма и до бившата директорка на "Напоителни системи", че дори и областен управител съм занимавал по тоя въпрос. Но така или иначе не се случи и след като вече наводнението беше факт тогава се заеха", каза кметът на Дунавци Димо Скорчев.

"Напоителни системи" подсигуряват 80 хиляди лева, с които направили дигата откъм квартал "Видбол", откъдето пробила водата и заляла квартала. Почистен е и единият светъл отвор на моста, който бил задръстен от пръст.

В община Макреш нямат проблеми с пълноводието на река Видбол. Четвърта година реката пресъхва и няма вода. Това съобщи Пепи Велков- старши специалист " Отбранително мобилизационна подготовка и гражданска защита" /ОМП и ГЗ/ в община Макреш. Мостовете са високи и са с големи отвори, няма как да се запушат, установила проверка.

"Засега нямаме проблеми. Извън речните корита няма наносни отложения, няма свлачища, нямаме нищо засега на този етап и не сме имали преди това... Правихме една комисия преди години. Значи, тия мостове къде са ни на реките, са високи и са с големи отвори и не представлява проблем, ако дойде пълноводие, топене от снеговете или обилни дъждове и няма просто как да се запуши", каза Пепи Велков.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59